Jarmark Średniowieczny na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Na ostrowskich Piaskach trzema obozami rozbiją się bractwa rycerskie z całej Polski. Swój udział w pierwszym „Jarmarku Średniowiecznym” potwierdziły m.in. bractwa z Kalisza, Krotoszyna, a nawet z Warszawy. Jarmark Średniowieczny odbędzie się w dniach od 13 do 14 czerwca 2009 roku. Środki na organizację imprezy pochodzą z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa.

Chcemy na czas jarmarku stworzyć na terenie kompleksu Piaski-Szczygliczka prawdziwy gród średniowieczny – mówił Piotr Kalewski, szef projektu.

W sobotę 13 czerwca 2009 roku w południe oficjalnie otwarte zostaną bramy osady, uczestnicy Jarmarku wezmą udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta. W osadach z XIII i z XV wieku przyglądać się będzie można kowalom, płatnierzom, włókiennikom i innym rzemieślnikom z epoki. Będzie można także wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych. Od godziny 13.00 Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej zaprasza wszystkich na pokaz tańców średniowiecznych.

Mamy już pewne doświadczenie w tym zakresie. W większości wywodzimy się z tak zwanych harcerskich drużyn grunwaldzkich, kultywujących tradycje rycerstwa polskiego okresu średniowiecza. Mam nadzieję, że impreza spodoba się mieszkańcom i na stałe zagości w Ostrowie Wielkopolskim. – dodaje P.Kalewski, szef projektu wspartego przez Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa.

Również w sobotę rozpoczną się rycerskie rywalizacje. Zaplanowano wstępnie rozegranie 30 konkurencji, a wśród nich przewidziane głównie dla chłopców i mężczyzn miniturniej rycerski, czy zawody w strzelaniu z łuku, ale także zajęcia, w których wziąć będą mogły udział dziewczęta, jak wykonywanie krajek.

Godzina 19.00 to początek inscenizacji rycerskiej bitwy. Półtorej godziny później rozpocznie się część artystyczna. W jej trakcie wystąpi znana polska grupa folkowa Shannon, wykonująca głównie muzykę celtycką. Początek koncertu gwiazdy wieczoru zaplanowano na godz. 22.00. Bramy osady zamknięte zostaną o 23.00.

Niedziela 14 czerwca 2009 roku to dalsza część pokazów rycerskich, ale przede wszystkim finały rycerskiej rywalizacji. Na godzinę 14.00 zaplanowano plenerową mszę świętą, która odprawiona zostanie w rycie trydenckim. Głównym organizatorem imprezy jest grupa instruktorów harcerskich ostrowskiego hufca ZHP.

Środki na organizację Jarmarku Średniowiecznego pochodzą z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

O imprezie informują także miejskie billboardy. Więcej informacji o jarmarku na stronie: www.jarmark-ostrow.pl/

Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx