Grzybiarka zabłądziła w lesie

Rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów. Wraz z nim pojawiły się już pierwsze problemy grzybiarzy, związane z zagubieniem w lesie. Co zrobić i jak się zachować w takim przypadku?

+

Amatorów grzybobrania nie brakuje. Ta forma spędzania wolnego czasu w połączeniu z obcowaniem z przyrodą, to doskonała metoda na odprężenie i relaks. Nie zawsze jednak sprawdza się to w praktyce. Zamiast odpoczynku pojawiają się nerwy i stres. I to bynajmniej nie z powodu małej ilości grzybów. Powodem może być utrata orientacji w terenie i co za tym idzie, zagubienie drogi powrotnej.

To właśnie przydarzyło się wczoraj 51-letniej kobiecie. Zbierając grzyby w kompleksie leśnym w Dębnicy, straciła z pola widzenia towarzyszącego jej męża i nie mogła znaleźć drogi powrotnej do samochodu. Na szczęście kobieta zachowała zimną krew i dzięki posiadanemu telefonowi komórkowemu zadzwonił do dyżurnego ostrowskiej policji.

We wskazany rejon skierowano policjantów z posterunku w Przygodzicach. Przekazany przez kobietę opis miejsca i znajomość terenu przez policjantów, zaowocowała szybkim odnalezieniem kobiety.

Wybierając się na grzyby do lasu warto mieć ze sobą telefon komórkowy. Najlepiej też zapewnić sobie towarzystwo innych osób i starać się zachowywać cały czas pomiędzy sobą kontakt wzrokowy. Bezwzględnie należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z miejscem, w którym wchodziliśmy do lasu. Dobrze też jest wyszukać w Internecie do jakiego nadleśnictwa należy las, do którego się wybieramy i zapisać numer telefonu. O miejscu do którego wybieramy się na grzyby, poinformujmy naszych bliskich.

Jak informują leśniczy, w przypadku zagubienia w lesie należy starać się dojść do duktu leśnego, a następnie podążać nim aż do skrzyżowania z kolejnym duktem. Tam powinny znajdować się specjalne kamienie oznaczone numerem. Podając ten numer bardzo szybko będzie można zlokalizować miejsce naszego pobytu. Można też zwrócić uwagę na miejsca gdzie składowane jest drzewo pochodzące z wyrębu. Na balach powinny znajdować się tabliczki z numerem ewidencyjnym, co także może pomóc w zlokalizowaniu tego miejsca.

CZYTAJ  Ruszyły prace na dawnym PKS-ie. Wiemy co tam się dzieje

I na koniec jeszcze jeden apel i ostrzeżenie. Udając się na grzybobranie samochodem pozostawiajmy go w miejscach do tego wyznaczonych oraz tak, aby nie utrudniał ruchu i nie zagrażał jego bezpieczeństwu. W samochodach nie pozostawiajmy cennych przedmiotów, kurtek, toreb, co może być powodem włamania do naszego auta.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
loczek
9 lat temu

o jest mech pacz na mech hehe

1
0
Napisz co o tym sądziszx