Kolejne inwestycje na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Każda pora roku jest odpowiednia do wypoczynku nad Zalewem Piaski – Szczygliczka. Latem miejsce jest oblegane przez plażowiczów i chętnych do korzystania z Parku Linowego i Wieży Mocy. Zimą z tych terenów rekreacyjnych korzystają biegający na nartach. Teren idealnie nadaje się do jazdy na nartach, sankach i łyżwach. W 2009 r. pozyskano 1,1 mln środków zewnętrznych na rozwój bazy, w tym roku spółka MZZ liczy na kolejne środki – wnioski aplikacyjne zostały już złożone.

Wiosną 2010 rozpoczniemy montaż tzw. małej architektury. Gotowe są już ławki i stojaki na rowery. To realizacja wniosku na rozwój bazy turystycznej na Piaskach. Wniosek w 2009 roku otrzymał zewnętrzne wsparcie w kwocie 1,1 miliona złotych – mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni. Jednak oprócz inwestycji związanych z wnioskiem unijnym planujemy kolejne przedsięwzięcia na terenie Parku Przygód. Te zadania finansowane będą z pieniędzy spółki MZZ – podkreśla Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni w Ostrowie Wielkopolskim.

Wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej został złożony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Priorytet VI – Turystyka i dziedzictwo kulturowe, Działanie 6.1 Turystyka. Celem projektu jest stworzenie dla społeczności Ostrowa Wielkopolskiego i regionu nowej jakości usług w zakresie czynnego wypoczynku – oferty atrakcyjnej, ogólnodostępnej, bezpiecznej i bezpłatnej. Przyczyni się poza tym do promocji zdrowego stylu życia i proekologicznego formy transportu, jaką jest turystyka rowerowa.

Na fot. Wojciech Białas, prezes MZZ i Prezydent Radosław Torzyński, w tle Wieża Mocy

Jesteśmy w gronie i podmiotów najbardziej aktywnych i najbardziej skutecznych Ostatni rok 2009 był dla nas najlepszy, pozyskaliśmy w nim ponad 30 milionów na różne zadania: drogowe, inwestycyjne, kulturalne. W tym ponad 1 milion na modernizację infrastruktury turystycznej nad Zalewem Piaski – Szczygliczka – dodaje Karolina Pilarczyk – Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Poseł został potrącony

Na Piaski udało się pozyskać środki unijne, nie jest to jednak koniec prac i – miejmy nadzieję – nie koniec środków zewnetrznych. W 2010 roku ze środków z programu WRPO (pozyskanych w 2009 roku) powstanie ścieżka rowerowa, boisko, będzie także położona kostka dokoła zbiornika. Wreszcie w komfortowych warunkach i suchą stopą będzie można spacerować wokół zalewu. To dobra wiadomość dla wszystkich, ale szczególnie dla rodzin z  małymi dziećmi i Mam nadzieję, że uruchomienie Parku Linowego, doposażenie sprzętu wodnego, a jeszcze wcześniej zakończenie budowy systemu zasilającego duży zbiornik w wodę to dobry prognostyk na przyszłość – dodaje Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa.

Ożywienie turystyczne i rekreacyjne terenów nad zalewem to jeden z priorytetów obecnych władz miasta.

Zakres rzeczowy prac obejmuje:

– wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej z kostki betonowej (dł.1500m, szer.4m),
– remont boiska sport. do małych gier i powstanie ogrodzonego boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej o wym.22x44m,
– zakup i montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów, szlabany).

Oraz:

zakup i montaż pomostu składającego się z segmentów na pływakach siatkobetonowych tworzących kąpielisko o wym.26×50,8m,
– remont 2 placów zabaw o wym.30x20m i 16x12m,

– Dwa ostatnie zadania: budowa dwóch placów zabaw i montaż pomostu zostały zrealizowane w 2009 roku. Szczególnie place zabaw cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Wokół placów pojawią się ławki, stojaki na rowery. Z kolei zmodernizowane boisko stanie się atrakcją dla nieco starszej młodzieży. Dziś już możemy powiedzieć, że na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego mamy ośrodek wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia. Wiele jeszcze pracy przed nami, ale nie da się wszystkiego zrobić w jeden rok – podkreśla Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Park linowy, kule do chodzenia po wiedzie, zorba, motorówka z bananem, nowe łodzie ze zjeżdżalniami, tawerna z ofertą gastronomiczną, pomosty widokowe ze statku na cyplu, plenerowe grille – to inwestycje, które pojawiły się nad Zalewem Piaski Szczygliczka w latach 2008-2009.

CZYTAJ  Radny zmienił polityczne barwy

Na fot. dawny plac zabaw z metalowymi huśtawkami i boisko przed remontem.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx