70 lat temu w Ostrowie…

W Filii nr 1 Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim mieszczącej się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Batorego 2 otwarta została nowa wystawa zatytułowana: „70 lat temu w Ostrowie…”.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów regionaliów pana Piotra Maślińskiego. W skład kolekcji wchodzą także zdjęcia i widokówki wydane w Ostrowie Wielkopolskim w czasie trwania okupacji hitlerowskiej w latach 1939 – 1945.

Zasadniczy zrąb zbioru „okupacyjnego” stanowiły obiekty zgromadzone przez pana Macieja Kowalczyka, których liczbę Maśliński potroił w przeciągu piętnastu lat i dziś liczy ona około 220 egzemplarzy.

Spośród materiałów zgromadzonych na niniejszej wystawie wydzielić można dwie grupy. Zdjęcia wykonywane przez stacjonujących w Ostrowie żołnierzy wojsk okupacyjnych, rejestrowały codzienne życie okupantów i były wysyłane rodzinom i przyjaciołom w charakterze pamiątek. W skład kolekcji wchodzą także oficjalnie wprowadzone do obiegu pocztowego widokówki prezentujące najbardziej charakterystyczne obiekty i panoramy miejskie.

Wystawa otwarta w filii ostrowskiej Biblioteki jest niezwykle cenną prezentacją do tej pory niepublikowanych zdjęć miasta. Z pewnością wielu starszych mieszkańców Ostrowa rozpozna widoki i miejsca, których śladu na próżno dziś szukać. Mimo bolesnego dla naszej Ojczyzny i miasta okresu, odwiedzenie wystawy będzie okazją do odbycia historycznej wyprawy szlakiem ważnych dla każdego mieszkańca naszego miasta miejsc.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie dokumentujące niwelowanie terenu po dawnej dzielnicy żydowskiej, a także widok pomnika Najświętszego Serca Jezusowego, zniszczonego na przełomie lutego i marca 1940 roku. Ocalona głowa postaci Chrystusa z tego pomnika prezentowana jest przy bocznym wejściu kościoła św. Antoniego, którego zdjęcia wykonywane podczas przerwanych prac wykończeniowych znaleźć można na omawianej wystawie.

Całości prezentowanych materiałów dodaje uroku gustownie wykonana oprawa plastyczna, dzięki której wędrówka po Ostrowie czasów okupacji wzbogaca nie tylko wiedzę historyczną, ale i gwarantuje miły odbiór prezentowanej kolekcji.

CZYTAJ  Policyjny dron na was poluje

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować panu Piotrowi Maślińskiemu za nieodpłatne udostępnienie części gromadzonej przez siebie kolekcji.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca września.

źródło:

Paweł Dudziński

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx