Marszałek z PO: Nie dla eLek w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

Nie będzie ośrodka egzaminacyjnego na prawo jazdy kat. A i B w Ostrowie Wielkopolskim. Marszałek Województwa Wielkopolskiego poinformował, że na dziś nie widzi ani możliwości, ani potrzeby lokalizacji takiego ośrodka w naszym mieście.

Możliwość powstawania ośrodków egzaminacyjnych kat. A i B w miastach prezydenckich ( poza wojewódzkimi) pojawiała się zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o kierujących pojazdami dotyczącą możliwości przeprowadzenia egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 lub B. Ostrów Wielkopolski znalazł się na liście takich miast i –  na wniosek Marszałka Województwa –  mógłby być jednym z ośrodków przeprowadzających  egzaminy na prawo jazdy kat. A i B.

Władze samorządowe Miasta Ostrowa Wielkopolskiego były  zainteresowane utworzeniem ośrodka egzaminacyjnego na terenie miasta.  Pismo w tej sprawie zostało skierowane do Urzędu Marszałkowskiego.

Jak poinformował w swej odpowiedzi Marszałek, w  Województwie Wielkopolskim funkcjonuje 5 ośrodków egzaminacyjnych. Sugeruje, że tworzenie takiego ośrodka w naszym mieście nie jest zasadne.

Wyjaśnia, że na jeden ośrodek w naszym województwie przypada 385 tysięcy osób, co w porównaniu do średniej w całym kraju wynoszącej 700 tys. mieszkańców, jest dobrym wskaźnikiem. W wielkopolskich WORD  wyznaczane terminy egzaminów nie tylko mieszczą się w ustalonych formach, ale są od nich krótsze.

Dodatkowo, kandydaci na kierowców, którzy przystępują po raz pierwszy do egzaminu na kategorię B prawa jazdy w Wielkopolsce oczekują kilka dni. Przykładowo w kaliskim Ośrodku obecnie oczekuje się na pełen egzamin kategorii A, oraz B – 2 dni. w pozostałych ośrodkach na egzaminy czeka się od 2 do 16 dni.

Dane demograficzne wskazują, że w grupie wiekowej 18 – 20 lat, stanowiącej główną część klientów ośrodków egzaminowania następuję wyraźny spadek populacji. To w dużej mierze spowoduje zmniejszenie liczby osób egzaminowanych oraz jednocześnie zmniejszenie  wpływów środków finansowych WORD. Zmiana organizacji przeprowadzania egzaminów może  generować  większe koszty utrzymania i eksploatacji nowych miejsc egzaminacyjnych.

CZYTAJ  Policja nie odpuszcza. Hałasujący motocykliści i kierowcy quadów wkrótce wpadną
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx