Kontrowersje: Czy ronda muszą mieć nazwy?

Sporo kontrowersji wzbudził temat nazwy ronda u zbiegu ulic Partyzancka, Zamenhofa i Wolności. Ostatecznie ustalono, że będzie to Rondo ppłk. Jana Kamińskiego, choć byli radni, którzy twierdzili, że nazwy nie należy nadawać w ogóle.

+

Pierwszy z takim wnioskiem podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej wystąpił Alojzy Motylewski. – Brak nazwy pozwoliłby na uniknięcie kontrowersji. Przypomnę, że jeśli jakiś temat trafiał na sesję, to był dopracowany i mieliśmy zgodę w komisji. Takich rozbieżności jak teraz wcześniej nie było. Decydujący głos w przypadku nazewnictwa powinna mieć zresztą rada osiedla. Ta zasada została tym razem zignorowana – wyjaśniał Motylewski.

Bardzo szybko poparł go radny Marian Herwich, który również podkreślił, że radni powinni liczyć się z głosem mieszkańców. A rada osiedla w przypadku wspomnianego ronda dwukrotnie zaproponowała inną nazwę. Jak informowaliśmy w jednym z wcześniejszych materiałów na ten temat, miało to być Rondo przy Gazowni. – Rzadko zgadzam się z kolegą Motylewskim, ale uważam, że tym razem ma rację. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Rada osiedla wystąpiła dwa razy z inną nazwą, a my wymyślamy sobie inną – przekonywał Herwich.

Głos w całej dyskusji zabrał także radny Łukasz Jędrzejak, który zaproponował, żeby w przyszłości „okrągłe” skrzyżowania nie miały nadawanych nazw.

Czy popierają Państwo jego stanowisko? A może radni nadal powinni zajmować się tymi tematami? Jeśli tak, to czy kluczowa powinna być dla nich opinia rady osiedla? Zachęcamy do dyskusji.

CZYTAJ  Kłótnia kibiców o ceny biletów na żużel (aktualizacja)

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marian
6 lat temu

Co do nazw rond zgadzam się ale dominującą rolę powinna odgrywać Rada Osiedla bo oni są wyrazicielami mieszkańców!

Tom
6 lat temu

Oczywiście, że nie muszą mieć nazw. To jakaś totalna głupota. Niech radni wezmą się za poważne sprawy.

voytek
6 lat temu

Gdy było planowane i budowane rondo to w założeniach było, że autobusy wykonując zakręt będą tylną osią przejeżdżały przez wysepkę – zatem gdzie postawią słupki z nazwą?, na środku, na chodnikach a może będzie wisiał w powietrzu na balonie?. Komisjo wróć do projektu i czytaj, czytaj – to nie takie trudne!

Radny osiedlowy
6 lat temu

Nadawanie nazw ulic, rond ma sens wtedy kiedy będą one pokazywały Polaków, którzy swoim życiem i działaniem zaświadczyli o tym, że kochali ojczyznę i byli dla niej wiele zrobić. Jest to lekcja dla przyszłych pokoleń Polaków jak należy w życiu postępować, żeby chronić ojczyznę przed sprzedawczykami, kolaborantami i zdrajcami. Poza bym nie dziwię się, że taki radny Herwich tego nie rozumie.

roman
odpowiada  Radny osiedlowy
6 lat temu

Panie Radny Osiedlowy. Tu dyskutujemy o sensie nadawania nazw skrzyżowaniom ulic, do jakich są zaliczane też tzw. ronda !!!! …..Co z Pana za Radny….jak tego nie doczytał i nie zrozumiał ? O nazwach ulic, placów, parków ulic nikt tu nie protestuje. Och panie Radny, trzeba czytać teksty ze zrozumieniem, a dopiero po tym zajmować głos,… i głosować. Och biedna ta Rada Osiedla jak ma takich Radnych.

Radny osiedlowy
6 lat temu

A co by radny Herwich twierdził gdyby rondo miało otrzymać nazwę ronda Jaruzelskiego, Kiszczaka albo nawet Breżniewa?

Janek z Raszkowskiej
odpowiada  Radny osiedlowy
6 lat temu

Ja bym nadał nazwę – „dajcie ludziom pracy dla tych na rowerach”, albo „czy też śnieg czy też zima jeżdże na rowerze a roboty jak nima tak nima” . A to przecież rondo kołu UP jak bym nazwał – czerwony rower i czerwona morda co ten pracodawca mi tu plata

męcący
6 lat temu

Jeśli nie ma budynków przy rondzie to po co nazwa

Jasio
6 lat temu

mozna zarobic na nazwie ronda, np Rondo PKO albo Rondo Orlenu,zrobic licytacje,a pieniadze przeznaczyc na cieple posilki dla dzieci w szkole, pieniadze leza na ulicy….

Jasio
6 lat temu

nazwe ronda mozna by sprzedac…. dobry interes dla miasta np.na cieple obiady dla dzieci w szkolach.
Rondo np PKO albo Orlenu ,prosze bardzo za 2 miliony ! Pieniadze leza na ulicy…

Norma
6 lat temu

Wszystkie ronda bez nazw ! Głupota z tymi nazwami !

zibikar
6 lat temu

totalna paranoja gdyż….logicznie rzecz biorąc rondo jest skrzyżowaniem dróg tyle tylko że jest okrągłego kształtu , idąc dalej tym logicznym tokiem rozumowania należało by wszystkim skrzyżowaniom nadać nazwę . co poniekąd pokazuje jaki absurdalny nikomu niepotrzebny problem wymyślili politycy. .

16
0
Napisz co o tym sądziszx