OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

CBŚ zatrzymało ostrowskich “biznesmenów”

10 biznesmenów z Ostrowa Wlkp. i nie tylko zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego. Policjanci w kominiarkach zatrzymywali zaskoczonych przedsiębiorców, którzy postanowili się dorobić w nielegalny sposób, oszukując Skarb Państwa, czyli również nas podatników. Wśród zatrzymanych są znani przedsiębiorcy, którzy już wcześniej wzbudzali podejrzenie “na czym on się dorobił?”.

+

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. nadal prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem fikcyjnymi fakturami VAT. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, przedsiębiorcy stworzyli łańcuch firm, które wystawiały sobie nawzajem faktury. Konkretnie Firma A kupiła np. materiały budowlane za 100 000 zł. Sprzedała je firmie B za 150 000 zł. Ta sprzedała firmie C za 200 000 zł itd. Ostatnia firma sprzedawała towar np. firmie ze wschodu, a w tej sytuacji Skarb Państwa zwracał podatek VAT, który następnie oszuści się dzielili – podobno po połowie z uzyskanego VAT-u z danej faktury.

Koordynatorem grupy okazał się 29-latek z powiatu śremskiego. Od lutego 2013 r. do czerwca 2014 r. kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Zdaniem śledczych, “biznesmeni” uzyskiwali stałych dochód w wyniku popełniania przestępstw przeciwko mieniu. Każdy z przedsiębiorców posiadał firmę, po czym wystawiali sobie fikcyjne “faktury kosztowe”.

Tylko 29-latkowi z powiatu śremskiego zarzucono, że “zaniżył należności publicznoprawne w postaci podatku od towaru i usług VAT” na kwotę ponad 2,2 miliona zł. Podobne przestępstwa zarzucono pozostałych, w tym ostrowianom.

Śledczy wpadli na trop szajki w oparciu o materiały przekazane przez Urząd Skarbowy w Ostrowie Wlkp. Do aresztowań doszło 27 i 29 maja 2015 r. Jeden ze znanych ostrowian Mariusz M. wyszedł za kaucją w wysokości 40 tys. zł. Musi również stawiać się na policji w ramach dozoru.

Czyny zarzucone oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 258 §3 kodeksu karnego (kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą) zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, art. 258 §1 kodeksu karnego (udział w zorganizowanej grupie przestępczej) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a także z art. 286 §1 kodeksu karnego (oszustwo) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

139 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
paweł
5 lat temu

dziękuję za takich urzędników jak ty – nawet pisać poprawnie nie umiesz

jarych
5 lat temu

czy zgodne z prawem są działania lekarzy, prawników, biur parafialnych, masażystów, budowlańców… jeżeli za usługę za którą płacimy kilkaset złotych wystawiają rachunek na kilkadziesiąt złotych lub nie wystawiają w ogóle. Ile razy sami nie chcemy rachunku od fachowca bo to będzie trochę taniej?. Nie linczujemy ich, wręcz przeciwnie, a to są te same podatki z których buduje się drogi, złobki ….

maja
odpowiada  jarych
5 lat temu

.. kupując bilet parkingowy z parkomatu jest kwota należna/podatek itd., a co z “ofiarą postojową” na parkingu kościelnym? o ile się orientuje ofiara jest kwotą dobrowolną ? a jeżeli to tylko nazwa wydawanego “bileciku” wjazdu / opłaty postojowej to dlaczego brak paragonu? Dlaczego jest wyznaczona kwota ? .. niech może US tym się zainteresuje ! Jeżeli to faktycznie ofiara, to płaćmy wg uznania, na ile nas stać, datek dobrowolny.

do m
odpowiada  maja
5 lat temu

zacznij chodzić do kościoła to się dowiesz co to jest ofiara i na co idzie ta ofiara postojowa z parkingu.

maja
odpowiada  do m
5 lat temu

..ta na auta klasy wyższej, wycieczki/ wczasy zagraniczne, motocykle itd. akurat obracam się w “tych” kręgach i wiele wiem/ wiele widziałem i widzę !!!!

marta
odpowiada  do m
5 lat temu

maja ma racje, moja ciocia pracuje u księży to się nasłucham…

mrek
odpowiada  do m
5 lat temu

człowieku..co ma chodzenie do kościoła z byciem uczciwym i płaceniem patów jak każdy ???!!!

Zycho
5 lat temu

Szanowny Kamilku i Budowlańcu , Ostrów to taka mała wiocha jak kichniesz w Rynku , to na Prof. Kaliny mówią Ci na zdrowie ,tak więc nie dziwcie się że Panów M M (ojciec i syn ) są znani w Ostrowie , poza tym jest takie przysłowie widzą sąsiedzi kto na czym siedzi , więc lepiej może nie pisać w Internecie za dużo ,przede wszystkim dla samych zainteresowanych ….Co ???

Z poprawionym humorem
odpowiada  Zycho
5 lat temu

hahaha mniejsza o treść komentarza ale za zdanie o kichnięciu masz u mnie browara 😀

PPPP
5 lat temu

błagam, otwórz słownik i poczytaj… proszę w imieniu swoim oraz kilku innych osób czytających te wypociny o jakiekolwiek podstawy ortografii…

podatnik
5 lat temu

wszyscy oni są złodziejami ja płace podatki a oni te pieniądze kradną. .Zyczę wszystkim winnym jak najwyższej kary.

Cccc
5 lat temu

To już jest nudne zaczniemy od US ZUS a patem szary człowiek jak nas wychowali tak robimy ……

Gladiator
5 lat temu

Nie da się już czytać tych mądrości. Prowincjonalne miasto, prowincjonalni ludzie. Wasze wywody świadczą tylko o Was. Nikogo nie bronię. Jest wina będzie kara. Ale litości. Zacytuję:
,, Na to Jezus pochyliwszy się rysował palcem po ziemi. Gdy nie przestawali Go pytać, wyprostował się i rzekł im: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I znowu pochyliwszy się, rysował po ziemi.(J 8,8-11)”

Jeździec kosmosu.
5 lat temu

mogli chwycić się jakiejś PlatfOrmy ,wtedy horyzonty się poszerzają i “kutość” na 4 łapy zwiększa

.
5 lat temu

I rodzine zostaw w spokoju bo sa niczemu winni każdy w życiu miał jakies przejścia jeden gorsze drugi lepsze dlatego winni sa tylko Ci którzy to zrobili.

.
5 lat temu

Ja a znasz resztę tych panów bo mówisz tylko o jednym

139
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x