OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Projekt kamienicy na rogu Kolejowej i Wrocławskiej

Komisja Konkursowa z Prezydentem Radosławem Torzyńskim na czele wyłoniła zwycięzcę konkursu na zagospodarowanie Placu u zbiegu ulic Kolejowa i Wrocławska w Ostrowie Wielkopolskim. Konkurs wygrała Pracownia Projektowa Archad Artur Moryson z Wrocławia. Kolejne dwa miejsca zajęły pracownie architektoniczne z Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się na przełomie roku. Inwestycje prowadzi i finansuje miejska spółka MZGM.

Określiliśmy koszt wykonania tego zadania – maksymalna kwota to 4 miliony 200 tysięcy złotych, to są możliwości finansowe spółki MZGM Sp. z o.o. Pewne ograniczenie dla architektów, postawiliśmy jako Komisja Konkursowa elementy podlegające ocenie – cena opracowania 30%, funkcjonalność i racjonalność wykorzystania powierzchni 45%, walory rozwiązań w relacji z istniejącymi obiektami , nowatorskość i oryginalność. W warunkach konkursu określiliśmy przede wszystkim koszt wykonania zadania, który dostosowaliśmy do możliwości finansowych spółki – mówi Marian Kupijaj, prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Pierwszeństwo będą mieli zainteresowani najmem całego budynku, potem kolejnych kondygnacji.

Na wynajem  przy tym projekcie jest 3,5 kondygnacji, na tarasie projektant przewidział kawiarnię z tarasem widokowym.

Z panem prezesem Kupijajem zastanawialiśmy się już, czy budynek powinien zostać zrealizowany w takiej postaci, czy może należałoby go nieco zmienić i wykorzystać przednią płaszczyznę na zainstalowanie ekranu ciekłokrystalicznego, który pokryłby całą tę powierzchnię. Dosłownie tak samo, jak na nowojorskim Time Square. Musimy jednak poprosić architektów o przedstawienie wizualizacji tego pomysłu, żeby przekonać się, czy jest on rozsądny. Oceniając prace mieliśmy świadomość, że ten budynek stanie się jednym z symboli naszego miasta – podkreśla Prezydent Miasta Radosław Torzyński. – Chcieliśmy, aby budynek był charakterystyczny, by nie wtapiał się zanadto w tło po to, by kolejne pokolenia mogły wspomnieć, że w latach 2009/10 powstał ten oto obiekt. By jego walory architektoniczne były widoczne.

Dziennikarze obecni na konferencji prasowej pytali o oczyszczenie terenu u zbiegu ulic Kolejowa/Wrocławska w IV kwartale 2008 roku.

– Handlujący w tym miejscu byli wielokrotnie informowani o tym, że plac na którym stoją szczęki i kioski będzie docelowo miał inne przeznaczenie. Umowy z kupcami były przez lata czasowo przedłużane, ostatecznie wygasły z końcem września 2008 roku. Teren ten na sesji 30 października 2008 roku został wniesiony aportem do spółki Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Kwiaciarkom zaproponowano inne miejsce do handlu – równie atrakcyjne to Plac 23 Sstycznia. Chcemy także zmobilizować właściciela sąsiedniej działki narożnikowej do zagospodarowania tego terenu. Wiemy, że inwestor ma gotowy projekt budowlany i pozwolenie na budowę. – podkreślał R.Torzyński.

Teraz wybrana przez Komisję Konkursową Pracownia Architektoniczna będzie miała cztery miesiące na szczegółowe opracowanie projektu, potem jako MZGM ogłosi przetarg w trybie zamówień publicznych. Na koniec listopada planowane jest rozstrzygnięcie przetargu, o ile nie będzie odwołań. Czas realizacji w zależności od tego jaka będzie zima, to wrzesień – listopad 2010 rok.

Wyniki konkursu:

I miejsce 67,16%
Pracownia Projektowa Archad Artur Moryson Wrocław


II miejsce 65,13%
Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak Mariusz Szczuraszek Ostrów Wielkopolski


III miejsce 63,67%
Pracownia Archi99 Włodziemierz Cybułka, Ostrów Wielkopolski

 

Trzy prace uzyskały powyżej 60% punktów, następna miała już poniżej 50%.

– Jako komisja konkursowa bez problemu wybraliśmy trzy prace, przy kolejnych zdążyliśmy się mocno pokłócić. Mnie przypomina ta zwycięska praca Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. – dodaje R.Torzyński, architekt z wykształcenia.

Na konkurs wpłynęło 11 ofert od Pracowni Architektonicznych z całego kraju. Ostateczne prace nadesłało 9 pracowni, dwie Komisja Konkursowa musiała zdyskwalifikować – jedna przekraczała kwotę budowy określoną w regulaminie konkursu, w przy drugiej nie podano kwoty dokumentacji. Główna nagroda w konkursie to 5.000 złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówień z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji. Kolejne miejsca to 3 tysiące i 1 tysiąc złotych.

To trzeci konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistycznej. Jako pierwszy był ogłoszony projekt na Przepompownię Ścieków, kolejny to projekt Przedszkola nr 2 przy Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim.

I plac u zbiegu ulic Kolejowa/Wrocławska i Plac 23 Stycznia to ścisłe Śródmieście Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Te wszelkie prace traktujemy nie tylko jako pojedyncze inwestycje, ale przede wszystkim jako porządkowanie przestrzeni urbanistycznej miasta. Mamy nadzieję, że w wyniku naszych działań Plac 23 Stycznia zaczął tętnic życiem, jak stało się to w Rynku. Podobnie skwerek u zbiegu ulic Kolejowej i Wrocławskiej – to miejsce musi być atrakcyjne na miarę Śródmieścia. – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Stanisław Krakowski.

Koszt prac to około 4 milionów złotych. Środki na budowę pochodzić będą z budżetu spółki MZGM w Ostrowie Wielkopolskim i montażu finansowego między spółkami .

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x