Jak upiększyć ostrowski Rynek?

Udostępnij
Tweet

Normalnie byśmy skrytykowali obecny stan ostrowskiego Rynku. Jednak tym razem konstruktywnie pokażemy kilka rozwiązań z niedalekiej Świdnicy, która słynie z posiadania ładnego Rynku.

To co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności to system służący ograniczeniu wjazdu na Rynek. Składa się on ze specjalnego słupa, który chowa się w jezdni. Całością steruje Strażnik Miejski, do którego można zadzwonić poprzez zamontowany domofon. Dodatkowo kamera z monitoringu służy do naocznego potwierdzenia konieczności wjazdu na Rynek.

Kolejny atut świdnickiego Rynku to fontanny. Nie jedna za ponad 700 tysięcy jak ma to miejsce w Ostrowie, ale kilka, z każdej strony Rynku. Okna Ratusza przyozdobione kwiatami.

Niektórzy restauratorzy postawili na rodzime smaki i nie tylko. Znaleźć można było beczkę, której zawartość może rozbudzać wyobraźnię.

Ławeczki postawione na Rynku są w żywym kolorze ze zdobiącymi metalowymi elementami.

Ze świdnickim odpowiednikiem naszego Rowińskiego można usiąść ramię w ramię.

Na Rynku znajduje się informacja turystyczna, a stylowo ubrany przewodnik opowiada historię tego miasta.

Gołębie są stałym elementem rynków w wielu polskich miastach.

Po wejściu do Ratusza można wjechać na mierzącą 52 metry wieżę ratuszową, odbudowaną po tym gdy ta się zawaliła. Udostępniona bezpłatnie do zwiedzania dostarcza niesamowitych wrażeń. Z głową w chmurach można obejrzeć panoramę tego uroczego miasta. Może i u nas należałoby rozbudować wieżę ratuszową. Przypomnijmy, że jedna z wieżyczek Forum Synagoga miała być udostępniona w tym celu, jednak z planów pozostały nici. (p. Kukuła przed remontem zapowiadał takie przeznaczenie jednej z wieżyczek).

Wieże kościele przy ostrowskich kościołach są nieprzystosowane do zwiedzania. Jednak warto, żeby włodarze naszego miasta przeanalizowali możliwe warianty i wprowadzili tego typu atrakcję turystyczną.

Ciekawym gadżetem jest multimedialny zestaw wysyłania pocztówek… z naszym zdjęciem. Do wyboru mamy profesjonalne fotografie najciekawszych obiektów znajdujących się w Świdnicy. Wybieramy jeden z nich. Następnie uśmiechamy się, kamerka robi nam zdjęcie, wstawia w odpowiednim miejscu, wpisujemy adresata (e-mail) i już po chwili pamiątka dociera do bliskiej nam osoby.

CZYTAJ  PiS ogłosiło kandydatkę na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego

Na niższych piętrach wieży ratuszowej można podziwiać ciekawe dzieła sztuki.

Świdnica skorzystała ze środków unijnych. Warto podpatrywać lepszych i wdrażać sprawdzone rozwiązania.

Jakie są Wasze wrażenia? Co Wy zmienilibyście na naszym Rynku?

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx