Spróbują oczyścić wodę na Piaskach

Trwają prace nad polepszeniem jakości wody w zbiorniku Piaski – Szczygliczka. Jesienią posadzono 10 tysięcy specjalnych roślin wodnych, do zbiornika dostarczono także siarczan żelazowy, który także zwalcza fosforany odpowiedzialne za rozwój sinic. Wkrótce na powierzchni zbiornika pojawi się specjalistyczne urządzenia do napowietrzania wody tzw. aerator pulweryzacyjny.
 

W listopadzie 2013 roku nasadzono ponad 10 tysięcy roślin wodnych, które mają mieć bezpośredni wpływ na jakość wody. Drugi etap zaplanowanych prac związanych z uzdatnianiem wody  to  użycie tzw. koagulantu czyli  siarczanu żelazowego. To związek, który neutralizuje fosfor, którym z kolei żywią się m.in. sinice.

Rośliny mają za zadanie wiązać dno, będą dostarczać tlen, którego obecnie wodzie brakowało. Rośliny, podobnie jak wlany do wody koagulant, będą żywić się fosforem, który jest pożywką dla różnego rodzaju bakterii,

Siarczan żelazowy wiąże się z fosforem  i opada na dno, tworząc łatwe do usunięcia pyłki –  mówił w listopadzie Piotr Wyrwa z firmy „Aerator”.

Wszystkie te działania zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Oddział w Poznaniu w kwocie 80%.

Spółka MZZ złożyła kolejny wniosek na zakup aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym oraz na przeprowadzenie zabiegów mobilnej aeracji. Aerator kosztuje około 270 tysięcy złotych.

Będziemy kupować wynalazek jednego z profesorów poznańskich. Wniosek spółki przeszedł ocenę formalną i poddawany jest ocenie merytorycznej. Aerator powinien pojawić się na powierzchni zbiornika pod koniec maja br. Aeratory to urządzenia służące do napowietrzania przydennych warstw wody w zbiornikach wodnych, gdzie występuje deficyt tlenowy – dodaje Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Wszystkie te podejmowane zabiegi mają doprowadzić do tego, aby woda była bardziej przejrzysta.

Aeratory są stosowane w stacjach uzdatniania wody. Przez proces napowietrzania zwiększa się zawartość tlenu i usuwa się z niej dwutlenek węgla, siarkowodór, a także azot amonowy. Aerator powoduje zmniejszenie właściwości korozyjnych wody i usunięcie rozpuszczonych w niej gazów, które z kolei pogarszają jej smak i zapach. W wyniku napowietrzania przydennej warstwy wody poprawiają się warunki tlenowe dla zamieszkujących ją organizmów..

CZYTAJ  Dziś omijajcie Rondo Bankowe - aktualizacja
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx