Liderzy na miarę powiatu ostrowskiego

Pamiętają Państwo materiał Publiczne Harakiri? Tak, to właśnie w nim wystąpiła pani Hanna Sobolewska. Materiał cieszył się dużą popularnością, chętnie był komentowany. Dziś mamy kolejny epizod. To właśnie pani Hanna Sobolewska poza zaproszeniem do Obiadu Ostrowskich Stanów, została wyróżniona przez starostę Pawła Rajskiego jako osoba, która w minionym roku odniosła konkretne sukcesy. Jak można stwierdzić po zachowaniu przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Lisieckiego, skutkiem jej występu było ukrócenie wystąpień innych mieszkańców, w tym redaktora ostrow24.tv Marka Radziszewskiego, który zadawał władzy niewygodne pytania. Takie osoby jak pani Hanna są gratyfikowane za swoją pomyślną misję.

To nie wszystkie smaczki. Kolejną zacną osobą z Ostrowa Wlkp. jest redaktor Arleta Zeidler, która grzmiała z mównicy, że „trzeba wziąć dupę w troki”, a na komisji rady miejskiej nazywała internautów „bandą anonimowych frustratów”. To właśnie ta Pani głośno sprzeciwiała się zadawaniu pytań w imieniu mieszkańców do władz miasta. Dziwnym zbiegiem okoliczności jej zasługi zostały docenione przez starostę Pawła Rajskiego. Panie Pawle, wstyd, po stokroć wstyd!

Paweł Rajski również nie wie, że system Sensor jest współtworzony przez pana Romana Biadałę. Całkowicie zapomniał Pan o uznanym doktorze Edwardzie Tyburcym, który uzyskał patent na to urządzenie.

A teraz oryginalna treść opisówki, za które wszyscy zostali zaproszeni:

Reprezentują różne środowiska, zawody oraz grupy społeczne. Ich wspólną cechą jest to, że są liderami i wspólnie ze współpracownikami osiągają konkretne sukcesy w swoich obszarach aktywności.

Już po raz drugi Starosta Ostrowski podczas noworocznej kolacji spotkał się z liderami życia społecznego Powiatu Ostrowskiego, osobami, które w 2013 r. odnosiły konkretne sukcesy. Tegoroczne spotkanie odbyło się 10 stycznia 2014 r. w restauracji hotelu Polonia.

zdjecie

– Cieszę się, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie. Dziś spotykamy się z ludźmi, którym chce się chcieć, którzy w swojej aktywności nie ograniczają się tylko do zawodowych obowiązków. W każdym z was jest wiele pasji i przebojowości. Dzięki tym cechom korzysta cała wspólnota, bo efekty waszej pracy są bardzo konkretne. Niech to spotkanie będzie formą podziękowania każdemu z Was. Wszystkim Państwu życzę w 2014 roku wszelkiej pomyślności niech nikomu nie zabraknie sił i entuzjazmu do pracy – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Zaproszenie na tegoroczne spotkanie wystosowane zostało do 35 osób. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele służb mundurowych, ludzie kultury, samorządowcy, przedsiębiorcy, sportowcy.

Władze Powiatu reprezentowali także Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Wicestarosta Tomasz Ławniczak.

Krótkie sylwetki uczestników ułożone w układzie alfabetycznym publikujemy poniżej.

Barczak Robert – Policjant. Na co dzień dzielnicowy z Gminy Sośnie. Udowodnił, że nawet pracując w małej miejscowości można odnieść duży sukces zawodowy. Laureat drugiego miejsca w Wojewódzkim etapie Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku’’. Znalazł się także w czołówce tej rywalizacji w kraju.

Biadała Maria i Zbigniew – Prekursorzy uprawy na terenie Powiatu Ostrowskiego boczniaków grzybów o wyjątkowych walorach smakowych i… leczniczych. Dzięki ich uporowi Powiat Ostrowski jest dziś jednym z największych producentów tych grzybów w Polsce. A z powiatu trafiają na stoły od Niemiec po Kanadę, a my zyskaliśmy kolejny produkt regionalny.

Biadała Roman – Informatyk, programista twórca Systemu Sesnor urządzenia, które niepełnosprawnym pozwala komunikować się ze światem, czytać Internet, obsługiwać komputer i np. pisać m.in. za pomocą źrenicy oka. Ostatnio Udoskonalił swój wynalazek z myślą m.in. o dzieciach z porażeniem mózgowym .

Biała Bernadetta – Sołtys miejscowości Strzyżew w gminie Sieroszewice. Osoba oddana swojej miejscowości. Od lat walczyła o modernizację drogi powiatowej. Dzięki uporowi i konsekwencji doprowadziła do tego, że pierwsza część inwestycji zrealizowana został w minionym roku. Inwestycji, która była jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć drogowych powiatu.

Brieze Czesław – Strażnik ochotnik z Nowych Skalmierzyc. Od 1990 prezes jednostki, która w tym czasie zanotowała dynamiczny rozwój i włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczego. Jego jednostka należy do najlepiej wyposażonych w sprzęt specjalistyczny w powiecie i województwie a druhowie OSP zajmują czołowe miejsca w zawodach i rozgrywkach.

Dolata Zdzisław – Twórca programu „Mój brat, moja siostra’’, w którym młodzież opiekuje się młodszymi dziećmi symbolicznie ich adoptując. Spotykając się popołudniami, pomagają młodszym w nauce, ale także są ich partnerami w zabawie. Realizując kilkanaście rocznych edycji udowodnił, że w młodzieży tkwią wielkie pokłady wrażliwości, ale trzeba mieć klucz, by tę wrażliwość uruchomić.

Falis Mirosław – Doskonały lekarz specjalista. Ortopeda, ordynator oddziału szpitalnego. Potrafił zbudować świetny zespół fachowców. Zarządzając oddziałem udowadnia, że nawet w trudnych warunkach i przy ograniczonych środkach można unowocześniać bazę, po toby poprawiać warunki pracy i leczenia pacjentów.

Gąsiorek Jan – Radny Gminy Przygodzice reprezentujący miejscowość Chynowa. W 2013 r. obchodził srebrny jubileusz 25-lecia pełnienia funkcji, co jest imponującym wynikiem, jak na sprawowanie funkcji pochodzącej wyboru społecznego i wymagającej akceptacji środowiska.

Grabowski Bartosz – Uczeń Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych Sportowiec członek Klubu Speedrowerowego WIRAZ. W listopadzie 2013 udowodnił, że reprezentowana przez niego dyscyplina i ostrowskie rowery są rzeczywiście szybkie. W kraju kangurów, w dalekiej Australii zdobył tytuł Mistrza Świata Juniorów w Speedrowerze.

Jakubowska Barbara – Nauczyciel Zespołu Szkół Usługowych, odpowiedzialna za kształcenie zawodowe. Nazywana ostrowską Hoffmanową za umiejętność łączenia tradycji i nowoczesności. Ucząc młodzież fachu pokazuje, że w każdej profesji można być nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale prawdziwym artystą. Zaangażowana w realizację nowych programów także unijnych, które budują nowy wizerunek szkolnictwa w ogóle.

Kasprzak Jerzy – Sołtys Rososzycy. Człowiek, którego działalność przeczy stwierdzeniu, że najtrudniej być docenianym we własnym środowisku. Od 25 lat pełni bowiem funkcję sołtysa, a w 2013 roku w konkursie tygodnika Ziemia Kaliska zdobył tytuł „Super sołtys’’.

Kaźmierczak Przemysław – Szef Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych. Człowiek, który potrafi skupić wielu młodych ludzi do pracy społecznej. W mijającym roku nasz powiat był m.in. organizatorem Wielkopolskiego Finału Turnieju Wiedzy pożarniczej, która przyciągnęła kilkuset zawodników z całej Wielkopolski.

Kędziak Maciej – Uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysłodawca i twórca szkolnej bitwy tanecznej Freestyle Scholl Battle. Ta wzorowana na angielskim turnieju taneczna bitwa to spotkanie kilkudziesięciu zespołów z regionu i Polski To okazja do sportowo-tanecznej rywalizacji i zabawy, ale także do promocji szkoły…technicznej.

Krupa Andrzej – Obecnie dyrektor jednej z największych ostrowskich firm – Delphi Poland. Kieruje zespołem inżynierów, który zdobył inżynierskiego nobla w prestiżowym światowym konkursie. Tę pozycję  z pewnością wzmocni budowany w Delphi nowoczesny Park Technologiczny (nieobecny na spotkaniu).

Luciński Rafał – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowie. W ciągu 15 lat istnienia Powiatu liczba uczniów spadła z 12 tys. do 6. Pozostały jednak koszty. Jednak od dwóch lat udaje się zmieścić funkcjonowanie szkół w ramach otrzymywanej dotacji z ministerstwa przy zachowaniu inwestycji. Wymagało to jednak wielu zabiegów organizacyjnych i zaangażowania pracowników wydziału którym kieruje.

Machowski Zdzisław – Człowiek, który swoim życiem zawodowym i pasją udowadniał, że sport dzieci i młodzieży jest mu szczególnie bliski. Wieloletni prezes Ostrowskiego Szkolnego Związku Sportowego, organizator wielu imprez sportowych, których główną idea była promocję właśnie sportu najmłodszych.

Malik Zygmunt – Nestor ostrowskich fotografików. Od wielu lat aktywny w działalności samorządowej. Szczególnie zaangażowany w przedsięwzięcia z zakresu historii i dziedzictwa miasta oraz powiatu. Szef Komisji Rady Miejskiej zajmującej się kultywowaniem tradycji lokalnych.

Mazurek Bartosz – Strażak zawodowiec z ostrowskiej Państwowej Straży Pożarnej. Jeden z najbardziej utalentowanych sportowców strażaków mogący się pochwalić żelazną kondycją. Mistrz Wielkopolski i laureat konkursu na najmilszego strażaka naszego Województwa.

Miaśkiewicz Witold – Ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii. Pomysłodawca utworzenia pododdziału oparzeniowego. To dzięki temu w ostrowskim szpitalu mogą być skutecznie leczone dzieci dotkliwie poparzone. Znalazła się wśród nich dwuletnia dziewczynka ofiara pożaru w Jankowie Przygodzkim, która u nas mogła wrócić do zdrowia (nieobecny na spotkaniu).

Mukalski Eugeniusz – Człowiek dla którego ostatni okres to pasmo jubileuszy. Od 10 lat prezesuje Ostrowskiej Spółdzielni Mleczarskiej, prawie równolatce powiatu ostrowskiego, bo w 2014 r. firma obchodzić będzie 125-lecie istnienia. Z podupadającej firmy stworzył wiodące przedsiębiorstwo, którego produkty są poszukiwane przez klientów, i otrzymują wiele nagród.

Nowak Mariusz – Człowiek od lat związany z ostrowskim sportem m.in. w organizacjach salezjańskich. Udowodnił, że to miłość do dyscypliny, a nie dotacje decydują o tym, że można odnieść sukces. Z grupą entuzjastów i amatorów, którzy sami pokrywają część kosztów stworzył zespół i odniósł sukces, bo ostatecznie awansował do II ligi rozgrywek siatkarskich.

Plota Mikołaj – Pracownik Aresztu Śledczego w Ostrowie współautor i główny opiekun programu profilaktycznego „Więzienie stracony czas’’. Program adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Formuła obejmował m.in. zajęcia w areszcie. Mimo, iż z propozycji mogła skorzystać tylko ograniczona liczba uczniów, to jednak wszyscy… chcieli do więzienia. (nieobecny na spotkaniu)

Przybylski Sebastian – Archeolog miłośnik historii. Kilka lat temu zaangażowany w odkrycie ostrowskiego grodziska czym wywołano szeroką dyskusję, stwierdzeniami m.in. że Ostrów ma jednak dłuższą historię niż… Kalisz. W 2013 r. z jego inicjatywy przeprowadzono szczegółowe badania głazów w rejonie Bagateli zapisując rzetelnymi informacjami kolejną kartę historii regionu.

Ryfa Krzysztof – Artysta Malarz, uczestnik wielu plenerów malarskich i wystaw. Współtwórca ostrowskiej Galerii 33, której działalność przekonuje, że bez dużych nakładów finansowych, ale z chęciami można stworzyć miejsce otwarte do promocji środowiska artystycznego Ostrowa i Powiatu i tętniące życiem.

Serbakowska Beata -Nauczyciel z powołania, pedagog z pasją, dyrektor z zawodu. Bez reszty zaangażowana w życie swojej szkoły. Swoim zapałem potrafiła przekonać wielu do inwestycji. Dzięki temu w jej szkole powstało nowoczesne boisko, sala doświadczeń świata czy ubiegłoroczna kompleksowa modernizacja budynku głównego.

Smektała Kasper – Nauczyciel wychowania fizycznego trener koszykówki żeńskiej. O mały włos sprawca jednej z największych sensacji sportowych i awansu do ekstraklasy koszykarek. Mimo, że ostatecznie zawodniczki nie weszły do ekstraklasy są dziś silnym zapleczem żeńskiego basketu w Polsce.

Smok Jadwiga – Osoba o wielkiej muzycznej wrażliwości. Kierownik artystyczny Chóru Lira, zespołu dla niewidomych i niedowidzących który działa przy Ostrowskim Centrum Kultury i w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia działalności. Osoba oddana muzyce i muzykowaniu w ogóle.

Sobolewska Hanna – Przedsiębiorca z sukcesami. Była jedną z pierwszych osób w Ostrowie Wielkopolskim i regionie, która miała pomysł i odwagę „rzucić rękawicę’’ publicznej służbie zdrowia i mimo kostycznej machiny biurokratycznej zrealizować pierwszy projekt w zakresie opieki długoterminowej. Dziś może mówić o konkretnych sukcesach, a dowodem na to są kolejne projekty inwestycyjne w tym obszarze.

Sosiński Dariusz – Nauczyciel ZSP Przygodzice. Mimo, iż wielu chce kopiować przygodzicki sukces mundurowy, nabór do jego szkoły wciąż ma się dobrze. Ale do tego sukcesu potrzeba takich pomysłów, jak ten ze ściągnięciem komandosów elitarnej amerykańskiej jednostki Neavy Seals, co było dużym wydarzeniem w mieście, promocją szkoły, klas mundurowych a także Powiatu.

Topolan Lech – Samorządowiec i działacz piłkarski Polskiego Związku Piłki Nożnej. W Ostrowie kojarzony od zawsze z LKS CENTRA klubem, który ustawił na właściwe tory organizacyjne. Zapoczątkowane zmiany skutkują teraz awansem klubu do wyższych lig, trofeami sportowymi oraz setkami młodych chłopców, którzy garną się do piłki.

Witek Wiesław – Sołtys Jankowa Przygodzkiego. Cechy przywódcze szybkie podejmowanie decyzji, odporność na stres ujawniają się w sytuacji kryzysowej. A on udowodnił, że łączy je doskonale. Był wsparciem i nieocenioną pomocną dla służb kryzysowych i autentycznym łącznikiem z poszkodowanymi mieszkańcami swojej miejscowości. Zaangażowany przez cały czas akcji udowodnił, że każda wspólnota potrzebuje lidera.

Wodniczak Mirosław – Człowiek, który podjął się kierowania ostrowskim klubem żużlowym w najtrudniejszym momencie. Mimo wielu przeciwności dzięki niemu w kolejnym sezonie zaryczały silniki maszyn, a on z zespołem pokazał, że sukces w prowadzeniu klubu sportowego wymaga menadżerskiego podejścia tj. zdrowego rozsądku i realnego planowania. Jak mówi młodzież, wielki szacun za to, że nadał właściwy wymiar słowu honor w sporcie.

Woliński Marcin – Służbowo szef powiatowego referatu zajmującego się pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Tylko w  minionych 3 latach z zespołem udało mu się pozyskać kilkadziesiąt mln złotych, mimo, że nie było dostępnych tzw. środków twardych, inwestycyjnych. Co ważne komórka wspiera także instytucje i firmy z terenu w pozyskiwaniu.

Zeidler Arleta – Publicznie z samorządowej mównicy powiedziała, że dziennikarzy nie powinniśmy się bać. Od wielu lat z mikrofonem przemierza powiat ostrowski udowadniając, że w obecnym świecie dominacji massmediów dziennikarze są partnerami, nawet jeśli czasem zadają trudne pytania, prowokują lub krytykują ale jeśli robią to w interesie publicznym.

 

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wacław
9 lat temu

I na stypie bywa weselej

odolanowiak
9 lat temu

W Odolanowie takich nie ma? Są!!! Pani Ewa Dziubka najlepszy współpracownik sądów,prokuratury,ABW i Policji!Dlaczego Jej nie zaproszono?

2
0
Napisz co o tym sądziszx