Restauracja i biura w Wieży Ciśnień?

Wieża Ciśnień w parku im. A.Mickiewicza w Ostrowie Wielkopolskim ma być zaadaptowana na biura, restaurację i część wystawienniczą. Takie plany w stosunku do tego zabytku ma jej właściciel Przemysław Rybkowiak. Inwestor w miniony piątek 27 marca 20009 r. spotkał się z Miejskim Konserwatorem Zabytków. >>

Wieża Ciśnień została sprzedana prywatnemu inwestorowi w 1997 roku. Od tego czasu stoi niezagospodarowana, mimo że –  jak podkreśla jej właściciel Przemysław Rybkowiak – projekt adaptacji obiektu i kosztorys jest gotowy od ponad 12 lat.

– Projekt jest wykonany w skali 1:100, pochodzi z 1996 roku, nie zmienił się. Po wstępnej rozmowie z Miejskim Konserwatorem Zabytków dowiedziałem się, że nadal nie ma żadnych przeciwwskazań co do adaptacji obiektu. Sytuacja zmieniła się o tyle, ze z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim wieża została wpisana do rejestru zabytków. Z tego się cieszę, bo to pozwala na pozyskanie środków zewnętrznych na jej remont. – podkreśla Przemysław Rybkowiak, właściciel wieży ciśnień, który na co dzień mieszka w Niemczech.

Wieża nakryta jest dachem stożkowym – na środku jest świetlik i szpic odgromnika. Wewnątrz znajdują się schody o konstrukcji metalowej, trójbiegowe. Dokumenty w Biurze Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora, by Wieżę wpisać do rejestru zabytków, zostały złożone 1,5 roku temu.

– W Wieży Ciśnień chciałbym, by powstały cztery biura, na samym poddaszu mieszkanie dwupoziomowe, biura stosunkowo małe ze względu na gabaryty wieży, wszystko pod wynajem. Wewnątrz wieży znajdować się będzie winda i w sumie siedem kondygnacji. Na najniższym poziomie restauracja, wyżej część sanitarna, powyżej – być może – część galeryjno – wystawiennicza. – dodaje P.Rybkowiak. – Nie ma mowy o zewnętrznej przebudowie Wieży Ciśnień. Pilnego remontu wymaga połać dachu, rynny są jak sitko. Konstrukcja zabytku jest w dobrym stanie. Każdy szczegół przebudowy będzie uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Adaptacja ma się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Wodociągowa wieża ciśnień została wybudowana w 1903 roku jako zbiornik wodny. Służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wodociągu. Usytuowany był poniżej odbiorców – działał na zasadzie grawitacji. Do dziś wewnątrz obiektu znajduje się zbiornik wodny, który jest zabytkiem techniki i nie może być usunięty, także ze względów konstrukcyjnych.

Wieża zachowała plan, bryłę, materiał oraz konstrukcję z okresu jej budowy. Zachował się także przekaz ikonograficzny obiektu w postaci witraża w formie rozety z 1911 roku. Witraż mieści się w fasadzie budynku Przepompowni Ścieków. W rozetce pod częścią środkową – okręgiem z wizerunkiem wieży i jej odbicie w lustrze wody widnieje napis: „Stadt-Wasser-turm”. Wszystkie prace prowadzone w Wieży Ciśnień muszą być prowadzone pod okiem konserwatora, obiekt z zewnątrz nie będzie przebudowywany. – dodaje Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wieża z inicjatywy Miejskiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków, teraz trwają przygotowania by do rejestru wpisać okalający ją park.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x