OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Wycięli drzewa przy Ogrodowej. Czy słusznie?

O wycięciu trzech drzew poinformowała nas mieszkanka ulicy Ogrodowej w Ostrowie Wlkp. Pani Katarzyna jest niezadowolona z decyzji zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej. Najpierw zaniepokoiło ją przycinanie drzew od strony ulicy. Teraz całkowicie wycięto trzy drzewa od podwórza. Prezes Jakubek twierdzi, że postępował zgodnie z prawem.

+

Pani Katarzyna nie zgadzała się z bezsensowną, jej zdaniem, wycinką drzew przy ulicy Ogrodowej. Dziwna polityka spółdzielni rozpoczęła się od przycinania pięknej alei drzew nie zważając na to, że ptaki mają gniazda. Mieszkanka musiała interweniować w tej sprawie. Firma wynajęta przez spółdzielnię przeniosła się z pracami od strony podwórka. – Jeszcze o świcie tak pięknie ptaki nam śpiewały… – wspomina pani Katarzyna. Teraz wycięto trzy drzewa.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Jakubek twierdzi, że na wycięcie drzew uzyskał pozwolenie z urzędu miejskiego. Jednocześnie został zobowiązany do wykonania nowych zasadzeń. Na pytanie dlaczego postanowiono wyciąć trzy drzewa, wyznał, że do spółdzielni zgłosił się jeden z mieszkańców, któremu drzewa miały dawać zbyt duży cień w pokoju. Sęk w tym, że drzewa nie były rozrośnięte i stały w znacznej odległości od okien. Pani Katarzyna po zapoznaniu się z uzasadnieniem prezesa nie dowierza. Twierdzi, że przecież te okna są od północnej strony, więc o żadnym cieniu nie może być mowy.

Kolejnym argumentem był utrudniony wjazd dla śmieciarki, która nota bene wjeżdżała tam od lat. Prezes Andrzej Jakubek stwierdził, że przybywa coraz więcej aut. Ludzie nie zawsze parkują w sposób optymalny. Kierowcy śmieciarek skarżyli się na trudności w docieraniu do kontenera.

Powstaje pytanie wśród mieszkańców czy polityka spółdzielni co do terenów zieleni jest przyjazna ogółowi mieszkańców. A jak u Was wygląda sprawa terenów zielonych? Piszcie w komentarzach…

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianka
odpowiada  HadwaO
4 lat temu

O dziwo , też mi to przewinęło się przez myśl…., to by tlumaczyło te absurdalne wycinki dorodnych drzew i obcinanie grubych konarów zdrowych drzew przekraczając granice zdrowego rozsądku ,przyzwoitości i estetyki- te pozostawione drewa , co roku drastycznie obcinanie,- straszą pozostawionym tylko na wierzcholkach kikutami- ….gdzie te piękne aleje drzew o cudownym sklepieniu z zielonych rozlozystych konarów…?

mieszkaniec ogrodowej
5 lat temu

Drodzy sąsiedzi ulicy Ogrodowej, którzy byli za wycinką drzew.
1. mieszkam na ul. Ogrodowej od urodzenia i odkąd pamiętam chodnik i droga dojazdowa była zawsze fatalnym stanie tylko był on łatany, krawężnik nigdy nie był naprawiony.
2. Chodnik jest na tyle szeroki, że bez problemu można na nim zaparkować autem i jeszcze zostanie miejsce aby przeszedł pieszy. Tzn prosi się o przebudowę
3. Cofając się do lat 90 od strona podwórka stały dwa śmietniki i śmieciarka kiedyś nie musiała tak manewrować.
4. Jeśli ktoś ma za dużo cienia od strony północnej. Proponuje umycie okien i wypranie firanek lub przejście do pokoi dziennych które są od strony ulicy ogrodowej lub zmienienia mieszkania. Nie trzeba daleko szukać w Szagowcu jest parę wolnych mieszkań. Po przeciwnej stronie tam gdzie są numery nieparzyste.

sąsiadka Maria
5 lat temu

Dokładnie a np ten z parteru co ma to pogotowie śmieszne nie płaci to jak on może w ogóle się udzielać?

Maria
5 lat temu

Jak zbierali podpisy na wycinkę drzew to chodzili ale tylko do ludzi z parteru… NIEŁADNIE

Do Jerzy...
5 lat temu

Człowieku ty chyba sam nie wiesz co piszesz jesteś potrzebny na tym osiedlu jak dzi….e majty….

Rybak
5 lat temu

A najlepszy jest ten pajac co te słupki robił życiowy nieudacznik… :)))

Mieszkaniec
5 lat temu

Stół do pingponga zasłaniał okna lokatorowi z Sienkiewicza 12 nie był wstanie spoglądać na swój ogród botaniczny i dlatego niema stołu ale mamy płocik pozdrawiam

Anna
odpowiada  Jerzy
5 lat temu

Zastanawiam się czy ludzie, które w kółko wałkują argument, że “drzewa zasłaniały światło mieszkańcom parteru” to byli na tej ulicy w ogóle i czy znają się na prawach fizyki? Podwórze jest od strony północnej i nie ma szans, żeby światło słoneczne docierało! Drzewa nie przeszkadzały tylko budynek zasłaniał słońce! Ręce opadają… Drzewa były zdrowe i dorodne, widać to na zdjęciach. A drzewo, które rośnie na narożniku i najbardziej przeszkadza nie zostało wycięte.

Poza tym nikt nie pomyślał o ptakach, które mają teraz okres lęgowy! Okres lęgowy większości gatunków ptaków zawiera się w terminie od 1 marca do 15 października. W przypadku gdy w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza okresem lęgowym ptaków.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. poz. 1348) w stosunku do zwierząt gatunków chronionych obowiązuje m.in. zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd (§ 6 ust. 1-3 ww. rozporządzenia).

Anna
5 lat temu

I co teraz macie jaśniej na tym parterze od strony północnej? Nie róbcie jaj ludzie bo kpicie w żywe oczy. Ile drzew zasadziliście w swoim życiu? Ale do ścinania to pierwsi. W jakim stanie były te drzewa? Bo z tego co widać po pniach to były super zdrowe. Jeszcze się wam czkawką odbije ta głupota, dobrze że ja nie mam takich sąsiadów bo chyba bym kijem przegonił takich “zbawicieli”

Anna
odpowiada  elzbieta
5 lat temu

Pani Elżbieto! Przeszkadzały Pani drzewa, które nie rosły pod oknami! Drzewa, które nie zasłaniały światła słonecznego ponieważ podwórze jest od strony północnej i cień nie jest od drzew tylko od budynku! Kontener na śmieci można było przestawić, a drzewo, które rośnie na narożniku na przeciwko klatki nr 10 i które najbardziej przeszkadza samochodom przedsiębiorstwa oczyszczania nie zostało wycięte. No chyba, że brakowało Pani światła w nocy ale od latarni…
Od czegoś trzeba zacząć? Może zacznijmy od wybudowania dzieciom placu zabaw albo chociażby piaskownicy…

31
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x