OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Spór o KAWKĘ. Czy miasto słusznie odpuściło?

Radny Andrzej Kornaszewski nie rozumie, dlaczego miasto nie stara się o uczestnictwo w programie KAWKA. Beata Klimek wyjaśnia, że przeprowadziła w tej sprawie dokładną analizę i na tej podstawie podjęta została taka, a nie inna decyzja.

+

KAWKA to priorytetowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest poprawa jakości powietrza. Zakłada on realizację przedsięwzięć mających na celu ograniczenie niskiej emisji. – Środki z tego programu mogą być przeznaczone na trzy rodzaje działań. Jednym z nich jest wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne. Można też wymienić piece węglowe na węglowe, ale spełniające normy europejskie. Poza tym, możliwe jest podłączenie do ciepłociągu miejskiego albo inwestycja w źródła odnawialne takie jak panele słoneczne – wylicza radny Andrzej Kornaszewski.

Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej uważa, że miasto powinno przystąpić do tego programu ze względu na fatalny stan powietrza w Ostrowie Wielkopolskim. – Pod względem zanieczyszczenia jesteśmy na drugim miejscu w Wielkopolsce! Warunki panujące w naszym mieście można porównać do Katowic. To jest naprawdę przerażają informacja – grzmi radny. – Mechanizm jest taki, że miasto przystępuje do tego programu, a następnie zbiera wnioski. Kiedy powstaje taki pakiet, można to zgłosić i liczyć na dofinansowanie. Można uzyskać 45 proc. bezzwrotnej dotacji na wartość całego projektu. Kolejne 45 proc. to nisko oprocentowany kredyt. Obywatel wpłaca tylko 10 proc. całej kwoty. Poznań załatwił to jeszcze inaczej. Oni aplikowali do narodowego funduszu i dostali dzięki temu dotację. Mieszkańcy uzyskali w ten sposób 85 proc. kwoty. Płacili zaledwie 15 proc. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego takie działania opłacały się w Poznaniu i Pleszewie, a u nas już nie – przekonuje Kornaszewski.

Władze miasta twierdzą, że rozważały uczestnictwo w programie KAWKA, ale ostatecznie uznały, że lepsze efekty da podjęcie innych działań. – Zorganizowaliśmy w tej sprawie specjalne spotkanie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Poprosiłam swoich pracowników o szczegółową analizę. Później została mi ona przedstawiona. Na tej podstawie postanowiliśmy, że wybieramy inną drogą – wyjaśnia Beata Klimek.

Szczegóły dotyczące rezygnacji z udziału w programie KAWKA prezydent Beata Klimek zamierza przedstawić już wkrótce. Jak przekonuje, sprawa była dokładnie analizowana, a radny Andrzej Kornaszewski otrzyma w najbliższym czasie wyjaśnienia na piśmie. Ma z nich wynikać, że inne działania, które podjęło miasto odniosą zdecydowanie lepszy efekt w zakresie poprawy czystości powietrza w naszym mieście.

25 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zenek
odpowiada  ....
4 lat temu

No patrz pan, a ja myślałem, że Kornaszewski w naszej obronie występuje- żeby walczyć o czyste powietrze i żeby nas pani Klimek ordynarnie nie oszukiwała. Widać pan lubisz być oszukiwany i klepany po dupci. Ja nie. Panie Kornaszewski, tak trzymać!!!!

Zenek
4 lat temu

W urzędzie jest specjalny wydział od zbierania informacji i składania wniosków. Radni nie muszą wszystkiego wiedzieć. Kornaszewski się dowiedział to zapytał. A gdzie był wydział, gdzie była pani prezydent i jej wspaniały zastępca? Olali program i kasę do wzięcia. Bo to kłopoty tylko z rozliczeniem. Jakieś jaja. Urbaniak w I roku ściągnął 17 mln a Klimkowa pół miliona i jeszcze prawie 200 tys. oddała. Teraz się dowiadujemy, że olała kasę z programu Kawka. ale piece śmierdzące wstawia. To jakiś koszmar.

Miki
odpowiada  Zenek
4 lat temu

Zenek nie pitol, bo w Pleszewie nikt w ramach Kawki nie wymienił pieca. Bzdur ci jakiś do łba nakladli.

Sprytna
4 lat temu

Lepiej późno niż wcale cymbale 🙂

A dziod wiedzioł nie powiedzioł...
4 lat temu

Z linka podanego przez “pytka” widać, że to już III nabór do programu KAWKA. Czy radny Kornaszewski dopiero teraz się o programie dowiedział?

Cezare
4 lat temu

Słońce zawsze oślepiało maluczkich tego świata. Ale żeby miraż i poblask jakiś tam kolektorów słonecznych to już przesada. W naszym średniowiecznym świecie brodziliśmy w gównach po kostki, a wam mali i straszni mieszczanie każda wydana złotówka, stanowiąca coroczną podwyżki za wasze gówna, to już krzyk do samego nieba. Tak na poważnie to kawki tylko srają żadnego pożytku nie przysposabiając. Pisała już o tym wcześniej moja siostrzyczka. Pomyślcie chociaż przez chwilę, czy te niby kolektory i drogie rury zbiorcze z kawek powzięte zminimalizują wasze wyimaginowane smogi i polityczne smrody? A gówno. Gównami nie palcie w piecach to i kawki we łbach wam latać nie będą.

Odpowiedź
odpowiada  CO2
4 lat temu

Pewnie nic. I dlatego właśnie wybrali ich na drugą kadencję 🙂

Zbawicielka
odpowiada  do obrończyni PO
4 lat temu

A ja myślałam, że jesteś taki sam. Tylko Twoje rozdwojenie jaźni trochę mnie przeraża. I obsesyjnie powtarzanie określenia “obrażony”.

Zbawicielka
odpowiada  Wyrobnik
4 lat temu

I jeszcze żyć by chcieli, i jeść i pić i oddychać. W d…ch im się poprzewracało od tego dobrobytu!

Koleżanka Kosmity
odpowiada  ....
4 lat temu

Drogi przedmówco! Ja też na cały Ostrów tak źle tak niedobrze, ten be, wszyscy be i z góry przepraszam:)

25
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x