Dożynek czar

Udostępnij
Tweet

Jak Polska długa i szeroka, na przestrzeni sierpnia i września, we wszystkich gminach miało miejsce dożynkowe świętowanie. W atmosferze festynów i zabaw pod chmurką rolnicy dziękowali za plony, eksponowali dorodne okazy warzyw i owoców, koła gospodyń wiejskich natomiast z dumą prezentowały dożynkowe wieńce.

+

Obecne obchody święta plonów niewiele mają jednak wspólnego z dawnymi obyczajami dożynkowymi. Źródła encyklopedyczne mówią, że dożynki to Słowiańskie Święto Plonów przypadające na pierwszy dzień jesieni czyli na równonoc jesienną 23 września.

Dożynki poświęcone były zbiorom rolnym i w wielu częściach kraju nosiły różne nazwy np. zwano je wieńcem, wieńcowem, okrężnem, wyżynkami czy też obrzynkami. W czasie dożynek dziękowano bogom za plony oraz proszono o jeszcze lepsze w kolejnych latach. W późniejszych latach około XV-XVI wieku dożynki zaczęto organizować  dla służby folwarcznej i pracowników najemnych jako formę nagrody za wykonaną pracę przy żniwach.

Obchodzenie dożynek rozpoczyna wicie wieńca z pozostawionych na polu zbóż oraz roślin i kwiatów. Wieńce mają kształt wielkiej korony lub koła i zwie się je „plonem” gdyż uosabiają zebrane plony. Poza wieńcem uczestnicy dożynek niosą dary z płodów ziemi oraz chleb upieczony z mąki pochodzącej z danych zbiorów.

Niesienie wieńca przysługuje najlepszej żniwiarce, lecz częściej obecnie Staroście lub Starościnie dożynek. Za nimi podąża orszak pozostałych żniwiarzy często ubranych w stroje ludowe. Orszak z wieńcem podąża do kościoła gdzie wieniec jest święcony. Po święceniu odbywają się biesiady, tańce i poczęstunek.

Dziś nie dziękuje się jak dawniej za zbiory mitycznym słowiańskim Bogom a podziękowania kieruje się ku Bogu i Matce Boskiej. Często dożynkom towarzyszą pielgrzymki chłopskie do lokalnych miejsc kultu religijnego. Największe dożynki mają miejsce na Jasnej Górze w Częstochowie.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Zderzenie busa i osobówki o świcie
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Laus
9 lat temu

Zawsze z przyjemnością udaję się z rodziną na dożynki. Smak jedzenia tam serwowanego – bezcenny. Pamiętam jak byłem z żoną w ciąży na dożynkach w Raszkowie – pałaszowała wszystko i w każdej ilości 🙂

gendersy atakuja
odpowiada  Laus
9 lat temu

Byles z zona w ciazy,czy ona z toba?:-)

Ginekolog
odpowiada  Laus
9 lat temu

Z kim byłeś w ciąży?

3
0
Napisz co o tym sądziszx