Woda twarda, ale dobra

Jest twarda, ale zawiera sporo mikroelementów. Ile woda pitna zawiera żelaza czy manganu – to laboratorium przy Stacji Uzdatniania Wody bada codziennie. Woda, którą piją mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, pochodzi z czwartorzędowych pokładów dochodzących do 75 metrów głębokości. – Składem nie różni się wiele od wody butelkowanej – zapewnia kierownik laboratorium Zdzisław Marek.

Woda dla ostrowian pobierana jest z 19 studni głębinowych znajdujących się w miejscowościach: Trąba, Wtórek i Kęszyce. Woda pobierana jest z tzw. pokładów czwartorzędowych z głębokości od 30 do 75,5 metra. Pod względem fizykochemicznych woda dla ostrowian badana jest codziennie, końcówki sieci – dodatkowo raz w tygodniu.

Ostrów Wielkopolski ma to szczęście, że woda pitna dla mieszkańców nie jest pobierana z rzek czy innych źródeł wody tylko ze studni głębinowych. Dzięki temu ma ona niebywałą jakość. Jej uzdatnianie polega tak naprawdę na usunięciu nadmiaru żelaza i manganu. Ośmielę się twierdzić, że część wód tzw. mineralnych sprzedawanych w butelkach ma gorszą jakość niż woda pozyskiwana przez nas ze studni głębinowych. Jedynym jej mankamentem jest to, że nasza woda jest twarda. Minusem” twardości” wody jest osad, jaki pojawia się np. w czajnikach, ale „twardość” ma też plusy. Zawiera wiele mikroelementów. – mówi Zdzisław Marek, kierownik działu badania wody w PWIK Wodkan SA.

Jakość wody jest tak wysoka dzięki nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody. Stacja została oddana do użytku w 1994 roku, jest tam stosowana nowatorska technologia uzdatniania oparta na systemie dwustopniowej filtracji: żwirowej i brausztynowej.

– Podczas badań uwagę zwraca się nie tylko na parametry manganu i żelaza, ale także na kolor wody, jej zapach, odczyn, ilość amoniaku, twardość ogólną. Próbki wody badamy także pod kątem bakteriologicznym, czy nie zawiera bakterii grupy coli czy paciorkowca. – dodaje Z. Marek.

Jakość wody jest tak wysoka dzięki nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody. Stacja została oddana do użytku w 1994 roku, jest tam stosowana nowatorska technologia uzdatniania oparta na systemie dwustopniowej filtracji: żwirowej i brausztynowej. To zapewnia wysoką jakość wody, która znacznie przewyższa wymagania dla wody zarówno do picia, jak i dla potrzeb gospodarczych.

Woda pozyskana ze studni głębinowych jest napowietrzana, potem na 10 filtrach żwirowych oczyszczana – głównie z nadmiaru żelaza, tak oczyszczona trafia do pięciu komór – tam jest poddawana oczyszczaniu na filtrach brausztynowych, które usuwają pozostałości związków manganu.

Tak oczyszczona woda trafia do zbiornika wody czystej, który ma pojemność 1500 m3. Stamtąd systemem pomp tłoczona jest do miejskiej sieci wodociągowej i zbiorników wyrównania dobowego w Wysocku.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x