Skutki wichury – 07:11 – aktualizacja

Nad Polskę nadciąga orkan. Gwałtowny wiatr oraz możliwe opady śniegu spowodują wzrost zagrożenia.

Prędkość wiatru zacznie wzrastać już dziś po zachodzie słońca. Około północy osiągnie prędkość niespełna 100 km/h. Dodatkowo od godziny 19:00 zacznie padać deszcz, który po godzinie 1:00 w nocy zamieni się w śnieg. Temperatura będzie oscylowała koło 0 st. C.

Apogeum orkanu będzie przez cały piątek. Wtedy prędkość wiatru wzrośnie nawet do 110 km/h. Od 10:00 do 16:00 zapowiadane są opady śniegu. Powstaną zamiecie śnieżne, przez co utrudni się podróżowanie po drogach naszego regionu. Po zapadnięciu zmroku prędkość wiatru zacznie spadać. W sobotę utrzyma się na poziomie około 70 km/h.

Jak informują meteorolodzy, winnym całej sytuacji jest wyjątkowo głęboki niż o imieniu Xawier. Ciśnienie spadnie z obecnych 1020 hPa do 960 hPa. Nad Bałtykiem spodziewany jest sztorm osiągający 12 stopień w skali Beauforta.

Zaleca się zachować dużą ostrożność w czasie jazdy samochodem. Na drodze poza śliskością mogą być przewrócone drzewa. Należy zabezpieczyć przedmioty wokół naszych domów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku silnego wiatru. Nie powinniśmy parkować samochodów pod drzewami, ponieważ praktycznie przy każdym większym wietrze, drzewa łamią się i spadają na samochody. Zagrożeniem są również stosunkowo niewysokie drzewa takie jak przy ulicy Ogrodowej gdzie ostatnio jeden z konarów spadł na zaparkowane auta.

Będziemy  na bieżąco informować o sytuacji w regionie…

19:35 – drzewo na drodze w Przygodzicach – droga na Chynowę

19:47 – drzewo na drodze w Sośniach

20:20 – drzewo na drodze w Masanowie

23:20 – drzewo na drodze koło Piaski-Szczygliczka, zerwane linki energetyczne, droga zablokowana (23:50 drogę odblokowano)

Do godziny 7 rano odnotowano jeszcze 8 zdarzeń, w tym 7 powalonych drzew (m.in. Strzyżew, Sobótka-Gutów, gmina Przygodzice) oraz jeden pożar sadzy w kominie w  Łąkocinach.

CZYTAJ  Spłonął w Czekanowie (ZDJĘCIA)

Wkrótce podamy szczegółowo miejscowości interwencji.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx