Radni w Areszcie

Radni z Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Ostrowskiego trafili 15 marca 2013 roku do Aresztu Śledczego w Ostrowie. Wizyta związana była z realizowanym przez ostrowską jednostkę penitencjarną projektem edukacyjnym „Więzienie stracony czas’’.

– To historyczne odwiedziny, bo tej pory w naszym areszcie nie mieliśmy takich wizyt – powiedział Ryszard Czapracki Dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie.

Główna część spotkania związana była z realizowanym w Areszcie Śledczym projektem edukacyjnym „Więzienie – stracony czas” przygotowanym przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu a realizowanym na terenie Aresztu Śledczego wspólnie ze Starostwem Powiatowym oraz Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim. Program rozpoczął się w dniu 22.02.2013 roku, a zakończy się 10.05.2013 roku. Zostało nim objętych około 200 uczniów. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego. Zajęcia edukacyjne odbywają się na terenie aresztu i mają na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich, wskazanie przyczyn oraz konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania porządku prawnego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Bezpieczeństwa działającej przy Staroście Ostrowskim, która na ten cel przeznaczyła ok. 3 tys. złotych.

– Nasza wizyta związana była w pewnym sensie z monitoringiem programu. Udało się to bardzo dobrze, bo wchodząc do Aresztu spotkaliśmy się z licealistami, którzy akurat wychodzili z zajęć. Ich opinie były jednoznaczne, że to wyjątkowa lekcja, a zamierzony przez autorów efekt prewencyjny z pewnością został osiągnięty, bo młodzież mówiła, ze nigdy nie chcieli by wrócić w charakterze osadzonych. Będziemy rekomendować do Starosty Ostrowskiego, aby krótki film „Więzienie stracony czas’’, wyświetlić publicznie, być może podczas sesji Rady. Chcielibyśmy także, aby program miał kolejne edycje i został rozszerzony o gimnazja – powiedziała Ewa Mielczarek przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu.

CZYTAJ  Straż pożarna została wezwana do potrąconego zwierzątka

 

Radnych interesowały także bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania Aresztu Śledczego oraz warunki i zasady odbywania kary. Okazało się m.in., że miesięczny koszt utrzymania więźnia wynosi ok. 2 tys. Skazanemu przysługuje standardowo jedna pięciokilogramowa paczka na kwartał. Ten okres może być skrócony do jednego miesiąca w nagrodę za dobre zachowanie. Aresztantów z ostrowskiej jednostki można także spotkać wykonujących prace publiczne. Najczęściej są one związane z odśnieżaniem, porządkowaniem czy utrzymaniem zieleni.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx