OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Rodził się w bólach – Park Przemysłowy

Park Przemysłowy to inwestycja, która została rozpoczęta za kadencji Jarosława Urbaniaka. Przecięcie wstęgi wykonała jednak prezydent Beata Klimek. Jeszcze jako radna krytykowała tę inwestycję. W dniu otwarcia nie zabrakło przypomnienia trudnych chwil przy tworzeniu Ostrowskiego Parku Przemysłowego.

+

Beata Klimek jeszcze jako radna wyrażała obawy dot. finansowania tej inwestycji. Upubliczniła szokującą informację, że za kadencji Jarosława Urbaniaka Ostrowski Zakład Ciepłowniczy doprowadził ciepłociąg do OPP pomimo iż ten nie będzie z niego korzystać. Jak udało nam się ustalić w rozmowie z Marianem Kupijajem, pociągnięcie ciepłociągu nastąpiło na ustne polecenie ówczesnego prezydenta Jarosława Urbaniaka. To słowo kosztowało podatników 100 tysięcy złotych. Problemem było również odwodnienie, które należało dodatkowo zrealizować.

25 czerwca oficjalnie otwarto Ostrowski Park Przemysły. W budynku swoje siedziby będą mieć firmy M-MOT oraz Technopol, a także spółka OPP, która ma działać na rzecz tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

+

Spotykamy się, aby wspólnie dokonać otwarcia ważnej w naszym mieście inwestycji, jaką jest Ostrowski Park Przemysłowy – mówiła podczas otwarcia prezydent Beata Klimek. – Jest to odpowiedź na oczekiwania przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości rozwoju i poszerzenia swojej możliwości. Choć dziś spotykamy się w pozytywnych okolicznościach z okazji zakończenia tej inwestycji, to przed nami teraz kolejne ważne zadanie, jakim będzie rozwój Ostrowskiego Parku Przemysłowego. Bo przecież w nowopowstałym budynku OPP zgodnie z założeniem projektu ma powstać także instytucja otoczenia biznesu, gdzie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw świadczone będą konkretne usługi. Założenia projektu zobowiązują nas także do zatrudnienia wyspecjalizowanej kadry, która będzie musiała skutecznie realizować zadania postawione przed spółką. Ostrowski Park Przemysłowy na pewno będzie służył rozwojowi i inkubacji przedsiębiorstw. Dzięki temu miasto ma teraz możliwości maksymalnego wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, jakie może dać samorząd. Tereny inwestycyjne to jedna z możliwości, ale Ostrowski Park Przemysłowy przenosi nas na wyższy poziom współpracy samorządowo-biznesowej. Takie inwestycje poświadczają, że Ostrów Wielkopolski wciąż jest w czołówce miast innowacyjnych, nowoczesnych i aktywnie wspierających rozwój przedsiębiorczości.

Projekt “Budowa Parku Przemysłowego w Ostrowie Wielkopolskim”  realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2007-2013 / Priorytet I Konkurencyjność przedsiębiorstw Działanie 1.4 Wsparcie przedsięwzięć powiązanych z Regionalną Strategią Innowacji Schemat I Kompleksowe wparcie świadczenia usług dla przedsiębiorstw. Montaż finansowy projektu na poczet pokrycia kosztów kwalifikowanych obejmuje: 40% bezzwrotnej dotacji w wysokości 3.599.795,22 zł i  60% – wkład własny OPP Sp. z o.o.

Projekt polegał na budowie nowoczesnego, wolnostojącego budynku, w którym swoją działalność prowadzić będzie Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. (OPP) działający na rzecz tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Zgodnie z projektem koncepcyjnym budynek OPP jest halą produkcyjno–magazynową z wygospodarowaną częścią socjalno-biurową.

Realizacja projektu przebiegała w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W ramach jednego postępowania o udzielenie zamówienia zlecone zostanie zaprojektowanie budynku parku w oparciu o istniejącą koncepcję, uzyskanie w imieniu i na rzecz OPP wszelkich pozwoleń formalno-prawnych warunkujących realizację inwestycji oraz sama realizacja robót budowlanych i instalacyjnych.

Zgodnie z opracowaną koncepcją budynek OPP został zaprojektowany w oparciu o rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające swobodne kształtowanie i aranżowanie wewnętrznych powierzchni produkcyjno-magazynowych na potrzeby potencjalnych najemców – zastosowano tzw. siatkę konstrukcyjną. Przestrzenie produkcyjno-magazynowe zostały zaprojektowane też tak, aby wejście i wjazd do ich wnętrza odbywał się z zewnątrz budynku. Na północnej stronie budynku zaprojektowane zostały doki załadunkowo-rozładunkowe. W koncepcji przewidziano również układ przestrzenny części socjalnej oraz biurowej dla OPP.
Grupę odbiorców projektu stanowią przede wszystkim lokalni oraz regionalni przedsiębiorcy i ich pracownicy korzystający z pakietu usług oferowanych przez Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. (OPP). Odbiorcami projektu będą także absolwenci szkół technicznych i szkół wyższych z regionu biorący udział w praktykach i stażach, w organizację, których zaangażuje się bezpośrednio OPP.
W nowopowstałym budynku Ostrowskiego Parku Przemysłowego powstać ma zgodnie z założeniem projektu instytucja otoczenia biznesu, gdzie dla sektora MŚP świadczone będą konkretne usługi, tj.: 
1. usługi informacyjne i doradcze oraz bezpośrednia pomoc w zakresie szeroko pojętego planowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzania firmą, a także pomoc w pozyskaniu zewnętrznego dofinansowania dla planowanych przez przedsiębiorców przedsięwzięć (tut. pisanie biznes planów);
2. usługi szkoleniowe – w tym organizacja szkoleń branżowych, dotyczących zmian w przepisach prawnych, itp.
3. usługi finansowe – w tym księgowość, pomoc w uzyskaniu kredytów bankowych, przygotowywanie prognoz i analiz,
4. usługi środowiskowe – pomoc w przeprowadzeniu procedur uzyskania decyzji środowiskowych (np. pomoc w wypełnianiu kart przedsięwzięcia pod wniosek o wydanie decyzji środowiskowej)
 5. usługi  proinnowacyjne i w zakresie kojarzenia partnerów biznesowych- budowanie sieci powiązań pomiędzy przedsiębiorcami oraz integrowanie środowiska biznesowego z działającymi w regionie jednostkami naukowymi i szkołami wyższymi w obszarze m.in. przepływu najnowszej wiedzy oraz tzw. dobrych praktyk i know-how, komercjalizacji badań, organizowania staży dla studentów i/lub absolwentów szkół,
6. usługa “wirtualne biuro”- OPP stworzy możliwość rejestracji prywatnych firm pod swoim adresem, dzięki czemu osoby prowadzące działalność np. w domu lub też mobilni specjaliści będą korzystać z prestiżu prowadzenia firmy pod adresem OPP,
7. usługa najmu – udostępnienie powierzchni magazynowo-produkcyjnej oraz sali konferencyjnej.
Niedługo ma być rozpisany konkurs na stanowisko prezesa OPP. Obecnie to stanowisko piastuje Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska.
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Znany
odpowiada  Gump
5 lat temu

Ależ drogi Gumpie, dzięki pani prezydent będziemy znowu mogli poczuć sie jak w czasach komuny, przecież o to jej właśnie chodzi

xxx
5 lat temu

O ciekawe urzedas – podawaj te nazwiska bo to nadaje sie do kontroli .Zapamietajcie Baraniak sekretarz miasta – aniol ma urlop bezplatny u jakiego pracodawcy , grzesiak taki cudowny i taki strachliwy ze sie boi zesrajskiego ze go zwolni z starostwa ,zesrajski zrozumiale z pw prwnego ale funkcji to precz z nim.Moze mala ma ze trzy urlopy bezplatne. Co tam sie za ANOdiny – OPA dzieje?

urzedas
5 lat temu

jakby ktoś nie wiedział to urlop bezpłatny w urzędzie ma tezgpan baraniak, grzesiak, rajski i inni, którzy chwilowo piastują inne stanowiska, wiec o co ci chodzi hejterze, a właściwie hejterko!

zenon
5 lat temu

a mleczarnie w ostrowie prezes z synem do upadłosci doprowadza by walkowski ją przejoł rozkradną ostrów

noooooooooo
odpowiada  gora
5 lat temu

No to jest argument… Rzuca się oskarżenia bez podstawy, a nawet bez grama logiki, a potem stwierdza, że inni są ślepi. Ty zaś widzisz wszystko gora, aż do czubka własnego nosa 😉

gora
5 lat temu

nooooooooooooo – nawet burakiem nie mozesz byc .Kret i ty jestescie slepi.

noooooooooo
5 lat temu

Buraku z kotłowa, a co ma piernik do wiatraka? Zdolności do urlopu, nawet bezpłatnego?

patrzacy z kotlowa
5 lat temu

mieszkaniec : kompromitacja a jesli taka zdolna to po co jej urlop bezplatny w urzedzie miejskim i co nie wiedziales o tym ? Ten kto jej oddaje szacunek ten zasluguje na wszechstronny ratunek .

mieszkaniec
5 lat temu

Zło jest zawsze skutkiem ignorancji. Zasadą mądrego włodarza jest otaczanie się ludźmi mądrzejszymi od siebie choć ci maja częste inne zdanie. Niemądry zaś otacza się tymi którzy nienawidzą bardziej niż on sam ufając że będą to siepacze torujący drogę ku budowie trwałości systemu. Zły szeląg wypiera zawsze tego dobrego, a demokracja jest przewrotna. Wartością jednak ponad wszystko powinien być szacunek dla tych którzy nie posiadają legitymacji partyjnej, ignorantami nie są a w pracy dla dobra ogółu częstokroć postrzegani są jako wróg systemu mimo że pracowali dla 4 prezydentów tego miasta. Szacunek Pani Karolino

noooooooooo
odpowiada  patrzacy z kotlowa
5 lat temu

Gallu masz rację. Choć wiadomo, że nie ma ludzi niezastąpionych. Poczekajmy a zobaczymy jak miliony dla miasta przyciągną doradca Klósak z wicepreziem Borowczakiem. Jeszcze się będziemy taplać w milionach uerasków 😉 A poważnie- mnie nie jest do śmiechu. Bo wszyscy poniesiemy konsekwencje tych kretyńskich decyzji personalnych. I marna pociecha z tego, że pan Borowczak we wszystkich miejscach pracy odchodził wraz z chlebodawcą na bruk…

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x