Ministerstwo wesprze miejski program rewitalizacji

Ostrów Wielkopolski znalazł się w gronie 57 miast i gmin, które mają szansę na dofinansowanie w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa rewitalizacja miast”. Miasto przygotowuje się obecnie do drugiego etapu konkursu, w którym dofinansowane zostanie jedynie 20 zadań. Ostrowski projekt nosi nazwę „Opracowanie programu rewitalizacji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”.

+

W maju 2015 roku ostrowski Urząd Miejski złożył fiszkę projektową do konkursu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pod nazwą „Modelowa Rewitalizacja Miast”, który dotyczy wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji na obszarach miejskich. Do programu przystąpiło 240 miast z całej Polski.

Konkurs został przeprowadzona na opracowanie i sfinansowanie planu rewitalizacji. Sfinansowanie planu otrzyma dwadzieścia najlepszych projektów, natomiast pozostałe, które zostały wybrane w pierwszym etapie, otrzyma bezpłatną pomoc ekspercką finansowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – informuje Ziemowit Borowczak, zastępca prezydenta miasta.

Dzięki wysoko ocenionej fiszce projektowej Ostrów już może liczyć na finansowaną przez ministerstwo pomoc ekspertów w opracowaniu planu rewitalizacji centrum miasta. Zewnętrzny ekspert z zakresu rewitalizacji będzie mógł wesprzeć miasto w procesie opracowywania planu rewitalizacji, a także realizacji działań pilotażowych i działań edukacyjnych. Jego rolą będzie także nadzór nad utrzymywaniem głównego kierunku projektu i czuwanie nad jego poprawnością merytoryczną. Poza tym ministerstwo organizować będzie działania szkoleniowe, które będą mieć na celu zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie działań rewitalizacyjnych. Pierwsza konferencja odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia.

W Ostrowie plan rewitalizacji dotyczył będzie osiedli: Śródmieście i Powstańców Wielkopolskich. Tam przewidziane są zadania rewitalizacyjne i podczas tworzenia planu wraz z ekspertami określone zostanie w jaki sposób i w jakim zakresie będą one przeprowadzone.

Złożenie fiszki projektowej wiązało się z określeniem wstępnych założeń, nad którymi specjaliści w temacie rewitalizacji miast mogliby się pochylić.

CZYTAJ  Straż pożarna i radiowozy na Piaskach. Wiemy co się stało

Są to różne propozycje. Między innymi przebudowa całego traktu od konkatedry do dworca kolejowego – na tym odcinku mógłby powstać podwórzec miejski, tzw. woonerf, ożywienie Rynku i ulic wokół niego, a także modernizacja istotnych miejskich kwartałów – parków, ogródków jordanowskich, starego cmentarza. W fiszce projektowej poruszyliśmy też temat organizowania atrakcyjnych przestrzeni publicznych na potrzeby powstania miejsc odpoczynku, zabaw i spotkań oraz ciągów komunikacyjnych. Z ekspertami chcemy także przedyskutować kwestię niskoemisyjnej przestrzeni miejskiej – wymienia wiceprezydent Borowczak.

Pierwszy etap konkursu kończy się przygotowaniem właściwego wniosku o przyznanie dotacji na realizację projektu, którego zarys został opisany w fiszce projektowej. W tym przypadku miasto korzystać juz może ze wsparcia eksperckiego. Dofinansowanie otrzyma 20 najlepiej ocenionych projektów.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Becia
8 lat temu

Na 57 projektów mocne 40 miejsce. A kasa będzie na 20 projektów!!! Gratulacje. Może za rok?

1
0
Napisz co o tym sądziszx