Systematyczni na Staroprzygodzkiej i Siewnej

Zakończyła się budowa budynku na narożniku ulic Siewnej i Staroprzygodzkiej realizowana w ramach programu dla systematycznych. Budynek powstał w programie „dla systematycznych”, realizowanym przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Program, autorstwa Prezydenta Miasta Radosława Torzyńskiego, to pomysł na tańsze mieszkania dla dotychczasowych najemców lokali komunalnych.

Jak wyjaśnia Marian Kupijaj prezes MZGM w Ostrowie Wielkopolskim wykonawca inwestycji zgłosił zakończenie prac i gotowość obiektu do odbioru. Na początku miesiąca listopada powinny być zakończone procedury odbiorowe i mieszkania zostaną przekazane najemcom, którzy po spłacie rat staną się ich właścicielami.

Mieliśmy kilku chętnych na każde mieszkanie. Tak wielkie zainteresowanie wynikało z faktu przekształcenia najmu po spłacie rat we własność oraz dostosowania wielkości płaconego czynszu i rat do możliwości finansowej mieszkańców. Rata za mieszkanie dwupokojowe z kuchnią wynosi około 450 zł za metr kwadratowy mieszkania a czynsz 100 zł. Jest to więc poziom ceny wynajmu mieszkań w Ostrowie Wielkopolskim w prywatnych zasobach mieszkaniowych – mówi Marian Kupijaj, prezes MZGM.

W bloku przy ulicy Staroprzygodzkiej powstało na trzech kondygnacjach 29 mieszkań, które mają zróżnicowaną wielkość. Najwięcej jest mieszkań dwupokojowych. Jest też kilka kawalerek o powierzchni 27-29 metrów kwadratowych, jak również mieszkań trzypokojowych do 60 metrów kwadratowych.

Blok na narożniku ulic Siewnej i Staroprzygodzkiej to duży narożnikowy budynek wykonany w kształcie litery L o bardzo ładnej architekturze. Jest on zlokalizowany w centralnym miejscu dzielnicy Zębców, a w pobliżu jest szkoła, kościół, za chwilę będzie przychodnia lekarska i nowoczesne przedszkole. Mieszkania są wykończone na gotowo i są od razu do mieszkania. Mieszkańcy mieli możliwość wyboru płytek i wystroju wnętrza – dodaje M. Kupijaj.

Na parterze cztery mieszkania dostosowane są dla osób niepełnosprawnych, a na działce po przeciwnej stronie ulicy Siewnej mieszkańcy będą mieli możliwość parkowania samochodów. Zgodnie z projektem wykonano zagospodarowanie terenu wokół budynku oraz nowe ogrodzenie wzdłuż sąsiedniej posesji, utwardzono kostką brukową dojazdy i chodniki oraz posiano trawę na terenach zielonych.

CZYTAJ  Lotnisko w Michałkowie w grze komputerowej

Jak wyjaśnia Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński to właśnie w Ostrowie Wielkopolskim powstały nowatorskie programy finansowania taniego budownictwa mieszkaniowego, które są znane w całej Polsce tj. mieszkania „dla systematycznych” oraz „mieszkania dla zaradnych”.

Programy pomagają uzyskać własne mieszkanie rodzinom bez zaciągania drogiego kredytu bankowego. Między innymi skutkiem wybudowania tak dużej ilości mieszkań w Ostrowie Wielkopolskim w bieżącej kadencji – realizowanych w różnych formach budownictwa – jest fakt, że w naszym mieście lista oczekujących obecnie na mieszkanie komunalne liczy tylko około 30 rodzin i jest szansa, że do następnego naboru w roku 2011 wszyscy z listy oczekujących mogą otrzymać mieszkanie. Takiej sytuacji zazdroszczą nam prezydenci wielu polskich miast – wyjaśnia Prezydent Radosław Torzyński.

W związku z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców spółka MZGM dalej będzie kontynuować budowę mieszkań w ramach programów dla systematycznych i dla zaradnych – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Pan Stanisław Krakowski.

Po zakończeniu obecnie realizowanych tak dużych inwestycji, w przyszłym roku spółka wykona koncepcję i projekty budowlane dalszych budynków. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją następnego osiedla będzie teren położony po drugiej stronie ulicy Klasztornej. Należy również podkreślić fakt, że równocześnie z tak intensywnym rozwojem budownictwa mieszkaniowego przez spółkę MZGM – która w ciągu ostatnich czterech lat wybudowała więcej budynków, niż w całej swojej historii – równolegle bardzo mocno ruszyły remonty starej substancji mieszkaniowej. Poziom finansowy nakładów remontowych od roku 2006 wzrósł prawie dwukrotnie.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx