Stolik Burmistrza Rowińskiego

Stolik burmistrza Stefana Rowińskiego stanął przed Ratuszem w Ostrowie Wielkopolskim. Autorką instalacji jest ostrowska rzeźbiarka Agnieszka Skórka – Lisiak. Z burmistrzem będzie można sobie usiąść, zrobić pamiątkowe zdjęcie lub pograć w szachy. Stolik odsłnięto podczas uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości 8 listopada 2009 roku.

W 91. rocznicę proklamowania Republiki Ostrowskiej odsłoniono na Rynku Stół Stefana Rowińskiego, zaprojektowany przez Agnieszkę Skórkę-Lisiak.

Nosiliśmy się z zamiarem postawienia stolika dość długo – pomysł ten powstał już w 90. rocznicę Republiki Ostrowskiej czyli rok temu. Zawsze wiąże się to jednak z pewnymi wydatkami, które zaplanowaliśmy w budżecie tegorocznym i stąd w 91. rocznicę Republiki Ostrowskiej, ale można powiedzieć, że 90-lat po tym, jak Stefan Rowiński jest już burmistrzem Ostrowa, będzie można usiąść na Rynku przy stoliku z byłym i pierwszym burmistrzem Ostrowa i wypić symboliczną kawę – mówi Beata Podsadna, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Na fot. Marian Sobczak, Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

–  Czy dziś postać Stefana Rowińskiego może inspirować samorządowca? Tak. Mnie zawsze Stefan Rowiński inspiruje jako człowiek renesansu, człowiek, który był humanistą, otwarty na wiedzę, patriota. Był księgarzem, wydawał gazety. Stefan Rowiński sprawdził się też jako polityk i jako działacz gospodarczy. Właściwie rozwój i powstanie Fabryki Wagon to w dużej mierze jego zasługa. Myślę, że to niedościgniony wzór burmistrza i tylko można go ścigać, ale pewnie nigdy go nie dościgniemy. Niemiecki burmistrz Ostrowa ocalił go właśnie z tego powodu, gdyż pamiętał, że Stefan Rowiński zasiadając w fotelu burmistrza oceniał swoich urzędników pod względem kompetencji, a nie narodowości. W 1918 i 1919 roku wielu Niemców dalej pracowało w Urzędzie Miejskim po to, aby ramię w ramię tworzyć wielkość tego miasta jakim jest Ostrów Wielkopolski – wyjaśnia Radosław Torzyński Prezydent Miasta OStrowa Wielkopolskego. 

CZYTAJ  Wypadek przy salonie w Topoli. BMW sprawca

Pomnik odsłonili:  Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Marian Sobczak – zięć Stefana Rowińskiego, Prezydent Miasta Ostrowa Radosław Torzyński oraz wnuk Stefana Rowińskiego Krzysztof Rowiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Taciak, Maria Pietrzykowski, dyrektor oddziału WBK w Ostrowie Wielkopolskim. Bank jest sponsorem drugiego krzesła przy stoliku.

Autorką projektu jest ostrowska rzeźbiarka Agnieszka Lisiak – Skórka. Postać jest już wykonana z brązowego odlewu. Wykonała go firma Brąz Art z Pleszewa, która ma w swoim dorobku m.in. pomnik Jana Pawła II w Kaliszu.

Stolik i krzesła są naturalnych rozmiarów, Stefan Rowiński jest z brązu, siedzi przy stoliku i  piję kawę.  Jak mówi jej  Agnieszka Lisiak – Skórka , najwięcej pracy wymagało zebranie dokumentacji o burmistrzu, jego wyglądzie, ubraniu czy też wystroju ówczesnych wnętrz.

– Najdłużej trwały przygotowania, bo trzeba było się zagłębić w klimat tych czasów, przemyśleć koncepcję, aby była zgodna z historycznymi szczegółami. To Rowiński z czasu, gdy był w Ostrowie burmistrzem. Siedzi przy filiżance kawy, ma swój stolik i można się do niego dosiąść – dodaje rzeźbiarka.

Na fot. Agnieszka Lisiak – Skórka

Stefan Rowiński to pierwszy burmistrz Ostrowa w II Rzeczypospolitej. Urząd ten piastował od 1 stycznia 1919 – 30 marca 1920 roku. Był radnym miejskim przez cały okres międzywojenny. Dzięki jego zabiegom powstała w Ostrowie Fabryka Wagon. Od 1903 roku był wydawcą „Gazety Ostrowskiej”, księgarzem, działaczem ostrowskiego oddziału Towarzystwa Czytelni Ludowych. Rowiński był także pomysłodawcą i fundatorem bibliobusu – objazdowej biblioteki.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx