Skutki wichury – 07:11 – aktualizacja

Udostępnij
Tweet

Nad Polskę nadciąga orkan. Gwałtowny wiatr oraz możliwe opady śniegu spowodują wzrost zagrożenia.

Prędkość wiatru zacznie wzrastać już dziś po zachodzie słońca. Około północy osiągnie prędkość niespełna 100 km/h. Dodatkowo od godziny 19:00 zacznie padać deszcz, który po godzinie 1:00 w nocy zamieni się w śnieg. Temperatura będzie oscylowała koło 0 st. C.

Apogeum orkanu będzie przez cały piątek. Wtedy prędkość wiatru wzrośnie nawet do 110 km/h. Od 10:00 do 16:00 zapowiadane są opady śniegu. Powstaną zamiecie śnieżne, przez co utrudni się podróżowanie po drogach naszego regionu. Po zapadnięciu zmroku prędkość wiatru zacznie spadać. W sobotę utrzyma się na poziomie około 70 km/h.

Jak informują meteorolodzy, winnym całej sytuacji jest wyjątkowo głęboki niż o imieniu Xawier. Ciśnienie spadnie z obecnych 1020 hPa do 960 hPa. Nad Bałtykiem spodziewany jest sztorm osiągający 12 stopień w skali Beauforta.

Zaleca się zachować dużą ostrożność w czasie jazdy samochodem. Na drodze poza śliskością mogą być przewrócone drzewa. Należy zabezpieczyć przedmioty wokół naszych domów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku silnego wiatru. Nie powinniśmy parkować samochodów pod drzewami, ponieważ praktycznie przy każdym większym wietrze, drzewa łamią się i spadają na samochody. Zagrożeniem są również stosunkowo niewysokie drzewa takie jak przy ulicy Ogrodowej gdzie ostatnio jeden z konarów spadł na zaparkowane auta.

Będziemy  na bieżąco informować o sytuacji w regionie…

19:35 – drzewo na drodze w Przygodzicach – droga na Chynowę

19:47 – drzewo na drodze w Sośniach

20:20 – drzewo na drodze w Masanowie

23:20 – drzewo na drodze koło Piaski-Szczygliczka, zerwane linki energetyczne, droga zablokowana (23:50 drogę odblokowano)

Do godziny 7 rano odnotowano jeszcze 8 zdarzeń, w tym 7 powalonych drzew (m.in. Strzyżew, Sobótka-Gutów, gmina Przygodzice) oraz jeden pożar sadzy w kominie w  Łąkocinach.

CZYTAJ  Palił syfem, ale go dopadli

Wkrótce podamy szczegółowo miejscowości interwencji.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx