Rodzice mają obawy przed szkołą

Już ponad 100 rodziców 6-latków zwróciło się z wnioskiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie o zbadanie czy ich dziecko może rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Pytania mają także nauczyciele, którzy spotkają się z sześciolatkami w klasach pierwszych, ale ich obawy chce pomóc rozwiać poradnia na specjalnych konferencjach.

– Kiedy nie było przymusu szkolnego bardziej badałyśmy dzieci, które miały 6 lat na gotowość pójścia do szkoły. Rodzice uważali, że są zdolne do podjęcia nauki w wieku szkolnym i chodziło im o potwierdzenie słuszności swojej decyzji. Teraz rodzice zwracają uwagę na niegotowość emocjonalną. Czasami mówią nawet, że ich dziecko wszystko rozumie, zna literki, potrafi liczyć i czytać, ale emocjonalnie jest niedojrzałe. Czasami są to uzasadnione wątpliwości, a często obawy nad wyraz. Tymczasem w wychowywaniu musimy dzieciom otworzyć inne możliwości. Dziecko musi nauczyć się odnajdywać w nowym środowisku, zacząć respektować zasady. Jeśli wciąż będzie pod wachlarzem ochronnym rodziców nie będzie nabierało pełnych umiejętności – mówi Violetta Miszkin, dyrektor PPP w Ostrowie.

Temat obowiązku edukacyjnego dla sześciolatków wywołuje emocje także u nauczycieli, którzy od września uczyć będą w klasach pierwszych. Z ofertą pomocy wychodzi dla nich Poradnia zapraszając na specjalistyczne konferencje.

– Nauczyciele mają dużą wiedzę i kompetencje, ale nigdy nie jest za wiele przypominania, wskazywania istotnych kwestii. Wszystkim nauczycielom, którzy we wrześniu spotkają się z sześciolatkami chcemy powiedzieć, z jakimi dziećmi się spotkają. Raz jeszcze chciałabym podkreślić, że one inaczej będą się zachowywać, mają inne emocje, innych rozwój psycho-ruchowy. Do nich trzeba podejść oczywiście indywidualnie. To będzie zupełnie inny odbiorca, któremu trzeba dać więcej z zabawy, przerw, przygotować inne metody – mówi V. Miszkin.

Konferencje odbędą się w dniach 28 marca i 4 kwietnia 2014 w „n klubie’’ w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi o godz. 13.00. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pod tel. 62 736 51 39.

CZYTAJ  Ostrzeżenie pogodowe. Wiemy o której apogeum
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx