policja: „szanujmy prawa autorskie”

Udostępnij
Tweet

Policjanci z ostrowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą tylko w marcu tego roku wszczęli 4 postępowania o naruszenie praw autorskich poprzez publiczne odtwarzanie cudzych utworów bez zezwolenia.

Osobiste prawa autorskie, przez co rozumiemy w szczególności prawo autora do:

1) autorstwa utworu,

2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,

3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,

4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,

5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

to prawa nieograniczone w czasie i niezbywalne.

Poza prawami osobistymi autorowi dzieła przysługują również autorskie prawa materialne, co oznacza jego wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych określa dozwolony użytek utworów chronionych prawem autorskim, jednocześnie ustala odpowiedzialność karną między innymi za rozpowszechnianie cudzego utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania.

Niestety, prawo to jest często jest łamane. Wielokrotnie osoby prezentujące utwory (najczęściej muzyczne) publicznie, zapominają lub świadomie naruszają prawa autorskie twórców prezentując je bez odpowiedniej zgody oraz bez wnoszenia stosownych określonych w odrębnych przepisach opłat.

Praw twórców strzeże szereg organizacji powołanych właśnie w tym celu, na przykład: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Producentów Audio-Video ZPAV, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, z którymi osoby prowadzące działalność zarobkową, której elementem jest publiczne prezentowanie, rozpowszechnianie utworów muszą podpisać stosowne umowy. Dzięki nim prezentowanie utworów będzie legalne i dozwolone. Organizacje te to również podmioty, które w swoich uprawnieniach mają możliwość przeprowadzania kontroli na przykład w lokalach rozrywkowych, gastronomicznych, dyskotekach, barach, pubach, pizzeriach itp. celem egzekwowania prawa wynikającego bezpośrednio z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

CZYTAJ  Nie pozostał obojętny na jej los

W wyniku przeprowadzonych przez organizacje stojące na straży praw autorskich kontroli tylko w marcu ostrowscy policjanci, którzy na bieżąco z nimi współpracują, wszczęli cztery sprawy karne o naruszenie przepisu artykułu 116 wymienionej ustawy, czyli rozpowszechnianie cudzych utworów bez uprawnienia. Przestępstwo to zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia.

Dobra muzyka płynąca z głośników w sympatycznym lokalu na pewno sprawi, że chwile spędzone w nim na pewno będą przyjemniejsze, warto jednak, będąc właścicielem lokalu zasięgnąć dokładnej informacji na temat umów i zezwoleń, jakie powinniśmy posiadać, by nasza działalność była prowadzona zgodnie z prawem.

 

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx