Jeżdżą bez badań technicznych auta

Ponad 2,5 roku bez ważnych badań technicznych pojazdu jeździł kierowca, którego wczoraj zatrzymali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy. Stan techniczny pojazdu nie może stwarzać zagrożenia dla jego użytkownika, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niestety jak się okazuje nie wszyscy dbają o swoje samochody.

+

Kontrole drogowe wykazały, że nie wszyscy kierowcy dbają o właściwy stan techniczny swoich pojazdów. W ciągu minionej doby policjanci ostrowskiej „drogówki” zatrzymali 19 dowodów rejestracyjnych, z czego 12 to przeoczone terminy badań technicznych. Rekordzista w tym zakresie bez aktualnych badań technicznych pojazdu jeździł ponad 2,5 roku.

Nawet gdy kierowca ma ważne badania techniczne pojazdu, musi się liczyć z tym, że w trakcie kontroli drogowej policja sprawdzi, czy auto rzeczywiście nadaje się do jazdy. Pęknięta szyba, uszkodzone lampy, jak również różna rzeźba bieżnika na tej samej osi pojazdu. Tak było w przypadku pozostałych zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

Pamiętajmy więc, że stwierdzone przez policjantów nieprawidłowości, mogą skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dlatego warto sprawdzać np. zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, niezmiernie ważny w tym okresie stan ogumienia, jak również zadbać o przejrzystość szyb mająca przecież niebagatelne znaczenie w zapewnieniu kierowcy widoczności. W niektórych przypadkach pomimo zatrzymania dowodu rejestracyjnego, jeśli policjanci nie stwierdzili poważnych wad technicznych, można jeździć pojazdem, ale nie dłużej niż siedem dni. W tym czasie należy usunąć usterkę i udać się do stacji diagnostycznej na przegląd. Są jednak sytuacje, gdzie stan techniczny jest na tyle zły, że pojazd należy bezwzględnie odholować.

Po raz kolejny przypominamy, iż stan techniczny pojazdów oprócz policji mogą też sprawdzać celnicy i funkcjonariusze straży granicznej. Natomiast samochody firm transportowych mogą też zostać skontrolowane przez Inspekcję Transportu Drogowego. Wszystkie te służby mają prawo sprawdzać stan techniczny pojazdów bardzo skrupulatnie, nie tylko emitowane zanieczyszczenia, układ kierowniczy, elementy zawieszenia czy opony. Dodatkowo mogą być sprawdzane tachografy czy ograniczniki prędkości, które są montowane w tego typu pojazdach. Również w tym zakresie ostrowska Policja współpracuje z wymienionymi służbami, organizując m.in. wspólne działania.

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NO RESPECT
9 lat temu

Ależ poruszający i odkrywczy artykuł….. Nie wiem czy bardziej godny naszego redaktora „śledczego” czy szefa stacji – sądząc po jego doświadczeniu to bardziej tego ostatniego 🙂 🙂 🙂

Janek
9 lat temu

Ludzie, zainwestujcie w słowniki ortograficzne. Znaczna większość robi tutaj spore błędy w pisowni.

ccc
9 lat temu

ciekawe czy lanos i dukato przechodza badania techniczne bezproblemów

mDO
9 lat temu

a kiedy będą sprawdzać tych idiotów na rowerach co jeżdżą po głównych drogach Ostrowa po tej ślizgawicy na rowerach _ na łysych oponach i bez świateł i z siatami na kierownicach i workami pyrek na bagażniku – weś idioto zsiądź i prowadź ten rower idiota a nim jedziesz w taka pogodę

Edziu
9 lat temu

teraz przeglądy mają podrożeć i jeszcze dodatkowe obowiązkowe będzie badanie spalin czy nie zatruwa środowiska,ciekawe co wtedy zrobią ci co tylko jeżdżą bezmyślnie i szkoda im kasy nawęt na płyn do szyb

kierowca bombowca
9 lat temu

Najlepiej stworzyc formacje pomocnicze na wzor ZOMO tym razem drogowego i scigac wszystkich kierowcow .Ci co wymyslaja te rozne akcje musza byc naprawde niezle zamroczeni tzw szkola prania mozgu.

gorzyce
9 lat temu

A co z tymi co po cztery tony węgla wiozą a mogą tonę

gorzyce
9 lat temu

A przeładowano z węglem co z nimi

prezes
9 lat temu

No i niedlugo beda badania kierowcow obowiazkowe,badania rodziny kierowcy,jego dzieci,wnukow,byc moze w dalszej przyszlosci sasiadow I dlaczego badania samochodu tylko raz w roku.To jest demokratyczny skandal zeby samochod nalerzacy formalnie do wlasciciela ,a de facto do panstwa mial okresowe badania tylko raz w roku .A jak sie cos stanie z pojazdem miedzy badaniami kto poniesie wine (no przeciez wlasciciel) Najlepiej gdyby przeprowadzanie ,,badan samochodowych ” odbywalo sie w cyklu comiesiecznym tak miesisiaczka u kobiet.Niech te badania beda blizej natury. Pojdzmy dalej mona by niedlugo wystawiac zaswiadczenie o mojej obecnosci w stacji kontroli pojazdow ,podpisywac liste obecnosci i wozic ze soba ksero na wypadek kontroli policyjnych.Obywatele dzieki takiej polityce fiskalnej ktora prowadzona jest maja mniej pieniedzy sa coraz bardziej ,,goli” tylko slepy tego nie bedzie widzial bo po co ?

expert
9 lat temu

ciekawe ,jaki jest stan techniczny samochodow prywatnych panow policjantow …. Pan Jozek w zaprzyjaznionej stacji bslugi nie odmowi przystawienia pieczatki 🙂

10
0
Napisz co o tym sądziszx