55 wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego po dokładnej weryfikacji i analizie zostało zakwalifikowanych do udziału w głosowaniu w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. W środę, 10 sierpnia, w ostrowskim Ratuszu, odbyło się losowanie numerów dla poszczególnych zadań. To właśnie za pomocą tych numerów mieszkańcy wybiorą zadania, które będą realizowane w kolejnym roku. [Lista zadań „dużych„], [Lista zadań „małych”]
+
W tegorocznej edycji OBO mieszkańcy mogą zagłosować na dwa zadania – tzw. „duże” i jedno zadanie tzw. „małe”. Przez cały wrzesień, ostrowianie biorący udział w procedurze powszechnego głosowania zadecydują, które zadania będą realizowane w 2017 roku. Od 10 sierpnia do końca września br. wnioskodawcy mogą promować swoje zadania i zachęcać mieszkańców do oddawania głosów na ich projekty. Na realizację zwycięskich projektów przeznaczono 1 000 000 złotych, z czego 900 tys. złotych na realizację zadań tzw. „dużych” i 100 tys. złotych na tzw. „małe”.
– Gościmy dziś w Ratuszu mieszkańców, którzy wspólnie z władzami miasta chcą budować społeczeństwo obywatelskie. Takie, które współzarządza i współdecyduje o tym, jak nasze piękne i dumne miasto wygląda dzisiaj, ma wyglądać jutro i w następnych latach. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego należą do tych osób, które potrafią myśleć kreatywnie, mają bardzo ciekawe pomysły o tym, jak współzarządzać przestrzenią publiczną wokół swoich ulic, placów, osiedli i dzielnic. Dziękuję Państwu za zaangażowanie i czas poświęcony na rzecz pracy społecznej – powiedziała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Zgłoszone projekty mają zróżnicowany zakres tematyczny. Dotyczą budowy boisk, placów zabaw, ścieżek rowerowych, ale także organizacji festynów, warsztatów naukowych i konkursów.
– Po wnikliwej analizie w poszczególnych komórkach merytorycznych do losowania zostało dopuszczonych 55 wniosków. Lokalizacje zadań zaproponowane przez ostrowian zostały poddane weryfikacji pod względem własności danego terenu i możliwości realizacji na nim zadania oraz weryfikacji stanu własności danego budynku, obiektu i terenu. Zadania były sprawdzane również pod kątem prawnych możliwości realizacji zadania oraz pod względem racjonalności szacunkowego kosztorysu – tłumaczy Milena Tacik, kierownik Biura Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
Głosowanie odbywać się będzie od 1 do 30 września 2016 roku w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej z wykorzystaniem papierowych kart.
– Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli oddać dwa głosy na zadania tzw. „duże” i jeden głos na tzw. „małe”, czyli można wskazać maksymalnie od jednego do trzech zadań. Jest to na tyle interesujące, że pozwoli na realizację większej liczby projektów w stosunku do I edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego – dodaje prezydent Beata Klimek.
Wzorem ubiegłego roku głosowanie elektroniczne będzie możliwe poprzez stronę internetową Urzędu Miejskiego pod adresem www.umostrow.pl w zakładce Ostrowski Budżet Obywatelski. Natomiast mieszkańcy korzystający z tradycyjnej formy głosowania będą korzystali z punktów do głosowania zlokalizowanych w budynkach użyteczności publicznej na terenie naszego miasta. Karty będą dostępne do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz w punktach do głosowania na zasadach określonych w procedurze Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Uroczysta gala, na której poznamy zwycięskie projekty odbędzie się 20 października 2016 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.