Dziwny podział kasy na kulturę?

Miasto podzieliło pieniądze na realizację przedsięwzięć artystycznych i społeczno – kulturalnych. Czy przyjęte zostały właściwe kryteria? W kilku przypadkach można mieć wątpliwości.

+

Zdecydowanie najwięcej środków otrzymał Festiwal Bluesowy JIMIWAY BLUES FESTIVAL. Na konto jego organizatorów z miejskiej kasy wpłynie aż 50 tysięcy złotych. O pięć tysięcy złotych mniej zasili Jazz w Muzeum 2016. W obu imprezach może uczestniczyć maksymalnie kilkaset osób.

30 tysięcy złotych dostała z kolei „Gwiazda na Rynku pt. Zapal Światło ponad Nami”, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski” związane ze starostą Pawłem Rajskim. Co roku gromadzi ona tysiące ostrowian. Warto przy tym zwrócić uwagę na jej szczytny cel, którym jest pomoc potrzebującym dzieciom w walce z poważnymi chorobami.

W ocenie „ludzi kultury” z naszego miasta (wolą pozostać anonimowi), kryteria według których Urząd Miejski przyznaje pieniądze budzą sporo wątpliwości. Jak się bowiem okazuje, w ich ocenie takie aspekty jak frekwencja, wartość promocyjna dla miasta czy wreszcie cel imprezy nie mają kluczowego znaczenia.

O całą sprawę zapytaliśmy oczywiście w Urzędzie Miasta. Jego przedstawiciele postanowili jedynie skopiować nam zapisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zatem wklejamy je również Państwu i zachęcamy do dyskusji. Czy sposób dzielenia pieniędzy na ostrowską kulturę jest właściwy?

Odpowiedź Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim:

W związku z zapytaniem telefonicznym dotyczącym kryteriów oceny oferty Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych w roku 2016 w zakresie kultury i sztuki informuję, że Komisja Konkursowa pracowała w oparciu o Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kryteria oceny art. 15, ust. 1.

Art. 15. 1. Organ administracji publicznej przy rozpatrywaniu ofert:
1) ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3;
2) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania;
3) ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 będą realizować zadanie publiczne; 4) w przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 4 pkt 2, uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego;
5) uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;
6) uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.

19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Emily
6 lat temu

o jakich układach mowa?????????????

kwojczyńska
6 lat temu

kto z kim ma układy?-kto z kim miał przedtem układy?- jeśli Redakcja wie to należy tą wiedzę upublicznić by dać dowód, że interes publiczny jest jedynym motorem tej publikacji. wdł. mnie Urząd dysponuje tak marnymi środkami wspomagającymi działania w dziedzinie kultury w mieście, że jakikolwiek podział będzie wzbudzał wątpliwości, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji; jak to mówi dowcip” jeden lubi córkę a inny teściową”:)- zatem dajmy spokój z drążeniem tego tematu bo kultura to nie tylko akcja masowa dla tysięcy ale też oferta dla tzw”elity” w konkretnej formie artystycznej, oczywiście nie należy słowa „elita” odbierać negatywnie lecz przyjąć to jako nazwę wąskiej grupy która też ma prawo uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych skierowanych właśnie do nich.- pozdrawiam Redakcję:)

Lewitant
6 lat temu

Dwunastego listopada 2015 roku Szanowny ostrow24 raczył napisać: ” Przed dwoma laty pisaliśmy, że Gwiazdka na Rynku jest efektowna, ale mało efektywna. W 2012 roku koszt zorganizowana imprezy wyniósł ~80 tysięcy złotych. Na dzieci trafiło mniej, bo ~65 tys. zł.[cut] A chyba nikt z nas nie chciałby, żeby na ratowanie zdrowia dzieci trafiło mniej pieniędzy, bo zamiast Bajmu zagrał Lady Pank” – źródło: https://www.ostrow24.tv/rozrywka/82365-lady-pank-zagra-na-gwiazdce-na-rynku-2015.html. Rozumiem, że najlepszym celem byłaby dotacja dla ostrow24?

ostrow24.tv
odpowiada  Lewitant
6 lat temu

Ostrow24.tv nie startuje w miejskich konkursach, z których można otrzymać pieniądze.

Lewitant
odpowiada  ostrow24.tv
6 lat temu

Kto w takim rzazie zasługuje na te pieniądze, jeśli piszecie, że ten nie powinien ich dostać, ten również nie i jeszcze inny nie? Piszecie, aby coś napisać, a najlepiej krytycznie?

ostrow24.tv
odpowiada  Lewitant
6 lat temu

Jak znikną układy w podziale środków publicznych, wówczas pasjonaci może się pojawią z wnioskami o dotacje…

Lewitant
odpowiada  ostrow24.tv
6 lat temu

Przypominam, że to jest konkurs i każdy może złożyć wniosek. Nie wiem o jakich układach piszecie, bo kasę dostały wszystkie znaczące w Ostrowie wydarzenia, no ale teorie spiskowe są teraz w modzie…

Jasio
odpowiada  Lewitant
6 lat temu

Jest wiele podmiotów np Uniwersytet Trzeciego Wieku. Panie studentki tak pięknie tańczą poloneza z panią prezydent…

Gigantoman aferzysta
6 lat temu

A mi się marzy koncert Madonny w Ostrowie choćby trzeba było do tego dołożyć 5 mln. złotych tak jak to się stało w Warszawie na stadionie narodowym.

Alex
6 lat temu

Ale o sooo chodzi z tom kulturom?

Anna Grodzka
6 lat temu

2mln złotych powinno pójść na synagogę, którą zasponsorowali obywatele narodu wybranego przez Bogda, w którego wierzycie

ada
6 lat temu

Szkoda,że nikt nie występuje o pieniądze na przynajmniej dwa spektakle teatralne w roku. OCK teatr zupełnie nie interesuje.Pomijam majowy przegląd teatrów amatorskich bo to zupełnie inny temat. Nie wszyscy są zainteresowani operetką czy kabaretami.

Jazzowy ostrowianin w kroku
6 lat temu

Kilku fanów bluesa i jazzu wygartuje co rok z kasy miejskiej pieniądze na organizację swoich muzycznych przedsięwzięć. Ja nie identyfikuję się z muzyką disco-polo, jednak mam świadomość, że moje zainteresowania muzycznie tak odległe od reszty społeczeństwa muszę realizować na własny koszt poprzez kupowanie płyt i wyjazdy na koncerty. Narzucanie większości przez zdecydowaną mniejszość swoich gustów muzycznych i drenowanie kasy miejskiej na osobiste upodobania muzyczne uważam za skandal!

Do jazzowego
odpowiada  Jazzowy ostrowianin w kroku
6 lat temu

Kogo obchodzą twoje czy czyjeś gusta. Ważne, że są ludzie, którzy się potrafią zakręcić przy każdej władzy i wyciągnąć od niej kasę na swoje hobby. A frajerzy siedzą tu i narzekają 😉

stefan ma lodówke
odpowiada  Jazzowy ostrowianin w kroku
6 lat temu

witamy w demokracji 21 wieku…

arci
odpowiada  Jazzowy ostrowianin w kroku
6 lat temu

Napisz czego chcesz a może CI załatwię …mimo odległych (jak napisałeś) zainteresowań ! Zrzucimy się może na bilet… P.S. Na te imprezy (rodzaj muzyki) bilety się rozchodzą w kilka godzin – to o czymś świadczy > Jedyna podpowiedź – zmienić ceny biletów !

jan
odpowiada  arci
6 lat temu

albo przenieść w większe miejsce i zobaczyć jaki będzie efekt frekwencyjny 🙂 Bo wątpię żeby sprzedali choćby więcej o 200 biletów.

meloman
odpowiada  arci
6 lat temu

To prawda, bilety schodza w chwilę. Jesli tak własnie się dzieje, to normalnym jest albo większa sala na imprezy, albo podwyżka cen biletów, nawet o 100 procent. To standardowe działanie.

Ewa
6 lat temu

My wiemy lepiej komu, na co i ile. I nie będzie nam tu byle kto burzył porządku!!!! Jak zechcemy, to UTW dostanie 100 tys. na maraton poloneza na rynku pod patronatem BK i nikomu nic do tego!

19
0
Napisz co o tym sądziszx