OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Miasto odpowiada na zarzut łamania prawa przy konsultacjach

OŚWIADCZENIE

W związku z wypowiedziami radnego Andrzeja Kornaszewskiego, który stawia  bardzo poważne zarzuty, jakoby przeprowadzone przez prezydent Beatę Klimek konsultacje społeczne prowadzone były z naruszeniem prawa, informujemy, że:

Konsultacje społeczne przeprowadzane są na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w myśl którego „W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy”. Art. 5a ust. 2 przedmiotowej ustawy wskazuje, że „Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji  z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy”.

Na podstawie ww. delegacji zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski zostały określone w Uchwale nr LI/674/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 września 2010 roku w sprawie ustalenia zasad konsultacji społecznych. Zgodnie z § 2 tego dokumentu decyzje o formie i terminie konsultacji podejmuje Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w drodze zarządzenia, w którym określa przedmiot konsultacji, czas trwania, zasięg terytorialny i formy przeprowadzania konsultacji.

W dniu 27.03.2014 r. Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego podjęła uchwałę nr XLVII/459/2014 w sprawie Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Statut Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w par. 131 ust. 6 stanowi, że zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami miasta określa każdorazowo uchwała Rady.

Statut Miasta Ostrowa Wielkopolskiego nie uchylił uchwały Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nr LI/674/2010 w sprawie ustalenia zasad konsultacji społecznych.

Uchwała Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30.09.2010 r. nr LI/674/2010 w sprawie ustalenia zasad konsultacji społecznych oraz uchwała Rady  Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nr XLVII/459/2014 w sprawie Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego są przepisami prawa miejscowego równorzędnymi w hierarchii aktów prawnych.

Uchwała Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nr LI/674/2010 w sprawie ustalenia zasad konsultacji społecznych przepisem szczególnym w stosunku do par. 131 ust. 6 Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i wyłącza w tym zakresie jego stosowanie.

Zgodnie z opinią Zespołu Radców Prawnych Urzędu Miejskiego, konsultacje społeczne przeprowadzone po dniu 27.03.2014 r. na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na podstawie uchwały Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nr LI/674/2010 w sprawie ustalenia zasad konsultacji społecznych zostały przeprowadzone zgodnie z prawem.

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Borys
4 lat temu

A kto zgadnie kto siedzi w tych samorządach i spółeczkach miejskich????????

julek
4 lat temu

do Madzia………..i radców Starostwa

urzędnik
odpowiada  mieszkaniec
4 lat temu

Dodaj jeszcze starostwo powiatowe.

!
odpowiada  Milena
4 lat temu

A ty Milenko oczywiście tak masz na imię 😉 Na sesji było kilkadziesiąt osób na widowni. No i nie to jest ważne tylko to co się działo. Prawda jest taka- radca przyznał rację radnemu Kornaszewskiemu. Nie tylko ja to widziałam i słyszałam, to jest nagrane i zapisane w protokole. Tego się nie wygumkuje.

Łukasz
odpowiada  !
4 lat temu

Jeden rabin powie tak, a inny rabin powie nie

Madzia
4 lat temu

Proponuję jeszcze więcej stanowisk w innych samorządach i spółeczkach miejskich dla radców prawnych urzędu!!!!!

mieszkaniec
4 lat temu

Burek masz racje….miejscy radcowie siedzą w innych samorządach np. Gminie Ostrów Wielkopolski, w Raszkowie….kiedyś w Odolanowie, no i w spółeczkach w radach nadzorczych! Oprócz tego swoje kancelarie….kiedy oni to wszystko robią? Wpadając na 2-4 godzinki do roboty?

Milena
odpowiada  !
4 lat temu

A skoro Pani była na sesji (no bo nie było tym razem transmisji, więc jak nie wiem, co tam się działo), to odwagi nie wystarczyło, żeby się z imienia i nazwiska podpisać?

wojtek
odpowiada  Obserwator
4 lat temu

Jak Kornaszewski zapisze się do związku zawodowego pielęgniarek i położnych to może się doczekasz ….

Burek
4 lat temu

To zasiedziałe towarzystwo radców prawnych zarówno w urzędzie jak i w starostwie należałoby juz dawno wymienić.Z chwile braknie urzędów w miescie i okolicach ,żeby mieli kolejne fuchy

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x