Powstanie „Okno życia”. Czy ta lokalizacja jest dobra?

Udostępnij
Tweet

Zamiast przy szpitalu, powstanie na jednokierunkowej ulicy Gimnazjalnej w Ostrowie Wlkp. z dość  sporej odległości od opieki medycznej. Taką decyzję podjęła prezydent Beata Klimek. Mowa o „Oknie życia”, którego koncepcja powstania pojawiła się po głośnym incydencie porzucenia noworodka przez nieustaloną osobę pod jedną z posesji.

+

Tematem porzucenia noworodka zainteresowały się ogólnopolskie media. W takich sytuacjach władze danego miasta starają się wykazać, że mają pomysły i koncepcje. Czy słuszne, to pozostawiamy państwu do oceny.

Prezydencka koncepcja zakłada powstanie „Okna życia” u sióstr Elżbietanek, które przebywają przy ulicy Gimnazjalnej. Naszym zdaniem pomysł ten nie jest do końca trafiony. Po pierwsze jest to ulica, do której nie jest łatwo trafić. Budynek, w którym miałoby powstać „Okno życia” jest zabytkiem, a pomieszczenia, w których na co dzień pełnią misję siostry, są na znacznej wysokości. Dlatego władza wspólnie z siostrami zakładają wykonanie otworu na wysokości pomieszczenia piwnicznego.

okno-zycia

I choć siostry przebywają na ulicy Gimnazjalnej całą dobę, to może do nich trafić noworodek w ciężkim stanie. Wówczas liczy się każda sekunda. Karetka jadąca po kostce brukowej zapewni niemowlęciu wstrząsy, których nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Kto jechał karetką, ten wie o czym mowa.

Znacznie lepszą wydaje się opcja utworzenia „Okna życia” w budynku portierni ostrowskiego szpitala. Poza oczywistą oczywistością, że w tej lokalizacji dziecko otrzyma niezbędną pomoc natychmiast. Bezpośrednio przy portierni znajduje się oddział neonatologiczny, gdzie leczone są fachowo noworodki. Za lokalizacją przy szpitalu przepowiada również fakt, że ulica Limanowskiego znajduje się bardzo blisko głównej drogi przelotowej Ostrowa Wlkp Alei Słowackiego. By zapewnić anonimowość, wystarczyłoby wykonanie otworu z boku portierni, od strony parkingu.

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie prawdopodobnie władza nie przeanalizowała wszystkich możliwych wariantów. Jak mawiał Cyceron: „Każdy człowiek może zbłądzić, uparcie trwa w błędzie tylko głupiec.” Co prawda ostatnio prezydenci ustąpili z koncepcją przebudowy basenu przy ul. Paderewskiego, wiec i może tym razem będzie podobnie.

CZYTAJ  Będą duże utrudnienia na dojeździe do Ostrowa

Sprawa ma również drugie dno. Lokalizację „Okna życia” w portierni należałoby uzgodnić i utworzyć wspólnie z organem zarządzającym szpitalem, starostwem powiatowym. Wiadomo, że obecna władza miejska nie uwielbia się z władzą powiatową. I choć takie przedsięwzięcie powinno być ponad partyjnymi podziałami, to w tej sytuacji trudno szukać takiego rozwiązania.

W tym temacie należy nadmienić, że „Okna życia” nie są uregulowane prawnie. Jest to inicjatywa oddolna. A co do samej lokalizacji, w Kaliszu znajduje się ono w bardzo uczęszczanym miejscu, koło Rogatek, na wprost przystanku autobusowego. Nie przeszkadzała taka lokalizacja pozostawieniu w sumie kilkorga dzieci…

Jaką Państwo lokalizację byście polecali?

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Igła
8 lat temu

Wszyscy tak narzekają na kościół i zakonnice, ale jak przyjdzie co do czego to tylko on zostaje od „brudnej roboty”. Myślę, że to okno zostało potraktowane zbyt dosłownie i wystarczy zrobić okno w przedsionku.

Rodak z amereka.
8 lat temu

lem tej zumby wytańcował i ponoć rekord to był jakiś tez teraz. W tej zumbie wy polaki starego kraju jestescie mistrze wszelakie. Pozniej ja tyz cyrował polskie czytanie glosnie literatury nasze ojczyzny i aktory strofowaly cytacieli. Czytali proza o jednym takim co mial zloty rog ale ostal mu sie ino sznur-czy cos talkiego. Wszystkie te czytate plakaly a czytali i nosy w zapaski wycierali. Na glosowaniu ja nie byl a przylecisal po to z ameryka.. bo amerykanskie kolegio tylko 700 osoba glosowały. Ponoc u was porazka i nędza. Lece teraz waszym samolotem IL -62 na tylko dwu silnikach te dwa niesprawne to tylko „LIDERY POLSKIE” Moze dolece jak woskkowe nie kazą pulapa wzniesc. Nie podobo mi sie u wos. Nier bede tu lotol i dolarow przywozil.

Nika
8 lat temu

szpital stanowczo lepszym miejscem ze względu na możliwość natychmiastowej pomocy medycznej

maly
8 lat temu

czy mi sie wydaje czy pan marek ktory tak zachecal na zmiane prezydenta teraz robi wszystko by mu zaszkodzic. czepia sie wszystkiego.

ostrow24.tv
odpowiada  maly
8 lat temu

Zmiana prezydenta nie oznaczała, ze spośród kilku kandydatów obecna kandydatura bedzie najlepsza.

Tubylec
8 lat temu

Chocholi taniec chyba tańczysz mój poczciwy amerykanie – jak większość mieszkańców starego kraju. Szkoda baksów było na Twój przylot. Niczego nie zmienisz.

Rodak z amereka.
8 lat temu

Bardzo ale bardzo ja też referednalnie z ameryka przyleciał. Na razie zumbe na piaskach tancze. Podoba mi piaskach wasza.. Lepiej jak referenda dla ktorych ja przyleciał Airbus A380. Ale fajnie uwas i wesolo jest.Fest.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
8 lat temu

Ja bardzo chciałbym przeprosić wszystkich dzisiejszych i przyszłościowych referendarzy ale niestety nie będę uczestniczył w tej wzniosłej ich uroczystości. Izby w czworakach od dni kilku bielę i na przyjęcie imigrantów szynki wędzę a i zaczyn na chleb dla nich czynię. Jestem gotowy na przyjęcie dwudziestu tysięcy imigrantów.

aaa
8 lat temu

Fantastyczne miejsce, harakterystyczne i znane ostrowianom. Pierwszą myślą, gdzie mogłoby takie okno źycia istnieć, skierowałabym właśnie tam. A o kostkę proszę się nie martwić☺inkubatory w karetkach mają specjalną konstrukcję eliminującą wszelkie niedogodności dla dzidziusia.

matka
8 lat temu

stare panny nie powinny opiekować się dziećmi przykre ale prawdziwe współczuję tym dzieciom które tam uczęszczają

esteta
8 lat temu

hmmmm majty ściągające…

43
0
Napisz co o tym sądziszx