Powstaje park przemysłowy

Wzmocnienie regionalnego systemu wspierania przedsiębiorczości – to najważniejsze zadanie, jakie spełnić ma Park Przemysłowy w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka Ostrowski Park Przemysłowy pozyskała ponad 3,5 miliona złotych bezzwrotnej dotacji z końcówek środków unijnych na budowę parku. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano 30 grudnia 2013 roku. Perspektywa lokowania się inwestorów w jednym miejscu, w specjalnie wybudowanych, nowoczesnych halach to kolejny nowy etap oferty inwestycyjnej miasta.

ETAP PIERWSZY

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć pierwszy etap budowy. Na realizację rzeczową inwestycji spółka Ostrowski Park Przemysłowy pozyskała dotację w wysokości 3,5 złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 11 400 000 złotych.

– O budowie parku przemysłowego mówiłem 3 lata temu w czasie kampanii wyborczej. Ale budowanie parku nie jest celem samym w sobie. Potrzeby inwestorów są różna, dlatego proponowane im rozwiązania także muszą być zróżnicowane. Ostrów Wielkopolski jest miastem 72-tysięcznym, który wkrótce będzie miał i Park Technologiczny i Park Przemysłowy. I co ważne – obydwaa te projekty są dofinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój innowacji – mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Oferta OPP skierowana jest przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych korzyściami, jakie niewątpliwie przyniesie im funkcjonowanie w ramach parku, ale co najistotniejsze – korzystanie na preferencyjnych warunkach  z nowoczesnej infrastruktury, zlokalizowanej bezpośrednio przy drodze krajowej.

I w Polsce i za granicą pomaga nam dobra opinie o naszych inżynierach i pracownikach. Jest zainteresowanie kolejnych firm i to chcemy to wykorzystać. Nie wszyscy jednak od razu są zdecydowani na zakup gruntu i budowę hal. Dlatego miasto musi mieć w swojej ofercie inwestycyjnej także tereny „pod dachem”, przygotowane do uruchomienia produkcji – mniejszej lub większej. Ostrów Wielkopolski będzie miał specjalne miejsce, gdzie takie hale pobudowane przez nas będą mogli dzierżawić i rozwijać swoje firmy właśnie w Ostrowskim Parku Przemysłowym – dodaje J. Urbaniak. 

W grupie odbiorców Parku Przemysłowego są również absolwenci szkół technicznych i szkół wyższych, którzy uczestniczyć będą w praktykach i stażach organizowanych przez OPP.

– Park jest kierowany do wszystkich, ale bardzo byśmy się cieszyli, gdyby lokowali tu swoje firmy absolwenci, którzy po zakończeniu edukacji wrócą do Ostrowa Wielkopolskiego  i z nim zwiążą swoją przyszłość – mówi wiceprezes Holdikom SA Wojciech Czarnecki. – Jesteśmy jednak realistami i zdajemy sobie sprawę, że wielu spośród nich zostanie w większym mieście – Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie. Chciałbym na zachętę dodać, że inna spółka komunalna – Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – rozpoczął budowę pierwszego bloku z 16 mieszkaniami w ramach tzw. ostrowskiego programu mieszkaniowego. O zakup takiego mieszkania mogą ubiegać się również osoby, które dotąd nie mieszkały w Ostrowie Wielkopolskim, ale chcą tu wrócić i tu znaleźć pracę.

– Uruchomienie Parku Przemysłowego to złożone przedsięwzięcie. Teraz dostajemy pieniądze dotacyjne na niezbędną infrastrukturę i tzw. „rozruch”, ale zaraz spółka prowadzić będziemy konkretną działalność usługową i musi zafunkcjonować na rynku. Dlatego nie zamykamy się na żadną grupę przedsiębiorców jako potencjalnych najemców powierzchni i bardzo liczymy na nową rundę aplikacyjną 2014-2020, by móc realizować nowe projekty – dodaje Karolina Pilarczyk – Dworaczyńska – członek Zarządu OPP.

CZYTAJ  Wyrzuciła przez okno pieniądze

SPÓŁKA OPP

Całość prac projektowych oraz budowlanych, a także zarządzanie nowym obiektem należeć będzie do specjalnie powołanej do tego spółki – Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. (OPP) funkcjonującej w ramach Grupy Kapitałowej Holdikom SA.  Do jej statutowych wyzwań należeć będzie tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, zarządzanie i koordynowanie działalności strefy OPP, kompleksowa obsługa inwestorów, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, wspomaganie inicjatyw gospodarczych na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy, współpraca z instytucjami naukowymi i szkołami wyższymi, pomoc dla nowo powstałych przedsiębiorstw w ramach inkubatorów przedsiębiorczości, inkubatorów technologicznych i centrów technologicznych, tworzenie skupisk przedsiębiorstw i stref biznesu. W skład zarządu spółki weszli Wojciech Czarnecki – wiceprezes GK Holdikom oraz Karolina Pilarczyk – Dworaczyńska – kierownik Biura Pozyskiwania Środków Unijnych w Urzędzie Miejskim. Obie funkcje są pełnione non-profit.

Działka, na której ma powstać Park Przemysłowy, należy do Skarbu Państwa i została przez Miasto oddana w wieczyste użytkowanie Grupy Kapitałowej Holdikom S.A., która to z kolei na mocy umowy  oddała  ją w użytkowanie swojej spółce zadaniowej Ostrowski Park Przemysłowy.

– Holdikom to spółka kapitałowa. Aktywa spółki, to przede wszystkim udziały w spółce komunalnej  – wyjaśnia prezes Grupy Kapitałowej HOLDIKOM SA Dariusz Kowalski. – Przyjęliśmy strategię, że rozwijamy spółkę m.in. poprzez wspieranie nowych przedsięwzięć. Jednym z elementów jest OPP. Założyliśmy tę spółkę przede wszystkim po to, by rozwijać potencjał gospodarczy w mieście. Mamy kilka scenariuszy dotyczących funkcjonowania Parku Przemysłowego, ale  w każdym z nich jest inkubacja nowych przedsiębiorstw wpływająca również na rozwój całej Grupy Kapitałowej.

Nie bez powodu OPP zostanie zlokalizowany na dawnych terenach ZNTK. Miejsce to wpisane jest w architekturę miasta jako teren przemysłowy, które od kilku lat regularnie rewitalizowane staje się nowym centrum industrialnym Ostrowa.

Miasto zainwestowało środki w budowę czwartego zjazdu z Ronda Miast Partnerskich i budowę drogi do parku i już widać, że była to niezwykle potrzebne inwestycja. Przy drodze powstały dwie firmy, trzecia się buduje. Prywatni inwestorzy lokują tu swoje przedsiębiorstwa, a miasto i spółki komunalne dbają o niezbędną infrastrukturę towarzyszącą – dodaje Prezydent Jarosław Urbaniak.

HARMONOGRAM PRAC

Proces aplikacyjny o środki zewnętrzne na realizację inwestycji trwał ponad półtora roku. W początkowej fazie rozważano preferencyjną pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy JESSICA, by w końcu podjąć próbę pozyskania bezzwrotnej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dokumentacja aplikacyjna dla Działania 1.4  „Wsparcie przedsięwzięć powiązanych z Regionalną Strategią Innowacji” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 została kompleksowo opracowana już w kwietniu 2013 roku. 

CZYTAJ  Autobus doszczętnie spłonął (ZDJĘCIA)

Do kwietnia ma zostać ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo projektu architektonicznego i prac budowlanych. Budowa rozpocznie się pod koniec pierwszego półrocza w systemie „zaprojektuj i buduj.” Zakończenie prac wyznaczono na październik 2014 roku. Przez cały czas trwania inwestycji prowadzona będzie promocja projektu. Przygotowywana przez OPP i Holdikom S.A.  kampania informacyjna i promocyjna ma zachęcić inwestorów do lokowania firm na terenie Parku Przemysłowego.

HALA

Hala Parku Przemysłowego zostanie zaprojektowana w oparciu o rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające swobodne kształtowanie i aranżowanie powierzchni na potrzeby potencjalnych najemców. Całkowita powierzchnia zabudowy to około 5 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie poza częścią produkcyjno – magazynową, znajdzie się część socjalna i biurowa. Hala wyposażona będzie w doki rozładunkowe, a jej koncepcja  w razie konieczności pozwoli na rozbudowę obiektu w przyszłości.

Budowa nowoczesnej hali, którą inwestorzy będą mogli dzierżawić długoterminowo, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Część z nich zainteresowana jest budową własnych zakładów, na własnej działce. Ale część woli ulokować firmę w mieście, które zapewni mu gotową infrastrukturę. To dla nich przeznaczony będzie Park Przemysłowy, która ma się stać w ten sposób inkubatorem przedsiębiorczości. Do tej pory w mieście brakowało uniwersalnych powierzchni, z atrakcyjną lokalizacją i dostępnych po przystępnej cenie. Dzięki realizacji projektu pn. „Budowa Ostrowskiego Parku Przemysłowego w Ostrowie Wielkopolskim” powstanie miejsce, gdzie sektor MŚP będzie miał możliwość wynajmu powierzchni zgodnie ze swoimi potrzebami. Miejsca gdzie funkcjonowanie pod wspólnym szyldem zapewni dostęp do szerokiego wachlarza usług oferowanych przez OPP Sp. z o.o. począwszy od kompleksowego doradztwa, po pomoc w  prowadzeni działalności gospodarczej, np. w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych.  Przełoży się to niewątpliwie na wzrost liczby ulokowanych w mieście firm i pozwoli na rozwój tych od lat działających już na lokalnym rynku. Przedsięwzięcie to w dłuższej perspektywie wzmocni potencjał Ostrowa w zakresie konkurencyjności przedsiębiorstw, ale i ich innowacyjności w skali całego regionu.

—————————————————————————————————————-

Ostrowski Park Przemysłowy sp. z o.o. jest częścią Grupy Kapitałowej Holdikom SA.

Holdikom SA to ostrowski holding spółek komunalnych, który rozpoczął swoją działalność w 1996 roku. Nowoczesna, kapitałowa formuła zarządzania łączy w sobie przedsiębiorstwa zajmujące się: mieszkalnictwem, komunikacją miejską, dostarczaniem mediów: woda, ciepło, energia elektryczna, odprowadzaniem ścieków, odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, zarządzaniem targowiskami miejskimi oraz obiektem Piaski Szczygliczka. Misją Holdikom SA jest profesjonalne i innowacyjne zarządzanie gospodarką komunalną bez dotacji gminy przy optymalnie niskich cenach za usługi komunalne. W spółkach Grupy Kapitałowej zatrudnionych jest około 600 pracowników. Właścicielem Holdikom SA jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anonimowy
9 lat temu

„Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć pierwszy etap budowy. Na realizację rzeczową inwestycji spółka Ostrowski Park Przemysłowy pozyskała dotację w wysokości 3,5 złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013” – caaaałe 3,5 złotego ;)) – po poprawce komentarz proszę usunąć. Przydałaby się opcja zgłaszania błędów w artykułach, nie że jest ich tak wiele, bo każdemu moga się zdarzyc, ale.. tak po prostu 😉

1
0
Napisz co o tym sądziszx