Powiatowy Dzień Strażaka w Parczewie

Strażacy i druhowie z terenu Powiatu Ostrowskiego zjechali się do Parczewa (Gmina Sieroszewice), aby wspólnie świętować Dzień Strażaka. W dniu Świętego Floriana wyrózniono i odznaczono najbardziej zasłużonych strażaków. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego.

W niedzielne popołudnie, 4 maja 2014 roku na placu przy Sali w Parczewie zebrały się: władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele: Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz kierownicy służb, inspekcji i powiatowych jednostek.

zdjecie

zdjecie

Obchody rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach, której przewodniczył proboszcz ks. Damian Hołoś.

zdjecie

Gospodarzem tegorocznej uroczystości była Gmina Sieroszewice. Zaproszonych gości powiatał wójt Czesław Borkowski.

Strażacy cieszą się dobrą opinią w swoich środowiskach, a zawdzięczają to swojej pracy i wytrwałości służbie. Przez wiele lat współpracowałem ze strażakami i nigdy się na nich nie zawiodłem. Zawsze, kiedy byli potrzebni są na posterunku i są do dyspozycji, za co im dziękuję – powiedział Cz. Berkowski.

W minionym roku na obszarze powiatu ostrowskiego zanotowano 1157 zdarzeń wymagających interwencji zastępów straży pożarnej. Z tego ponad 77 % stanowiły działania z zakresu szeroko rozumianego ratownictwa, natomiast zaledwie 23 % to pożary. W dniu 14 listopada 2013 roku w Jankowie Przygodzkim doszło do pożaru gazu na gazociągu wysokiego ciśnienia. W zdarzeniu tym zaangażowane były siły i środki państwowej i ochotniczej straży pożarnej, policji, służb medycznych, zespoły zarządzania kryzysowego, władze samorządowe i wiele innych służb i podmiotów. Obecnie na terenie powiatu działa 98 jednostek, z czego 12 najlepiej wyszkolonych i wyposażonych funkcjonuje w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

zdjecie

Jak podkreśla komendant PSP Andrzej Morta w jednostkach OSP ponad 3 tys. druhów może bezpośrednio uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Zgromadzony potencjał to 98 pojazdów pożarniczych, w tym 11 ciężkich, 32 średnie, 37 lekkich i 18 specjalnych, a także wiele innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego i urządzeń. Ponad połowa pojazdów została dla jednostek OSP zakupiona lub pozyskana przez samorządy w okresie ostatnich 20 lat. W okresie ostatnich 15 lat, czyli jako Komenda Powiatowa PSP przekazaliśmy do jednostek OSP 20 pojazdów, 12 przyczep oraz wiele innego sprzętu pożarniczego i ratowniczego.

CZYTAJ  Oferty pracy - styczeń 2023 - cz. 3

W planach mamy zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, co spowoduje, że z Komendy przekazany będzie również kolejny pojazd do jednostki OSP. Zakup nowego pojazdu będzie możliwy dzięki bardzo wydatnemu wsparciu Komendy Wojewódzkiej PSP oraz lokalnych samorządów. Bardzo serdecznie dziękuję w tym miejscu Panu Pawłowi Rajskiemu – Staroście Ostrowskiemu za osobiste zaangażowanie się w to przedsięwzięcie – mówił A. Morta.

zdjecie

Wszystkim strażakom i druhom w imieniu władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego podziękował Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

– W imieniu władz samorządowych bardzo serdecznie dziękuję za całe dobro i bezpieczeństwo, które dawaliście nam przez ten miniony rok. Dziękuję również Komendantowi Wojewódzkiemu za obecność na naszej uroczystości. Odbieram to, jako wyraz uznania dla naszych druhów. Jesteśmy dumni z tego, że nasza jednostka PSP jest najlepszą w Wielkopolsce, za co bardzo dziękuję komendantowi Andrzejowi Morcie. Obyśmy zawsze spotykali się w dobrych nastrojach i oby wydarzenia z 14 listopada 2014 roku, w których spisaliście się wspaniale nigdy się nie powtórzyły – mówił starosta Paweł Rajski.

zdjecie

W imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego nadbryg. Wojciecha Mendelaka podziękował Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Lech Janiak.

Gratuluję wszystkim tym, którzy stworzyli w powiecie doskonały system ratowniczo – gaśniczy, czego przykładem może być akcja w Jankowie Przygodzkim. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim władzom samorządowym ze Starostą Ostrowskim na czele, włodarzom poszczególnych gmin, a także szefom poszczególnych służb i instytucji współdziałających ze strażą pożarną, na co dzień. Gratuluję serdecznie odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym na wyższe stopnie służbowe. Niech te medale, odznaczenia i awanse będą dla was jeszcze lepszą inspiracją do służby na rzecz drugiego człowieka – powiedział L. Janiak.

zdjecie

Na zakończenie głos zabrał także Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski.

To, że straż pożarna jest potrzeb to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Sejmik Województwa Wielkopolskiego od wielu lat daje temu wyraz zarówno poprzez wspieranie Państwowej Straży Pożarnej corocznymi dotacjami jak stałymi programami, którymi finansujemy zakupy sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Wielkopolsce. Są to nie małe sumy, bo rocznie jest to aż 2 miliony złotych. Co 20 osoba mieszkająca na wsi działa w ochotniczej straży – to bardzo ważna instytucja nie tylko ratująca życie i wspomagająca nas w walce z żywiołami – powiedział R. Żelanowski.

CZYTAJ  Do zbrodni użył siekiery lub maczety

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

Z okazji Dnia Strażaka wręczono wyróżnienia i odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie – zarówno strażakom zawodowym, jak i ochotnikom (lista w załączniku).

Organizatorem obchodów Powiatowego Dnia Strażaka był Zarząd Oddziału Powiatowego, Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, OSP w Parczewie i Starosta Ostrowski.

Załączniki:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx