Dudziarze Europy w Powiecie Ostrowskim

Udostępnij
Tweet

W sobotę, 16 października br. na terenie Powiatu Ostrowskiego odbył się II Zlot Dudziarzy Europy pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Do Topoli Wielkiej i Antonina przyjechali muzycy z pięciu krajów: Słowacji, Czech, Anglii, Szkocji oraz Polski. Gościem specjalnym był francuski zespół „Les Gas du Berry” z okolic Nohant we Francji.

W dniach od 16 do 18 października odbył się II Zlot Dudziarzy Europy Poznań – Antonin 2010. Podczas trzydniowego Zlotu wystąpiły kapele z pięciu krajów: Słowacji (Oravska Polhora), Czech (morawskie Brno), Anglii i Szkocji (Morpeth) oraz z Wielkopolski (dudziarska CK Zamek i Koźlarska PSM I st. Zbąszyń) i Gór (Sucha Beskidzka). Gościem specjalnym był francuski zespół „Les Gas du Berry” z okolic Nohant, prezentujący taniec i muzykę, której słuchał Chopin podczas pobytów w posiadłości George Sand.

Ze względu na 200 – lecie urodzin Fryderyka Chopina i jego zainteresowanie dudami postanowiliśmy zorganizować II Zlot Dudziarzy Europy. Jest to również doskonała okazja do pokazania unikalnego bogactwa Wielkopolski i całej kultury polskiej związanej z dudami. Bogate i nadal żywe dziedzictwo kulturowe stawia nasz kraj w gronie takich potęg dudziarskich jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Czechy, Słowacji i Węgry – wyjaśnia Janusz Jaskulski, koordynator Zlotu.

W Zlocie udział wzięli: muzycy ludowi, uczniowie szkół muzycznych, artyści folkowi i muzykolodzy, którzy prezentowali muzykę tradycyjną z epoki (dudy, skrzypce, klarnet, lira korbowa, bęben) oraz własne aranżacje utworów Fryderyka Chopina na akordeon i gajdy (Czechy), dudy umbryjskie (Anglia), cornemusy, lira karbowa i fortepian (Francja), czy kozioł i fortepian (Maciej Rychły, Kwartet Jorgi). Wszyscy uczestnicy wędrowali wielkopolskim szlakiem Chopina: Poznań – Topola Wielka – Antonin – Kotłów – Strzyżew – Mikstat.   

Współpraca wicestarosty ostrowskiego Krzysztofa Rasiaka z dyrektorem Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu Januszem Jaskulskim oraz ostrowskim dudziarzem Arturem Widczakiem zaowocowała tym, że II Zlot Dudziarzy Europy odbył się między innymi w Topoli Wielkiej i Antoninie.

CZYTAJ  Nie dojechała na wesele (wypadek w oku kamery)

Cieszę się bardzo, że gościmy w Powiecie Ostrowskim dudziarzy z całej Europy. Jest to niesamowite wydarzenie zarówno dla mieszkańców Topoli Wielkiej jak i Antonina. To także znakomita okazja do zapoznania się z brzmieniem dud. Warto zaznaczyć, że to przecież w Ostrowie Wielkopolskim miał miejsce pierwszy w kraju Konkurs Dudziarzy, na którym I miejsce zdobył dudziarz W. Bielawski i skrzypek M. Galiński z Raszkowa. Impreza ta stwarza niepowtarzalną szansę promocji naszego regionu i kraj za granicą – mówi Krzysztof Rasiak, wicestarosta ostrowski.

W 1826 roku Eliza Radziwiłłówna naszkicowała rysunek, przedstawiający strugowskiego skrzypka Marcina Sybę i dudziarza Józefa Nadobnego. Józef Nadobny pochodził właśnie z Topoli Wielkiej, dlatego też gościmy w tej miejscowości – mówi Artur Widczak, ostrowski dudziarz.

W Pałacu Myśliwskim „Radziwiłłów” w Antoninie został wyświetlony film dokumentalny z 2008 roku w reżyserii Małgorzaty Szyszki do scenariusza Macieja Rychły „Historia pewnej ryciny”.

Do współpracy przy filmie zaprosił mnie Maciej Rychły – muzyk ludowy, z którym współpracowałam wcześniej przy robieniu spektaklu. Opowiedział mi historię, że w Wielkopolsce jest Pałac Myśliwski Radziwiłłów, w którym przebywał Fryderyk Chopin, mówił także o rycinie. Zdecydowałam wówczas, że to dobry materiał na film. Razem z operatorem i dźwiękowcem wyruszyliśmy w trasę w miejsca gdzie przebywał Chopin, czyli odwiedziliśmy Strzyżew i Antonin. Zapraszaliśmy muzyków ludowych, którzy byli nam wstanie przekazać tradycje i sposób grania z czasów Fryderyka – mówi Małgorzata Szyszka, reżyser filmu.                      

Rysunek „ryciny” wykonała Eliza Radziwiłłówna córka Antoniego Radziwiłła. Eliza nie umiała mówić ani pisać po polsku, ale ktoś podpisał, że na naszkicowanym obrazie jest skrzypek Marcin Syba i dudziarz Józef Nadobny z Topoli Wielkiej. Są to pierwsi polscy muzycy ludowi, którzy są znani z imienia i nazwiska. W roku 1980 Maciej Kaczmarek odszukał prawnuka dudziarza, który grał na skrzypcach. W tradycji rodzinnej zachowało się takie przekonanie, że grali oni dla Radziwiłła i Chopina – opowiada Maciej Rychły, scenarzysta filmu.

CZYTAJ  Skradziono samochód spod bloku. Spora wartość

W zabytkowych wnętrzach Pałacu europejscy muzycy wysłuchali również koncertu pianisty Łukasza Kryjoma, który wykonał kilka utworów Fryderyka Chopina. Młody pianista został nagrodzony gromkimi brawami.

Organizatorem II Zlotu Dudziarzy Europy było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacja „Pluribus Unum” w Poznaniu, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Współpracowało: Muzeum Narodowe w Poznaniu o/ Muzeum Instrumentów Muzycznych, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin z/s Ostrów Wielkopolski, Urząd Miasta w Poznaniu, Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Karłowicza, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Miasta i Gminy Mikstat, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kotłowie, Gmina Sieroszewice – Rada Sołecka Strzyżew, Gmina Przygodzice – Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Topoli Wielkiej, Szkoły Podstawowe w Mikstacie i Strzyżewie, OSP Przygodzice, Kawiarnia „Gruszecki” z Poznania i „Irys” Krotoszyn.

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx