Prokuratura bada sprawę tragedii w Jankowie Przygodzkim

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi śledztwo w sprawie „spowodowania zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach”, do którego doszło w dniu 14 listopada 2013 r. w Jankowie Przygodzkim, pow. ostrowski.

Śledztwo wszczęte zostało w dniu 15 listopada 2013 r. W postanowieniu o jego wszczęciu przyjęto kwalifikację zdarzenia będącego jego przedmiotem z art. 163 § 1 i 3 kodeksu karnego (sprowadzenie katastrofy).

Z dokonanych dotychczas ustaleń wynika, że w czasie wykonywanych na terenie Jankowa Przygodzkiego robót związanych z budową gazociągu przesyłowego gazu (o średnicy 700 mm) doszło do rozszczelnienia biegnącego równolegle, użytkowanego od 1977 r., gazociągu (o średnicy 500 mm), co doprowadziło do gwałtownie zainicjowanego „pożaru strumieniowego” wydobywającego się pod wysokim ciśnieniem gazu. W następstwie znacznego rozprzestrzenienia pożaru zniszczeniu bądź uszkodzeniu uległo dziewięć budynków mieszkalnych i dwa gospodarcze, a śmierć poniosły dwie osoby, natomiast kilkanaście doznało obrażeń ciała, głównie poparzeń.

Śmierć ponieśli, jak ustalono, dwaj pracownicy firm wykonujących roboty przy budowie gazociągu, w wieku 34 i 39 lat. Osoby które doznały obrażeń ciała, w większości mieszkańcy przyległych zabudowań, zostały przewiezione do szpitala w Ostrowie Wlkp. oraz specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich.

Po ugaszeniu pożaru, w dniu 15 listopada 2013 r. przeprowadzone zostały przez prokuratorów, wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp., oględziny miejsca zdarzenia, przy czym oględziny wykopu w którym znajdowała się rozszczelniona rura gazociągu zostały dokonane przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. W oględzinach uczestniczył biegły z zakresu pożarnictwa i gazownictwa. Po zakończeniu oględzin, w dniu 16 listopada 2013 r., dokonano zabezpieczenia (wycięcia) fragmentów rur uszkodzonego gazociągu, w celu poddania ich badaniom mechanoskopijnym. Powołany został również biegły – geolog, któremu przekazano, w celu wydania opinii, próbki gruntu pobrane z miejsca, gdzie znajdował się uszkodzony gazociąg.

CZYTAJ  Uciekając przed policją porzucił samochód w lesie

Dotychczas przesłuchano w charakterze świadków ponad 20 osób, w większości pracowników firm wykonujących prace przy budowie gazociągu. Zabezpieczona została także dokumentacja związana z inwestycją i wykonywanymi pracami.

Obecnie określone zostaną dalsze kierunki postępowania, a także wskazane czynności do wykonania.

Dokonanie oceny odnośnie przyczyn rozszczelnienia gazociągu możliwe będzie dopiero po skompletowaniu materiału dowodowego, w tym uzyskaniu specjalistycznych opinii m.in biegłych z dziedziny pożarnictwa i gazownictwa. W ramach śledztwa sprawdzona zostanie również prawidłowość przygotowania i realizacji wykonywanych przy budowie gazociągu prac.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx