Niemieccy dziennikarze z ekologami na fermie norek

Udostępnij
Tweet

Fermy norek od początku wzbudzają wiele kontrowersji. Stowarzyszenia ekologiczne zarzucają hodowcom skandaliczne warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta. Wiąże się to dla norek z wieloma nieleczonymi otwartymi ranami, kanibalizmem oraz chorobą psychiczną. Dziennikarze z niemieckiego dziennika Die Welt w towarzystwie przedstawicieli niemieckiej organizacji ekologicznej wybrali się do Polski by zweryfikować powyższe doniesienia. Odwiedzili m.in. fermę norek w Granowcu (gm. Sośnie, powiat ostrowski).

+

Die Welt napisał, że (http://www.welt.de/vermischtes/article130189331/Die-Hoelle-der-Pelztiere-liegt-in-Polen.html) przemysł futerkowy dynamicznie się rozwija. Jednak warunki, w których mają być przetrzymywane norki są katastrofalne. Ferma norek w Granowcu wyposażona jest w monitoring oraz wieżę obserwacyjną ze strażnikiem. Od otoczenia oddziela ją wysoki betonowy płot. Inwestycje w system ochronny przed opinią publiczną właściciele mieli zainwestować po tym gdy przedstawiciele stowarzyszenia „Otwarte klatki” nagrali skandaliczne warunki hodowania norek. Otwarte rany, które niektóre zwierzęta miały posiadać, nie były leczone.

Właściciel fermy widząc, że jest ona filmowana, wezwał policję. Policjanci z ostrowskiej komendy zatrzymali do kontroli samochód Niemców. Po wylegitymowaniu puścili ich wolno, ponieważ nie łamali żadnego prawa. Jednak na drugi dzień właściciel powiadomił policję, że ktoś zniszczył mu betonowe ogrodzenie. Straty wyceniono na 700 zł. Po kilku tygodniach powiadomiono prokuraturę o rzekomym wypuszczeniu części zwierząt z klatek, co miało spowodować straty sięgające 200 tys. zł. Co ciekawe, nie ma narazie na to dowodów w postaci nagrania z wszechobecnego monitoringu. Właściciel fermy Marcin Wójcik tłumaczy się, że policja nie wiedziała jak zakwalifikować to zdarzenie, dlatego dopiero tak późno je zgłosił oficjalnie. Część z wypuszczonych norek udało się złapać.

Sprawę bada prokuratura, która ma wiele wątpliwości czy do popełnienia przestępstwa w ogóle doszło. O wydarzeniach pisze również Gazeta Wyborcza: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,16516330,Niemieccy_dziennikarze_wlamali_sie_na_ferme_norek_.html

Reportaż die Welt:

CZYTAJ  Ściął latarnię przy samej galerii. Znamy okoliczności (ZDJĘCIA)

O kontrowersjach wokół fermy norek pisaliśmy:

https://www.ostrow24.tv/news/50426-dyskusja-nt-fermy-norek.html

https://www.ostrow24.tv/news/50432-protestuja-przeciwko-fermie-norek.html

https://www.ostrow24.tv/news/50320-debata-nt-ferm-norek.html

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
były pracownik
9 lat temu

nie było żadnych wypuszczeń zwierząt i żadnych zniszczeń. wiem , bo wtedy tam niestety pracowałem

kefir
9 lat temu

heh, niemieccy ekozjeby poubierani jak wermachtowcy.znowu szukają w Polsce czego nie zgubili. Ich dziadkowie i pradziadkowie nakradli złota, srebra, porcelany, pierzyn, dzieł sztuki, krów, kur, kaczek i co im w ręce wpadło a teraz prawnukowie tych złodziei grasują. Co za nacja ja pierdzielę!

heh
odpowiada  kefir
9 lat temu

wszystko prawda ale zobacz ile czasu polacy nie potrafili nic zdziałać a niemcy za sprawą czegoś tak słynnego jak „die welt” zakończą działalność tej fermy w mgnieniu oka. brakuje jeszcze ruskich żeby nerwowego grubaska wypatroszyli

DAV ART
9 lat temu

niemcy widzę maja we krwi nachodzenie polaków

rr
9 lat temu

wlasciciel dziwnie zdenerwowany , moze ma cos na sumieniu

heh
9 lat temu

proponuje tego nerwowego grubaska z insigni wypatroszyć jak norke. nie wiem czy będzie z niego jakiejść dobrej jakości skórka ale na pewno byłoby z niego sporo smalcu

sekretarz45
9 lat temu

Ciekawyfilmik. Szkoda że zmanipulowany. Dowód? w pobliżu fermy nie przebiega żadna linia kolejowa! Tym bardziej o 2 torach! Ciekawe na czyje życzenie został film zrealizowany, oraz ile ferm jest w Niemczech!

ostrow24.tv
odpowiada  sekretarz45
9 lat temu

Artykuł z Die Welt mówi, że niemieccy ekolodzy odwiedzili również fermę lisów i to z pewnością tam przebiegają tory. Później widać na filmie jak się przemieszczają samochodami w stronę fermy w Granowcu i tam już torów nie pokazują.

paweł
9 lat temu

widać zachłanność ludzi do pieniądza do czego doprowadza. Biedne zwierzęta muszą się męczyć w takich warunkach. Morderca ma większe prawa w celi niż bezbronne zwierze.

9
0
Napisz co o tym sądziszx