OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Szczególny przypadek 500 plus. MOPS nie wie co zrobić

Ze szczególnym przypadkiem muszą zmierzyć się przedstawiciele ostrowskiego MOPS-u. Wszystko dotyczy programu “Rodzina 500 plus”. Po świadczenie zgłosiło się skonfliktowane ze sobą małżeństwo. Pieniądze można wypłacić tylko jednemu z rodziców. Kto powinien je dostać?

+

Sytuację powinien regulować art. 22 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przytaczamy jego treść: “W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek”.

Sprawa jest złożona. Mężczyzna i kobieta opiekują się dziećmi równocześnie, w tym samym zakresie. Wniosek pierwszy złożył ojciec. Zrobił to drogą internetową. Matka pojawiła się z kolei w MOPS-ie z samego rana i złożyła dokumenty osobiście. Urzędnicy mają jednak wątpliwości, bo twierdzą, że wyścig po 500 zł przewidziane ustawą nie był intencją rządzących. Co więcej, po świadczenie często zgłaszają się osoby w bardzo trudnej sytuacji materialnej. A nie wszyscy muszą mieć dostęp do internetu. W tej sytuacji mamy do czynienia z brakiem równości szans. Wątpliwości MOPS-u można zatem w pełni zrozumieć.

W związku z tym MOPS zwrócił się z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie do ministerstwa, z którym na własną rękę skontaktował się także mężczyzna. Jak nas przekonywał, miał usłyszeć, że ostrowscy urzędnicy łamią prawo, bo są zobligowani do wydania decyzji i nie powinni zasłaniać się brakiem odpowiedzi od ministerstwa.

MOPS informuje, że pytanie zostało zadane ministerstwu 13 maja. Odpowiedź może nadejść zatem nawet 13 czerwca. Decyzja o tym, kto ostatecznie dostanie pieniądze, zostanie wydana najpóźniej 1 lipca. Jaki powinien być w tym przypadku werdykt? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

źródło: ostrowska.tv

141 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Czytelniczka
odpowiada  alterego
1 rok temu

Skąd taka zawiść i nienawiść szczególnie do rodzin wielodzietnych. Bo w końcu w tym stuleciu otrzymali to (500+) co na zachodzie jest standardem i w znacznie wyższej wysokości. Tam Państwo wspiera rodziny bo wie, że przyszłość narodu – Państwa zależy od potomstwa. U nas obrzuca się błotem tych co mają nieco więcej dzieci niż przeciętna rodzina. Zarzuca się MOPSY, GOPSy donosami, że patologia. Ciekawe jak wyglądają rodzinki te niby “normalne” z jedynakiem lub bezdzietne? A MOPSY aby bronić swej d-py nachodzą Bogu-ducha winne rodziny o różnych porach dnia bez zapowiedzi zaglądając do garnków, do lodówki, do łóżka i pokazując palcem, że to garnek nieumyty po kolacji, że prześcieradło ma plamkę. A należałoby łóżko pościelić skoro się już wstało. Nie obchodzi ich, że matka jeszcze wczoraj do późna niańczyła schorowane dziecko. Nie obchodzi ich, że matka musiała przedwczoraj jechać z dzieckiem ponad 100km do specjalisty. Nie obchodzi ich, że pozostałe dzieci musiała zabrać ze sobą bo nie miała je z kim zostawić.
Zarzuca się matce nieprzystosowanie, nakłania na kontakt z psychologiem czy wręcz narzuca tzw “asystenta rodziny”. Tej matce nie potrzebne są nękania kontrolami, lecz tylko jedno: ŚWIĘTY SPOKÓJ.
O co Was wszystkich moi rodacy bardzo proszę.
Dajcie tym rodzinom spokojnie żyć.
Oni w większości sami sobie dają radę, bo muszą być o wiele bardziej zaradni niż Ci, którzy obrzucają ich błotem.
Nie przysparzajcie im bólu.
Kiedyś może i Wam się los odmieni i możecie być też gnębieni.

Grzegorz
odpowiada  Gośka
5 lat temu

Z tego komentarza można wywnioskować , że byłaś u nich prześcieradłem, skoro tak dużo wiesz. A może coś Cię łączy z owym TATUSIEM?

Gosia
odpowiada  znajomy
5 lat temu

Ja pracuję od dawna w płytach i tu pracują same kobiety,czyli ktoś tu coś wymyśla. Pozdrawiam.

Grzegorz
odpowiada  zainteresowany
5 lat temu

Zainteresowany,co z Ciebie za facet, skoro Ty od żony wołasz kasę. Ja tam żonie kasę zawsze dam i też widać dno, Takie są teraz czasy, że wszystko drogie i niestety kasy każdemu brakuję. Ale żeby wypisywać takie sprawy prywatne, to Tobie powinno być wstyd. Chciałeś Panią, zarób na nią. Chciałeś dzieci, zarób na nie. Jak się chce żyć w dostatku i nikomu kasy nie dawać, to trzeba nie zakładać rodziny, tylko mieszkać do śmierci na garnuszku rodziców.

Iza
odpowiada  edyta
5 lat temu

Ja też go znam. Dobrze , że już tam nie robi. HURAAAAAAAA!!!!!!!!

Urzędniczka
odpowiada  bk
5 lat temu

To jest przestępstwo siedzieć równocześnie na L4 i na zasiłku dla bezrobotnych. Zgłosić tam , gdzie trzeba jak coś pobiera nie legalnie. Trzeba działać, a nie tylko pisać. To ona nigdy nie pracowała, to ciekawe jaką będzie miała emeryturę?

Maja
odpowiada  ix
5 lat temu

Potrzebny tłumacz na język polski od zaraz.(do komentarza wyżej).

Ada
odpowiada  zainteresowana
5 lat temu

W Mopsie potrzebują do pracy, to możesz złożyć w sekretariacie CV, a napewno Cię zatrudnią. Ale wiem , że jest dużo podań , to spiesz się. Wiem , bo tam pracuję.

Kaja
odpowiada  nn
5 lat temu

Ależ kochana Ty nikomu nic nie musisz dawać, nie przejmuj się od Ciebie nikt nie weźmie kasy.

Renata
odpowiada  lucyna
5 lat temu

No właśnie, nie daleko pada jabłko od jabłoni.Jaki ojciec , taki syn. Ludzie pamiętają stare czasy , a szczególnie te, kiedy jego ojciec rżn…ł się z naszą matką.

141
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x