Budują drogi w powiecie

Sprzyjająca pogoda oraz przeprowadzone wcześnie przetargi pozwalają na rozpoczęcie prac związanych z inwestycjami drogowymi. Nowe, asfaltowe nawierzchnie pojawiły się już w kilku miejscowościach powiatu. Zadania drogowe pochłoną ponad 7 mln zł, ale władze powiatu maja nadzieję, że sumę tę uda się zwiększyć w ciągu roku.

Drugi co do wielkości Powiat Ostrowski w Wielkopolsce dysponuje siecią ponad 500 km dróg. Wielkość ta i zapotrzebowanie inwestycyjne w tym zakresie decydują, że drogownictwo jest wiodącym zadaniem każdej kadencji. W minionych czterech lata na inwestycje drogowe przeznaczono ponad 41 mln złotych.

Przy wyborze zadań do realizacji pod uwagę brany jest zarówno stan drogi, jak jej znaczenie w układzie komunikacyjnym powiatu.

Nowe inwestycje w 2015 roku zostały już zrealizowane, bądź są na ukończeniu w Latowicach (Gmina Sieroszewice), Raczycach (Gmina Odolanów), Przygodziczkach (Gmina Przygodzice), Fabianowie (Nowe Skalmierzyce). Wtórku (Gmina Ostrów). Kolejne zadania są w przygotowaniu.

Jedna zrealizowanych inwestycji prowadzona jest w miejscowości Fabianów. Jest to droga o tyle specyficzna, że często pełni rolę alternatywy w stosunku do drogi krajowej Kalisz-Ostrów i z tego tytułu notuje większe natężenie ruchu.

– W miejscowości Fabianów realizujemy II etap inwestycji. W 2014 r. wykonany został tutaj chodnik z odwodnieniem. Natomiast teraz skupiamy się na położeniu nowej nakładki asfaltowej i poszerzeniu drogi. Łącznie nowa nawierzchnia pojawi się na ponad 1100 metrach drogi. Całość kosztowała ponad 600 tys. zł i została sfinansowana z budżetu powiatu Ostrowskiego – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Sprzymierzeńcem inwestycji drogowych była w tym roku łagodna zima. Z tytułu mniejszych środków na bieżące utrzymanie dróg oraz wiosennych napraw po zimie udało się zaoszczędzić sporo środków.

– Przy tak rozbudowanej sieci drogowej do zrobienia pozostaje jeszcze wiele zadań, ale tempo w ostatnich latach wzrosło. Mamy konkretne odcinki dróg, które zostały wyremontowane lub kompleksowo zmodernizowane – powiedział Piotr Śniegowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

CZYTAJ  Najlepszy oddział dla kobiet

Prace na drogach trwają jeszcze w Raczycach (Gmina Odolanów) oraz w Przygodziczkach (Gmina Przygodzice).

– Wykonaliśmy tutaj wcześniej chodnik, w tym roku zmodernizujemy ponad 300 m drogi. To nie jest nasze ostatnie słowo. Planujemy, jeśli będą wolne środki, w przyszłym roku przedłużyć tę drogę do końca zabudowań. Chcielibyśmy pozyskać na to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, także z tego powodu, że droga prowadzi do gospodarstw agroturystycznych – powiedział Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski.

W tym roku powiat zamierza przeznaczyć na drogi ponad 7,5 mln złotych (to plany z kwietnia 2015). W środkach tych mieści się także wsparcie gmin powiatu na poziomie ok. 2,3 mln złotych. Za te pieniądze powinno powstać ponad 8 km dróg i  4,4 km chodników.

Doświadczenia lat poprzednich pokazują, że dzięki oszczędnościom i dodatkowym dochodom w ciągu roku udaje się zwiększać środki na te zadania.

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dubka
7 lat temu

rajski lawiniczak i sniegowski brak kurzyszczyka i mamy koplet nieukow

bambetel
7 lat temu

„Wykonaliśmy tutaj wcześniej chodnik, w tym roku zmodernizujemy ponad 300 m drogi. To nie jest nasze ostatnie słowo. ” – „Miś” wiecznie żywy!!!!

Sebek
7 lat temu

Ciepło się zrobiło i krawaty powychodziły z nor….i się lansują….Panie Rajski Pan już dawno powinien się bujać w fotelu bujanym….a rządzenie powinien Pan zostawić młodym….

norek
7 lat temu

nie ma to jak studzienki w ulicy zamiast w chodniku

4
0
Napisz co o tym sądziszx