Lampy ledowe na testach

Udostępnij
Tweet

Energooszczędne i przyjazne środowisku lampy ledowe testowane są w Ostrowie Wielkopolskim. Osiem lamp zamontowano na ulicy Paderewskiego. – Jeśli się sprawdzą – pojawią się w kolejnych punktach w mieście. – mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński.

Lampy ledowe są zastosowane w niewielu miastach na świecie. A mają sporo zalet: są energooszczędne, światło jest białe, diody LED nie zawierają rtęci i ołowiu.

– Zamontowaliśmy osiem lamp na ul. Paderewskiego. To na razie testy. Jeśli rozwiązanie spełni nasze oczekiwanie, niewykluczone, że tego typu lampy – o bielszym świetle – pojawią się również w centrum miasta. – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Stanisław Krakowski.

Diody LED nie posiadają trujących substancji takich jak rtęć czy ołów, a ich światło jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego.

– I spółka Oświetlenie Drogowe i Uliczne w Kaliszu i władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego widzą potrzebę modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Modernizacja polega między innymi na stosowaniu coraz nowocześniejszych i coraz bardziej oszczędnych rozwiązań. Póki co jesteśmy na etapie testów. – dodaje Grzegorz Nawrocki, prezes zarządu Spółki Oświetlenie Drogowe i Uliczne w Kaliszu.

– To technika, która daje bardzo energooszczędną formę oświetlenia ulicznego. Poprzez doświetlenie ulic „naturalnym” światłem zwiększa się zasięg i pole działania monitoringu, co wydatnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. – wyjaśnia S.Krakowski.

Najważniejszą zaletą nowego oświetlenia jest taka, że jest to oszczędność energii elektrycznej nawet do 70% w stosunku do innych źródeł światła. Jest to system prawie bezobsługowy.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx