Zatrzymany ws. 87 fałszywych alarmów bombowych

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim nadzoruje śledztwo w sprawie zawiadomienia blisko 90 instytucji na terenie kraju o rzekomym podłożeniu ładunku wybuchowego.

            Zarzuty popełnienia powyższego czynu przedstawiono niespełna 18 – letniemu mieszkańcowi Kalisza. Zarzucono wymienionemu, że w dniu 16 listopada 2013 r. w Kaliszu, wiedząc o nieistnieniu rzeczywistego zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w znacznych rozmiarach, stworzył sytuację, mogącą wywoływać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia. W opisie czynu wskazano, że działając przy użyciu anonimizującej sieci internetowej przesłał do 87 instytucji użyteczności publicznej fałszywe powiadomienia o podłożeniu w nich ładunków wybuchowych, czym wywołał czynności powyższych instytucji oraz organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, mające na celu uchylenie zagrożenia.

            Powyższe powiadomienie zostało przesłane do wielu prokuratur oraz komend policji, a także szeregu instytucji, w tym centralnych organów władzy. W związku z powiadomieniem podjęte zostały działania zmierzające do sprawdzenia bezpieczeństwa obiektów.

            Podjęte następnie działania doprowadziły do ustalenia i zatrzymania w dniu 10 grudnia 2013 r.  przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego podejrzanego o przesłanie „fałszywego” powiadomienia, niespełna 18 – letniego mieszkańca Kalisza.

            Przesłuchany w charakterze podejrzanego w dniu 10 grudnia 2013 r. przyznał się on do popełnienia zarzucanego mu czynu.

            Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. w dniu 12 grudnia 2013 r. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania, na okres 1 miesiąca. W uzasadnieniu wniosku wskazano, zwłaszcza na obawę utrudniania postępowania przez podejrzanego, na etapie uzupełniania materiału dowodowego.

            Śledztwo, prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym – Wydział w Kaliszu, jest kontynuowane.

            Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 224 a § 1 kodeksu karnego (zawiadomienie o nieistniejącym zagrożeniu) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Powyższy przepis obowiązuje od dnia 12 listopada 2011 r.

CZYTAJ  Młoda kobieta reanimowana. Motocyklista wjechał w nią jak pocisk (aktualizacja 2)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx