OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

90-letni Ekonomik hucznie świętował Jubileusz

Szkoła rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1925 roku. Przez lata rozwijała się, rozbudowywała, wychowywała wiele pokoleń młodzieży. W sobotę 24 października obchodziła swój 90. Jubileusz. Było wiele rozmów i wspomnień miłych chwil z lat szkolnych.

+

Od samego rana odbywały się wzbudzające emocje i przywołujące wspomnienia spotkania absolwentów w szkolnych murach, było zwiedzanie wystawy, msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego w ostrowskiej Konkatedrze, następnie przemarsz ulicami miasta do Ostrowskiego Centrum Kultury na oficjalną uroczystość. Obchody zakończył Bal Jubileuszowy na ponad 400 osób. Uroczystości Jubileuszu 90- lecia szkoły odbyły się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego.

zdjecie

– To wyjątkowy dzień, dzięki któremu ożywają wspomnienia wielu absolwentów. Zespół Szkół Ekonomicznych jest mocno wpisany w krajobraz edukacyjny tego powiatu i odnosi znaczące sukcesy, dzięki którym o szkole dobrze się mówi, nie tylko w Południowej Wielkopolsce ale i w kraju. Absolwenci trafili do różnych miejsc w Polsce, ale jak sami mówią, zawsze pamiętają o tej szkole-  powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

W gronie gości znalazło się wielu wybitnych absolwentów. Najstarsza z nich, Zofia Dymalska urodzona w 1920 roku, przywitana została gromkimi brawami.  Dobrze mówi o szkole i wspomina swojego pierwszego dyrektora Gniazdowskiego, obecnie patrona szkoły.

zdjecieNa scenie wystąpiła Genowefa Żłobińska-Moras (pseudonim artystyczny Kinga Chełmińska) śpiewaczka Operetki Śląskiej- absolwentka szkoły.

zdjecie

– Wśród naszych absolwentów mamy różne profesje, nie tylko są to specjaliści w dziedzinie ekonomii, finansów, handlu, rachunkowości, ale również profesorowie, doktorzy, ambasador, poseł, biskup, jest także śpiewaczka Operetki Śląskiej. Cieszymy się, że możemy się w takim gronie dzisiaj spotkać- powiedziała dyrektor ZSE Beata Matuszczak.

Swoją obecnością zaszczycił także Ambasador RP w Iraku Stanisław Smoleń. Prawdziwa chluba szkoły. Osoba, która miło wspomina lata spędzone w Ekonomiku. Obecnie jest on członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych. Nadal uczestniczy w  życiu szkoły, prezentując gościnnie wykłady dla uczniów.

– To nie tylko przyjemność, ale i zaszczyt wrócić do szkoły z którą nigdy emocjonalnie się nie rozstawałem. Nadal jest mi bliska.  Maturę zdawałem w 1971 roku, później były studia w Poznaniu, Moskwie, potem placówki w Afganistanie, Pakistanie, Jemenie, Arabii Saudyjskiej i ambasadorstwo w Iraku. Tutaj tworzyły się  fundamenty naszych zawodów, wartości moralnych,  charakteru, rozwijała się osobowości i umiejętności. To jest silna uczelnia z tradycjami przedwojennymi, te tradycje są zakodowane w tych murach i w procesie podejścia do uczniów i do nas również. Ta uczelnia nie jest tylko uczelnią ekonomiczną. Tam była silna matematyka, fizyka, język polski, bardzo rozbudowane języki obce, podstawach z prawa, stąd ludzie uciekali w różne profesje i się odnajdywali. To, że w nazwie jest profil nauczania ekonomiczny, nie znaczy, że jest to dedykowane wyłącznie ekonomistą, choć w tym zakresie wiedza przekazywana daje świetne podstawy do dorosłego życia- powiedział Stanisław Smoleń, absolwent ZSE- obecnie szef zespołu do spraw Państw Zatoki Perskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych,  Ambasador RP w Iraku.

