OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Artystyczne burzenie murów

Niecodziennymi brzmieniami i wyjątkowo kolorowym tłumem aktorów wypełniała się ostrowska synagoga w popołudnie 15 lipca 2009 roku. A wszystko za sprawą młodzieży z trzech krajów, która w ramach projektu MASCUMA, najpierw, przez kilka dni przygotowywała swój spektakl, by w finale zaprezentować licznej widowni efekt swoich prac i jednocześnie zanieść utylitarne przesłanie. 

Warsztaty marionetkowe, ceramiczne, plastyczne oraz teatralne– to tylko niektóre z zajęć, które odbyły się w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. W tegorocznym, drugim już z kolei, zrealizowanym w Ostrowie Wielkopolskim przedsięwzięciu w ramach projektu MASCUMA udział wzięło 22 uczestników z Niemiec, Francji i Polski. Efektem końcowym warsztatów był spektakl teatralny pt. „Mur Berliński”.

„Mascuma” to tytuł międzynarodowego projektu będącego skrótem od nazw 3 technik plastycznych: MA-marionetka, SCU- rzeźba, MA – malarstwo, a zarazem imię głównego bohatera sztuki teatralnej.

Projekt, realizowany od 2008 roku, podzielony został na trzy etapy. Pierwsze warsztaty zatytułowane „Mascuma – podróż po wodach życia” odbyły się w Nordhausen – mieście partnerskim Ostrowa Wielkopolskiego. Tegoroczny etap spotkań, pod nazwą „Mascuma-Mur Berliński”, zrealizowany został w naszym mieście. Ostatnia, trzecia część warsztatów, odbędzie się we francuskiej miejscowości Charleville de Mézières.

Tegoroczny projekt „Mascuma” jest przedsięwzięciem bardzo ciekawym, nie tylko ze względu na jego temat – upadek muru berlińskiego, ale i ze względu na fakt, że został zgłoszony i bierze udział w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez program „Europejczycy dla Pokoju” niemieckiej fundacji Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość. – powiedziała Ewa Matecka dyrektor OCK.

W tegorocznych warsztatach udział wzięło 22 uczestników z Niemiec, Francji i Polski. Młodzież uczęszczała na zajęcia marionetkowe, ceramiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne oraz wzięła udział w licznych spotkaniach z dziennikarzami oraz historykami.

Etapem końcowym projektu był spektakl teatralny pt. „Mascuma- Mur Berliński”, który odbył się 15 lipca 2009 w ostrowskiej Synagodze. Elementy przedstawienia – marionetki, instrumenty muzyczne, scenografia, muzyka – wszystko było efektem pracy młodzieży oraz instruktorów. Aktorzy spektaklu to także młodzi z uczestnicy spotkania.

Spektakl „Mascuma- Mur Berliński” powstał na skutek działań warsztatowych młodzieży. Dwudziestu dwóch młodych ludzi z Ostrowa Wielkopolskiego, Nordhausen i Charleville de Mézières pracowało w naszym mieście przez dwanaście dni. Młodzież została podzielona na cztery międzynarodowe grupy warsztatowe. W tym krótkim czasie realizacji warsztatów powstała muzyka, instrumenty muzyczne i scenografia. Praca na scenie Synagogi trwała non stop przez trzy dni – wyjaśniła Ewa Matecka dyrektor OCK. – Spektakl to krótka opowieść o kreowaniu przez media wizerunku wroga i przyjaciela, szczególnie w czasie istnienia Muru Berlińskiego oraz o potężnym wpływie mediów na takie postrzeganie świata. Głównym bohaterem sztuki jest postać Mascumy – mędrca, dziennikarza i obserwatora.

Tradycją spotkań programu „Masuma” jest wizyta przedstawicieli miast biorących udział w projekcie. Gośćmi tegorocznych warsztatów były Petra Diemek insepektor ds. rozwoju miasta oraz Rose Marie Hilger inspektor ds. kultury miasta Nordhausen.

Uczestnicy projektu podjęli się przedstawienia trudnego tematu. Temat jest tym bardziej znaczący, że rok 2009 jest rokiem upamiętniającym 20-lecie upadku muru berlińskiego – powiedziała Petra Diemek. – Mam nadzieję, że to przedstawienie pozwoli Państwu lepiej zrozumieć tamte wydarzenia oraz że zmusi Państwa do wielu refleksji i przemyśleń.

Projekt został zrealizowany ze środków OCK, Fundacji Erinnerung, Verantwortung Und Zunkunft oraz fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

źródło:

Karolina Pająk

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x