V Ostrowski Dzień Wolontariusza

Udostępnij
Tweet

Piosenką „Ludzie chcą miłości” w wykonaniu Anny Szałaty rozpoczął się Ostrowski Dzień Wolontariusza, który jest  świętem wszystkich ostrowskich wolontariuszy,  okazją do promowania szlachetnej idei wolontariatu oraz  budowania  życzliwego i przyjaznego klimat dla różnych działań społecznych i poszanowania energii wkładanej w bezinteresowną pomoc. Z tej okazji nagrodzono również zasłużonych wolontariuszy.

+

Jedna z definicji wolontariatu brzmi: „Wolontariat to bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna”. Określenie bezpłatna znaczy bez otrzymywania dóbr materialnych. Wolontariusz otrzymuje jednak wiele innych dóbr: satysfakcję, motywację, podwyższenie samooceny itp.

Wolontariat to aktywna, często ciężka praca na rzecz drugiego człowieka. To poświęcanie czasu tym, którzy naszej pomocy potrzebują. To ofiarowanie siebie drugiemu człowiekowi. To rozmowy, wsparcie w trudnych chwilach…

 

Hasło tegorocznego spotkania to: „Wolontariat? Warto!” Warto bowiem ciężko pracować po to, by komuś żyło się lepiej, by zobaczyć długo wyczekiwany uśmiech, by ktoś zdobył nadzieję. Warto ofiarować swoje serce drugiemu człowiekowi… przecież dobro powraca!

Gościem specjalnym wtorkowego święta była przedstawicielka Wielkopolskiego Centrum Wolontariatu, która podkreślała, że wolontariat w Polsce wciąż rośnie w siłę i niemal 20% społeczeństwa angażuje się w tego rodzaju działalność, jednak do Norwegii, gdzie jest to 50 % jeszcze wiele nam brakuje.  Polacy chętniej angażują się jednak w akcje społeczne, niż w wolontariat stały.

W tym roku statuetki Wolontariusza Roku 2015 trafiły do:

Anny Nowackiej – wolontariuszki w Towarzystwie Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”. Koordynatora  opieki nad chorymi na nowotwory w ich domach. Sama także pomaga  chorym w ostatnim okresie ich życia. Pani Anna Nowacka  jest osobą obdarzoną wielkim sercem, zawsze otwartym  na ludzi potrzebujących pomocy. Swoją pracę wykonuje   z dużym poświęceniem. Systematycznie podnosi  wiedzę zawodową. Zaangażowana w różne formy działań podejmowanych przez wspólnotę hospicyjną. Lubiana i ceniona przez chorych  i wolontariuszy.

Małgorzaty Konowalskiej – aktywnie działa w Klubie Seniora „Optymiści”. Stara się aktywizować seniorów. Pokazać, ze również  po zakończeniu aktywności zawodowej można być osobą aktywną i potrzebną innym.  Integruje lokalną społeczność seniorów organizując pikniki, wycieczki, udział w imprezach kulturalnych. Kronikarka i fotograf Klubu. Jest osobą wyjątkowo życzliwą i otwartą na ludzi.

Iwony i Macieja Trzcińskich– są to wolontariusze działający na rzecz bezdomnych zwierząt.  Każdego dnia można spotkać ich w schronisku, gdzie opiekują się przebywającymi tam zwierzętami.  Poświęcają temu cały swój wolny czas. Poszukują domów  dla zwierząt czekających na adopcję.  Interweniują w przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Wiele bezdomnych zwierząt zawdzięcza im życie. Prowadzą stronę internetową międzygminnego schroniska dla zwierząt w Wysocku Wielkim.

Statuetki nagrodzonym wręczyła prezydent Beata Klimek dziękując za zaangażowanie w pracę społeczną.

Praca społeczna, praca na rzecz drugiego człowieka nie tylko daje ogromną satysfakcję, ale sprawia, że sami stajemy się lepsi – mówiła Beata Klimek. – Dziękuję dziś Państwu za to, że oddajecie cząstkę siebie pomagając innym. Te statuetki, które do Państwa trafiły niech będą symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy, którzy bezinteresownie działają na rzecz drugiego człowieka, czy jak Państwo Trzcińscy, na rzecz innych istot.

Swoje gratulacje wolonatriuszom złożył również senator Łukasz Mikołajczyk. Na zakończenie gali wystąpił zespół Saxodeon.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MM
8 lat temu

Brawo!!! Przykład dla społeczeństwa w tych chorych czasach:)

ania
8 lat temu

Brawo Hanka:) brawo wszyscy wolontariusze:)

Kochający zwierzęta
8 lat temu

Chylę czoła przed nagrodzonymi i życzę im wszystkiego najlepszego.

3
0
Napisz co o tym sądziszx