List otwarty – ostrowski ośrodek UAM

Poniżej prezentujemy list ostwarty wysłany przez tzw. „akademicki Ostrów”, który mówi o zamiejscowym ośrodku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Ostrowie Wlkp.

Szanowni Państwo,
Gratulując Panu Prezydentowi oraz Pani Naczelnik Wydziału Edukacji wyboru na stanowiska, jako społecznośd akademicka miasta Ostrowa Wielkopolskiego skupiona wokół ostrowskiego Ośrodka Zamiejscowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zwracamy się z prośbą o zajęcie jasnego stanowiska dotyczącego przyszłości funkcjonującego w naszym mieście Ośrodka Zamiejscowego jednej z najlepszych uczelni publicznych w Polsce.
Zaniepokojeni informacjami o prowadzonych przez Rząd RP pracami mającymi na celu likwidację ośrodków zamiejscowych oraz faktem, że w ubiegłorocznej samorządowej kampanii wyborczej zabrakło miejsca dla planów rozwoju szkolnictwa wyższego w naszym mieście postanowiliśmy wystosowad do Paostwa niniejszy list otwarty, który oprócz przyniesienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania ma stad się także przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat rozwoju „akademickiego Ostrowa” w najbliższej przyszłości.

Ostrowski Ośrodek Zamiejscowy UAM powołano do życia w roku 1998, w roku 2003 uruchomiono tutaj studia stacjonarne (dzienne), dlaczego zatem przez tyle lat nie robi się praktycznie nic, żeby promowad jego działalnośd wśród mieszkaoców naszego miasta? Dlaczego informacje o rekrutacji na kolejny rok akademicki publikuje się w ostatniej fazie tego procesu (jeśli w ogóle takie informacje są publikowane)? Dlaczego nie promuje się ostrowskiej uczelni wśród uczniów szkół średnich? Dlaczego budżet tej placówki ukształtowany jest na poziomie zapewniającym jej tylko minimalne możliwości egzystencji bez szansy na jakikolwiek rozwój? Dlaczego przez tyle lat funkcjonowania jedynym kierunkiem jaki oferowany jest ostrowskim studentom jest politologia (mimo zapowiedzi uruchomienia kolejnych)? To tylko kilka z długiej listy pytao, na które chcielibyśmy poznad odpowiedź mając nadzieję, że w żadnym z przypadków nie będzie ona brzmiała w sposób wskazujący na niechęd lub brak zaangażowania ze strony władz miasta.

Źródło: BIP. Powyższy wykres symbolizuje wysokośd nakładów finansowych ponoszonych przez miasto w kolejnych latach. Jak widad od 2007 roku budżet uczelni jest systematycznie zmniejszany, tym co powinno napawad optymizmem jest ostatnia pozycja dotycząca planowanych wydatków na 2011 rok. Wszelkie nadzieje rozwiewa tutaj jednak fakt, że owa zmiana wynika „ze wzrostu wynagrodzeo nauczycieli oraz dotacji podmiotowej dla szkolnictwa wyższego”. Przyjąd zatem można że gdyby nie wspomniana wyżej zmiana tegoroczna dotacja utrzymałaby tendencję spadkową. Zupełnie niezrozumiałe jest takie działanie, szczególnie w świetle publikowanych co pewien czas informacji o wsparciu władz miasta dla rozwoju szkolnictwa wyższego, tym bardziej że na większą uwagę i zaangażowanie ostrowskiego Magistratu i Radnych może nawet liczyd nie dający gwarancji powodzenia projekt powołania uczelni technicznej w naszym mieście.

CZYTAJ  Wjechał w niepełnosprawnego

Tematem, który wynika niejako z faktu niedoinwestowania ostrowskiego ośrodka są warunki lokalowe, które delikatnie rzecz ujmując nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom. Niewielu jest przedstawicieli władz miejskich, którzy zaszczycili nas swoją wizytą, zapraszamy zatem by na własne oczy sprawdzid w jakich warunkach odbywa się tutaj proces dydaktyczny. Tym co można uznad już za totalny absurd jest ulokowanie wraz ze studentami oddziału Gimnazjum nr 3 kształcącego tzw. trudną młodzież…

Oczywistym jest fakt, że skupienie tylko i wyłącznie na jednym kierunku kształcenia w krótkim czasie skutkuje nadmiarem określonego rodzaju specjalistów na i tak stosunkowo niewielkim, lokalnym rynku pracy. Dlaczego zatem nie robi się nic by zachęcid mieszkaoców innych miast do studiowania w Ostrowie? Niski koszt utrzymania i wysoki poziom kształcenia byłyby wystarczającymi argumentami dla wielu młodych ludzi. Zamiast tego dla osoby przyjezdnej już na samym początku problemem jest znalezienie lokalu, w którym mogłaby zamieszkad. Funkcjonująca przy ul. Limanowskiego bursa, która mogłaby pretendowad do roli ostrowskiego akademika jest środowiskiem skrajnie nieprzyjaznym studentom naszego ośrodka, o czym mieli nieszczęście przekonad się nieliczni studenci pochodzący z odległych miast. W Europie Zachodniej to właśnie miasta wielkości Ostrowa są obecnie areną najdynamiczniejszego rozwoju szkolnictwa wyższego. Funkcjonowanie takich placówek jest gwarancją napływu wysokiej klasy specjalistów, co przekłada się na poprawę pozycji miasta w wielu różnych sferach. Czy włodarze Ostrowa nie zdają sobie sprawy z potencjału drzemiącego w kształceniu tzw. środowisk inteligenckich?

Tym, którzy chcieliby odpowiedzied, że uczelniom nie opłaca się inwestowad w miastach wielkości Ostrowa polecamy przeanalizowanie tempa rozwoju oraz obecnego kształtu Ośrodka Zamiejscowego UAM w Pile – mieście ilością ludności niemalże identycznym jak Ostrów Wielkopolski. Argumentami przemawiającymi za tym, że w Ostrowie uczelni warto byłoby inwestowad jest dobre skomunikowanie miasta z dużymi ośrodkami akademickimi – Poznaniem, Wrocławiem i Łodzią – Ostrów stanowiłby doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które z różnych powodów nie chcą studiowad w dużych miastach zapewniając im jednocześnie łatwy dostęp do nich.

Perspektywa budowy w naszym regionie przystanku szybkiej kolei jest kolejnym z argumentów, które w oczach potencjalnych studentów podnoszą atrakcyjnośd naszego miasta. Gdyby zatem stworzyd warunki dogodne do rozwoju ostrowskiego Ośrodka i zachęcid władze uczelni do inwestycji w rozwój infrastruktury dydaktycznej Ostrów Wielkopolski mógłby stad się ważnym punktem na edukacyjnej mapie Polski zapewniającym dostęp studentom z południowych regionów kraju do kształcenia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem które może przekonad władze uczelni do pozostania w naszym mieście byłoby wykazanie inicjatywy ze strony ostrowskich władz, byd może wzorem innych miast przekazanie gruntów pod budowę nowoczesnego obiektu pozwoliłoby zachowad ciągłośd funkcjonowania placówki? Jeśli to byłoby zbyt wiele może warto wtedy pomyśled o innych korzyściach mogących w jakikolwiek sposób zachęcid Uniwersytet do dalszego prowadzenia placówki w naszym mieście?

CZYTAJ  Nie żyje strażak. Zmarł podczas ćwiczeń

W myśli uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy regulującej funkcjonowanie szkolnictwa wyższego w naszym kraju Ośrodki Zamiejscowe by zachowad ciągłośd funkcjonowania będą musiały zostad przekształcone w podstawowe jednostki organizacyjne lub filie, w przeciwnym razie realizowany w nich proces dydaktyczny trwad będzie do zakooczenia cyklu kształcenia, a po dniu wejścia w życie ustawy nie będą mogły dokonywad rekrutacji nowych studentów. Czy w ten oto sposób ma zakooczyd się historia ostrowskiego Ośrodka? Czy władze miasta zrobią cokolwiek by zapewnid jego dalsze funkcjonowanie?

Liczymy na Paostwa oficjalne stanowisko w powyższej sprawie na łamach ostrowskich mediów. Mamy również nadzieję, że po latach nie okaże się że Ostrowski Ośrodek Zamiejscowy powołany został tylko i wyłącznie w celu podniesienia kwalifikacji kadry urzędniczej naszego miasta, a jego i tak długie istnienie spowodowane było ogromnym zapotrzebowaniem na szkolnictwo wyższe w naszym mieście tak bardzo bagatelizowanym przez kolejnych włodarzy…

Do wiadomości:
1. Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Pan Jarosław Urbaniak
2. Naczelnik Wydziału Edukacji – Pani Marlena Maląg
3. Radio Centrum
4. Dzieo Dobry Ostrów
5. Radio Eska
6. Fakty Ostrowskie
7. Głos Wielkopolski
8. Gazeta Ostrowska
9. Kurier Ostrowski
10. Telewizja internetowa Ostrow24.tv
11. TVK Proart

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx