„Chcemy oddychać w Ostrowie”

3 września br., podczas festynu „Żegnamy lato na rok”, który odbędzie się na ostrowskich Piaskach, nastąpi inauguracja miejskiej kampanii edukacyjnej związanej z przeciwdziałaniem niskiej emisji. W Ostrowie pojawią się bilbordy, banery, plakaty. Będą rozdawane ulotki. Zaplanowano także wiele konkursów i wydarzeń związanych z ekologią. Całość środków na kampanię została pozyskana z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

+

Akcja pod nazwą „Ostrów smogowi mówi NIE” rozpocznie się w Ostrowie 3 września br. Miejski Zakład Zieleni pozyskał na nią 50 tys. zł. Kolejne 25 tys., z przeznaczeniem na kampanię ekologiczną, otrzymał Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO.

Wspólnie z MZZ i MZO zaplanowaliśmy szeroką akcję edukacyjną związaną z niska emisją, a całość środków udało się pozyskać Wojewódzkiego Funduszu. Z kampanią ruszamy we wrześniu, przed kolejnym sezonem grzewczym. Ma ona na celu informowanie, uświadamianie oraz propagowanie zachowań proekologicznych, głównie z zakresu walki z szeroko pojętą niską emisją. Chcemy przekonać naszych mieszkańców, że jedynie wspólnym działaniem i edukacją możemy poprawić stan powietrza w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Założenia kampanii przekazane zostały dziennikarzom podczas zorganizowanej w Parku Miejskim konferencji prasowej. Tam również przedstawiono wzór bilbordu, jaki już od 3 września widoczny będzie na ostrowskich ulicach.

Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To bilbordy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje prezydent miasta.

CZYTAJ  Spłonęła koparka

Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszeniowych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach.

Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Podczas festynu „Żegnamy lato na rok” planujemy happening, podczas którego dzieci będą mogły przystawić swoje dłonie, umoczone w kolorowych farbach, na jednym z bilbordów, który następnie zawiśnie przy wjeździe na Piaski – dodaje Wojciech Białas.

Cała akcja to także ponad 6 tys. gadżetów ekologicznych (m.in. magnesy na lodówkę, podkładki pod myszki), które zostaną rozdane jako nagrody w konkursach ekologicznych.

Gadżety można będzie wygrać w wielu konkursach ekologicznych, które zorganizujemy dla ostrowskich uczniów. Poza tym rozdawane będą podczas miejskich imprez proekologicznych. Będziemy sadzić drzewa i namawiać ostrowian do zostawienia samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji i rowerów. Wszystko po to, by poprawić jakość ostrowskiego powietrza i uczulić młodych ludzi, że należy dbać o środowisko, w którym żyjemy – informuje Ewa Kasperek, kierownik referatu ochrony środowiska w ostrowskim Urzędzie Miejskim.

Hasło, które pojawi się na bilbordach, banerach, plakatach, ulotkach oraz gadżetach akcji brzmi: „Chcemy oddychać w Ostrowie!”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Seba
7 lat temu

Zapylenie na wyjściu z kominów domów jednorodzinnych opalanych węglem- to pył, siarka NOx, Natomiast dużo poważniejszą kwestią są zakłady produkcyjne, emitujące szkodliwe związki metali powstających w procesach metalurgicznych, (aluminium, ołów, odlewani żeliwa).
Ochrona Środowiska powinna dokładanie kontrolować wszystkie zakłady produkcyjne. Natomiast kontrola, która przypada np. 1, 2 razy do roku – to jedno, a świadomość każdego z zakładu produkcyjnego to drugie.
Każdy z Zakładów powinien być wyposażony nie tylko w system (odpylania, filtrów) neutralizacji szkodliwych związków, ale również w system ciągłego pomiaru on-line emitowanych pyłów do atmosfery.
Na chwilę obecną nie ma uregulowań ustawowych.
Jest sporo do zrobienia, jednak dla każdej z firm liczy się zysk produkcyjny, a nie ekologia.

anka
7 lat temu

Wczoraj w mediach / i nie był toTV1/ pojawiła się wiadomość o dziwnym zbiegu zwiększonej ilości poronień z rozpoczęciem okresu grzewczego. Ciekawe jak ten temat wygląda w naszym mieście…

kibic
7 lat temu

Najpierw musi być silna gospodarka w Ostrowie by ludzie mogli zarobic pieniadze a ci ludzie ze zdjecia wyrzucą w błoto 75 000 na kampanie i co to da przeciez to jest chore a te pieniadze to kogo są ze sie je tak wydaje

19
0
Napisz co o tym sądziszx