Wyciekły dokumenty z OZC-u

Miejska spółka – Ostrowski Zakład Ciepłowniczy – nie schodzi z ust ostrowian. Słyszeliśmy o możliwej niegospodarności, by nie powiedzieć wprost – o przekręcie na pół miliona złotych. Jako jedyna redakcja otrzymaliśmy dokumenty ze spółki, które nie pozostawiają wątpliwości.

+

Dysponujemy dokumentami na zakup biomasy oraz sprzętu elektronicznego, znacznie powyżej wartości. Zacznijmy od spraw informatycznych. OZC podpisał stałą umowę z jedną z firm komputerowych z Ostrowa Wlkp., która swoją siedzibę ma po przekątnej domu, w którym akurat mieszka prezes OZC-u. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, we wrześniu miała miejsce awaria sprzętu informatycznego w spółce. Postanowiono kupić 10 różnych rzeczy.

routerNa pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Jednak porównując ceny niektórych urządzeń można dojść do wniosku, że przepłacono aż trzykrotnie. Np. urządzenie sieciowe: „Zyxel gs1910-24 switch l2 20x1Gbe 4xcombo rj45 sfp”. W internecie znajdujemy ceny na poziomie ~500 zł brutto. OZC natomiast zapłacił 1700 zł. Czyli 1200 zł przepłacone.

Następnie, torba do laptopa Samsonite GUARDIT 17,3 – normalnie ~170 zł, dla OZC 289 zł. Można samemu porównać jak miejska spółka lubi przepłacać. W końcu osoba odpowiedzialna za zakup nie wydaje własnych pieniędzy, tylko cudze. I tak się akurat składa, że pieniądze nasze, podatników.

umowa-ozc-komputerSkonsultowaliśmy się z ekspertem z firmy informatycznej, który sugerował, że czasami tak się robi, że firma ukrywa koszt usługi polegającej na pracy naprawczej. Jednak w tym przypadku o niczym takim nie mogło być mowy. Okazuje się, że OZC podpisał 1 lipca 2014 r. umowę z firmą komputerową na świadczenie usług naprawczych. W przypadku jakiejkolwiek awarii, firma miała 3 godziny na reakcję od momentu zgłoszenia. Za takie czuwanie, firma komputerowa otrzymywała co miesiąc 2029,50 zł. Czy prezes OZC-u dał się oszukać czy może pieniądze z przepłaconego sprzętu komputerowego powędrowały w inną stronę? Na to pytanie powinny odpowiedzieć organy ścigania.

Umowa z inną firmą, która obowiązywała we wcześniejszych miesiącach zapewniała raptem 30 minutową reakcję serwisu.

 

Kolejne wątpliwości budzą dokumenty związane z zakupem biomasy. O możliwych nieprawidłowościach mówił poseł Andrzej Dera na Sesji Rady Miejskiej. Zdaniem posła, a także na podstawie dokumentów, OZC mógł stracić nawet dwukrotnie po trzydzieści tysięcy złotych na miesiąc. Biomasę do OZC-u dostarczały dwie firmy. Jedna z Ostrowa Wlkp., której biomasa nie zmieniała swojej wagi oraz ceny przez cały rok. Oraz firma z powiatu ostrowskiego, której przelicznik zł/ton zaczął wzrastać w ostatnich miesiącach – czyli dokładnie wtedy gdy zbliżały się wybory.

Cena za biomasę wzrosła znacząco z ok. 210 zł za tonę do nawet 277 zł. W tym czasie kupiono setki ton od tej firmy. Oczywiście firma rozlicza się kupując w m3. Dziwi fakt, że od jednej firmy przeliczając zł za tonę wychodzi stała cena, a w przypadku drugiej firmy wzrosła.  Te kwestie zapewne będą rozstrzygane przez Prokuraturę, która już prowadzi śledztwo i przesłuchuje pracowników OZC-u. Przypomnijmy, że w debacie prezydenckiej Jarosław Urbaniak stwierdził, że jest całkowicie spokojny co do postępowanie prokuratorskiego. Nie wiemy co dokładnie pan prezydent miał na myśli. Budzi jednak pewne obawy fakt, że w prokuraturze pracuje jego szwagierka i zasadne byłoby, żeby to śledztwo prowadziła inna prokuratura – i nie kaliska, która słynie ze „współpracy” z ostrowską.

POLECANE NEWSY

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
hmm
7 lat temu

OZC obsługuje firma komputerowa, która jest najdroższa w mieście. Nie ma droższej 😉 Mają tak wywindowane ceny dla normalnego klienta jeżeli chodzi o zakup sprzętu, że mózg się lasuje 😉 Sam się dziwię, że wiara tam jeździ kupować cokolwiek. Wszędzie indziej jest o niebo taniej. A teraz jeszcze jak się dossali do kasy budżetowej (miejskiej) to co stoi na przeszkodzie aby wydoić i miasto w ten sposób? Zwłaszcza, że aktualny prezesik na takie coś przyzwala 😉 Cóż, nie każdy się na prezesa nadaje 😉 Nie ma to jak układy 😉

grrrr
7 lat temu

z OZC juz zakonczyłem wspólprace, teraz tylko zakup pieca typu „zębiec” pompa i grzejemy domek, bo grzejniki zostały mi od tych naciągaczy..

uśmiechnięty pysk
7 lat temu

tp drań a babcie w swetrach po mieszkaniu chodza bo ostrzedzają a menda jedna jaja sobie z ludzi robi

suzuki
7 lat temu

Panie Zibi nie wciskaj pan kitu

ZiBi
7 lat temu

Posiadam ogrzewanie z OZC i niedawno założyłem sobie kominek. To co płaciłem za miesiąc grzania poprzez cieplik ( temp. 23 C) ok 400 zł. wystarcza na zakup 1 TONY brykietów do kominka na ponad 4 miesiące !!! Ceny które proponuje OZC to jest nieporozumienie! Poza tym trzeba jeszcze płacić co miesiąc przez sezon grzewczy ok 40 zł za „gotowość” ogrzewania.!!!! Podobno były też sytuacje, że pracownicy OZC „podpuszczali” właściciela kamienicy aby zakazał palenia w kominkach/piecach!

wzorowy obywatel
7 lat temu

W moim ręku ciupaga. Czas rozpierd***ć burdel !!!

do Scenarzysta
7 lat temu

przecież za Dębową miasto zapłaciło 😉

ps
7 lat temu

I jak w tym kraju ma być dobrze,skoro my sami na wzajem się okradamy!!!

Scenarzysta
7 lat temu

Scenariusz filmu – buduje osiedle, powiedzmy Dębowy Kącik. Niestety ktoś dał ciała i nie mam dojazdu do niego. Ide do odpowiednich władz z pretensjami – ci szybko robią projekt drogi i nawet mogą ja wybudować. Niestety trudno byłoby przekonać do tego radnych i mieszkańców, no bo jak mozna komuś prywatnemu drogę budować. Wiec oficjalnie to ja ja wybuduje niby za swoją kasę. Na szczęście mam firmę która handluje – powiedzmy cukrem. Taj sie składa ze ten sam Urzad jest właścicielem fabryki cukierków do której są potrzebne duże ilości cukru. Sprzedaje wiec im duzo tego cukru – oczywiście bez przetargu, po zawyżonej cenie rzecz jasna. W ten oto sposób mam potrzebna kasę na ta drogę. Wszyscy są zadowoleni i szczęśliwi. Fajny film byłby z tego?

9
0
Napisz co o tym sądziszx