Podczas uroczystości Starosta Ostrowski Paweł Rajski, na ręce dyrektor ZSE Beaty Matuszczak oraz nauczycielki Wiesławy Walkowiak, złożył Nagrody Starosty Ostrowskiego przyznane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

zdjecie

zdjecie

Z okazji jubileuszu wydana została dwutomowa publikacja ze skrótowo opisanymi losami szkoły, wspomnieniami absolwentów, oraz spisem wszystkich roczników. Aneks zawiera nazwiska dyrektorów, nauczycieli, wychowawców pracujących w szkole oraz uczniów przypisanych według roku ukończenia edukacji. Wcześniej odbyła się także wystawa w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej. W przygotowanie bogatych obchodów Jubileuszu zaangażowało się wiele osób, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Włożyli serce i wiele sił. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AntyPO-wiec
odpowiada  Stanisław
5 lat temu

Ja to rondo nazwałbym rondem Paducha!

Stanisław
5 lat temu

Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja.Niedawno włodarze miasta mieli problem z wyborem patrona nowego ronda jakie powstało na skrzyżowaniu ulic Wolności i Partyzanckiej.Tylko nikt nie wpadł na pomysł żeby nosiło imię zasłużonego dla ekonomika pana Gniazdowskiego.

Frank
odpowiada  Stanisław
5 lat temu

W tego typu uroczystościach , to jednak jest potrzeba , aby każdy indywidualnie sam zadbał o zgłoszenie się – organizator nie jest w stanie znaleźć wszystkich absolwentów a o jubileuszu było głośno od kilku miesięcy .

Eliza
odpowiada  Stanisław
5 lat temu

Ja też jestem absolwentką tej szkoły i nie wiedziałam o tej uroczystości a szkoda, bo chętnie wzięłabym udział . Nie chciało się szukać, nie chciało !! Pan Stanisław ma rację – WSTYD

Uczennica
5 lat temu

Ja ze wszystkich nauczycieli najbardziej cenię sobie panią Dionizę Podskarbi.

LUlek
5 lat temu

Krysztofiak absolwent tej szkoły musiał się podobać jako chłopak wszystkim uczennicom. I gdyby nie wybrał tej jednej jedynej, to na pewno wygrałby wybory. Ale jak się pokazało swoje dziecko? Poza tym, niech się te niespełnione dziewczyny nie martwią, bo męski absolwent po żeńskiej szkole nie potrafi przysłowiowego gwoździa w ścianę wbić . Więc nic straconego. Szukajcie prawdziwych mężczyzn na swoich mężów, a nie kandydatów szukających zatrudnienia z jakichkolwiek wyborów, czy to parlamentarnych, czy to samorządowych. Po za tym żaden ekonomista nie będzie wam kazał pokonywać kilometrów samochodem za tańszym towarem o kilka groszy.

ala
odpowiada  MIrek
5 lat temu

Byłam jedna z tych “najmądrzejszych” i jakoś na ZNTK nie trafiłam.

MIrek
5 lat temu

Moja ciotka absolwentka tego liceum mówiła, że te najgłupsze z jej klasy poszły na nauczycielki, a te najmądrzejsze na ZNTK.

Dziewczyna Bonda
odpowiada  Były absolwent liceum
5 lat temu

Absolwencie LO. Dziewczyny z innych szkół spoza ekonomika też nie szukały chłopaków z tej szkoły, bo wiadomo było, że uczeń przebywający kilka lat w żeńskim otoczeniu zniewieścieje. Dlatego zrozumiałam bilbordy Krysztofiaka ze swoją pociechą. On po prostu zniewieściał i pokazał, że jego dziecko jest dla niego najważniejsze.

Były absolwent liceum
5 lat temu

Za moich kawalerski czasów żaden w miarę inteligentny chłopak nie szukał dziewczyny z ekonomika, bo wiedział, że to potencjalna ekspedientka sklepu spożywczego pytająca klienta “co ma byś” (byś ma jaja) albo co najwyżej kierowniczka tego sklepu.

13
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x