OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Jeździł pomimo zabranego prawa jazdy

Od 18 maja tego roku kierowanie pojazdem mechanicznym przez osobę, której zostały cofnięte uprawnienia do kierowania jest przestępstwem. Do wczoraj ostrowscy policjanci zatrzymali na terenie naszego powiatu dwóch takich kierowców. Kolejny wpadł podczas policyjnej kontroli wczoraj tuż przed północą. Jak się okazało było to jego drugie tego rodzaju przestępstwo popełnione w ciągu zaledwie tygodnia.
+

Nie dalej jak w miniony poniedziałek, 18 maja, w zakresie kierowania pojazdami mechanicznymi bez uprawnień weszły w życie nowe przepisy. W kodeksie karnym pojawił się nowy artykuł 180a, który dla kierowców posiadających cofnięte uprawnienia do kierowania przez właściwy organ, przewiduje nawet 2 lata więzienia za jego złamanie.

Już w tym samym dniu obowiązywania nowego przepisu został zatrzymany w Nowych Skalmierzycach kierowca, którego uprawnienia zostały cofnięte decyzją Starosty Ostrowskiego. Jak się okazuje 37-latek w dalszym ciągu ignoruje nowe przepisy i nadal jeździ samochodem.

Wczoraj tuż przed północą policjanci z Sieroszewic zatrzymali do kontroli osobowego peugeota. Za jego kierownicą zasiadał 37-letni mieszkaniec Nowych Skalmierzyc. Po sprawdzeniu okazało się, że jego uprawnienia zostały cofnięte ponad 4 lata temu. W podobnych okolicznościach mężczyzna wpadł w trakcie policyjnej kontroli w ubiegłym tygodniu.

Zgodnie z nowym przepisem 37-letni mężczyzna będzie odpowiadał karnie. Popełnione przez niego drugi raz w ciągu zaledwie tygodnia przestępstwo jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Przypominamy wszystkim kierowcom. Głównym celem dodania do kodeksu karnego artykułu 180a jest wyeliminowanie z ruchu osób, którym zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a pomimo cofnięcia uprawnień nadal siadają za kierownicą pojazdów mechanicznych. Należy zaznaczyć, że przestępstwo z art. 180a może popełnić wyłącznie osoba, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, ale której te uprawnienia zostały cofnięte przez uprawniony organ administracji publicznej. Takimi organami są: starosta, dowódca jednostki wojskowej albo marszałek województwa.

Art. 180a k.k.

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x