OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Pożar w nowym budynku prokuratury

Pożar w nowym budynku prokuratury

Po godzinie 9 rano w budynku Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim uruchomił się alarm pożarowy. Zgodnie z obowiązującymi procedurami przeprowadzono ewakuację pracowników, w tym prokuratorów oraz interesantów przebywających w obiekcie. Na miejsce skierowano zastępy straży pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego.

Do zdarzenia doszło w nowym budynku prokuratury, który został oddany do użytku w połowie 2024 roku. Jak ustalono, zapaliła się czujka PIR będąca elementem systemu alarmowego i zabezpieczeń obiektu.

Czujka PIR (Passive Infrared) to pasywny czujnik podczerwieni, który wykrywa zmiany promieniowania cieplnego w swoim otoczeniu. Tego typu urządzenia są powszechnie stosowane w systemach alarmowych, przeciwpożarowych oraz automatyce budynkowej. Najczęściej reagują na ruch ludzi lub nagłą zmianę temperatury w monitorowanym pomieszczeniu.

Eksperci wskazują, że do uszkodzenia lub zapalenia czujki PIR może dojść m.in. w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, przepięcia, wadliwego zasilania albo uszkodzenia elektroniki po nagłym przywróceniu napięcia. Instalacje tego typu działają zazwyczaj przy niskim napięciu – najczęściej 12 lub 24 V prądu stałego.

Jak udało nam się ustalić, w nocy w budynku wyłączył się jeden z bezpieczników. Rano po jego ponownym włączeniu doszło do pojawienia się ognia w obrębie czujki, co uruchomiło system alarmowy i konieczność ewakuacji budynku.

Strażacy szybko opanowali sytuację i sprawdzili pomieszczenia pod kątem zagrożenia pożarowego. Przewietrzono budynek i zalecono przegląd instalacji elektrycznej. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn awarii.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
CZYTAJ  Dwie 16-latki na jednej hulajnodze. Doszło do potrącenia na przejściu dla pieszych
10 komentarzy
Ciepłownik
21 dni temu

Im więcej czujek, tym więcej bałaganu. Podobnie z czujkami dymu i tlenku węgla w mieszkaniach prywatnych, gdzie włączy się sygnalizacja wyczerpania baterii, a ludzie alarmują straż. I będzie tego coraz więcej. A po 2030 roku straż nie będzie robić nic innego, tylko jeździć 2 lub 3 pojazdami do wymiany baterii.

Baba Jaga
21 dni temu

No i pięknie. Nowa prokuratura jeszcze dobrze nie ostygła po otwarciu, a już dym leci jak z pieca u Baby Jagi. Widocznie tyle gorących tematów, że nawet ściany chciały złożyć zeznania.
Ja wam powiem jedno — jak w jednym miejscu zbiera się tyle papierów, układów i świętych min urzędników, to cud, że tylko alarm przeciwpożarowy wył, a nie sam Lucyfer przyszedł po odbiór budynku.
Ale spokojnie, podatnik zapłaci, strażacy przyjadą, komisja pokiwa głową i wszyscy dalej będą udawać, że to „incydent techniczny”. Baba Jaga zna te bajki od lat.

Marcin
22 dni temu

Po przeczytaniu aż się zdziwiłem, że helikoptera też nie wysłali

kit
22 dni temu

Prokuratura to ze wstydu sie pali

Ar_HIT_ekt
22 dni temu

Prokuratura polska….czujnik chiński …A okna tak wąskie,że nie ma szans na ewakuację tą drogą…Swoją drogą co za geniusz takie okno-strzelnice zaprojektował ? Chyba antyucieczkowe -zeby żaden Najmrodzki nie wydostał się tą drogą….Ale i otyły prok.nie ucieknie…

Zdzisław
22 dni temu

żurek siem przypalył

Mieszkaniec
22 dni temu

To juz w dzisiejszych czasach nie ma nikogo ogarniętego w państwowym budynku, kto by wziął w pazury gaśnicę i taki „pożar” ugasił przed wysłaniem służb? Do czasu ich przyjazdu pożar mógł się już poważnie rozprzestrzenić pozamiatać całe to towarzystwo !
Dziwne czasy, z armatą do wróbla……….

PiS PO jedno zło
odpowiada  Mieszkaniec
22 dni temu

Sam sobie odpowiedziałeś. „ogarniętego w państwowym budynku”. No nie ma:) To absurd byłby.

PiS PO jedno zło
odpowiada  PiS PO jedno zło
22 dni temu

Samo sobie przeczy.

Realista
22 dni temu

Fajne te czujki
Takie bezpieczne

10
0
Napisz co o tym sądziszx