OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nie Rób Dymu – nie pal w piecu czym popadnie!

O tym, że kominek i piec grzewczy to nie śmietnik wiedzą CHYBA wszyscy. Jednak nie każdy przekuwa teorię w praktykę, paląc tym, co najbardziej toksyczne. Dzisiaj Polska na mapie Europy pod względem zanieczyszczonego powietrza znajduje się w zdecydowanej czołówce. Chcąc odwrócić ten trend i sprawić, by utraciła wiodącą pozycję w haniebnym rankingu, uruchomiono ogólnopolską kampanię edukacyjną „Nie Rób Dymu”. Jej bohaterowie, drwal i naukowiec, udowodnią, że palenie w piecu to sztuka i pokażą, jak robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie np.  z wykorzystaniem drewna.

+

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący wciąż rośnie. Nie inaczej jest w Ostrowie Wlkp. Przyczyn powstającego smogu jest wiele. Nieodłącznie wiąże się on z emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących m.in. z transportu miejskiego czy domowych palenisk i pieców grzewczych. Zjawisko nasila się wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy zawartość toksycznych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy nawet kilkukrotnie. Problem ten dotyczy już nie tylko południowej części kraju z Krakowem na czele, ale również pozostałych regionów Polski.

Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy pieców i kominków wraz z nastaniem chłodniejszych wieczorów spalają w nich między innymi śmieci. Wielu robi to z przekonaniem, że łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie domu i utylizację odpadów, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości wywołuje smog. Druzgocący w skutkach brak wiedzy i świadomości, stał się bodźcem do uruchomienia kampanii o zasięgu ogólnopolskim – Nie Rób Dymu. Ten zupełnie nowy format, realizowany ponad podziałami, szanujący wszystkie ogniwa paliw w istniejącym miksie energetycznym, ma na celu interaktywną edukację podaną w nietuzinkowej formie. Kampania z udziałem naukowych autorytetów pokaże Polakom, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z posiadanych surowców, zwłaszcza drewna, by nie szkodzić, a dbać o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

– Pomysł na realizację kampanii narodził się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówi rzecznik prasowy kampanii – Realizując nasz projekt chcemy przede wszystkim zmienić nawyki i postawy Polaków, nauczyć ich jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, nie szkodząc mu, a także chcemy udowodnić, że drewno może być optymalnym źródłem energii. Tym bardziej, że Polska posiada bardzo bogate pokłady tego odnawialnego surowca, zajmując 4. miejsce w Europe pod względem zalesienia. 

Kampania Nie Rób Dymu to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie edukacyjne, w którym organizatorzy pokazują Polakom, jak świadomie palić w piecach i kominkach – mówi Szymon Szufa, ekspert kampanii – Spośród innych podobnych inicjatyw wyróżnia ją to, że nie antagonizuje dostępnych źródeł energii, wedle zasady, że optymalny miks energetyczny to zróżnicowany miks, a więc jest w nim miejsce zarówno na drewno, węgiel, gaz itd. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ w Polsce nadal zbyt mało wiemy o źródłach energii i ich wpływie na środowisko. Polacy nie są również świadomi tego, jak  wielki wpływ na jakość naszego życia mają ich zachowania i nawyki. – dodaje.

W ramach inicjatywy już niebawem zostanie powołana Grupa Robocza, skupiająca opiniotwórcze podmioty, organizacje i firmy działające m.in. w sektorze, energetycznym, grzewczym czy przetwórstwa drewna. Stanie się ona rzecznikiem drewna w publicznej debacie, a jej członków połączy wspólny cel – odczarowanie wizerunku drewna oraz determinacja do zmiany starych i kształtowania zdrowych postaw i nawyków w zakresie palenia w piecu i kominku.

51 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pizdzik
2 lat temu

Wystarczy obnizyc ceny gazu i po problemie !!!!?

wyrywny
3 lat temu

A ja za dzieciaka uwielbiałem wdychać spaliny od stara i jelcza, a dziś jestem okazem zdrowia co jest udowodnione na papierze 😀 ten cały medialny smogowy szum to znów wywoływanie frustracji w społeczeństwie i tak sfrustrowanym. A o masowej chemii w jedzeniu w nawet teoretycznie droższych produktach nikt nie wspomni…

SI
4 lat temu

Na Wańkowicza też zapraszamy Straż Miejską….

51
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x