Nietrzeźwa policjantka za kierownicą – koniec kariery w mundurze?

Aby zostać policjantem, należy cechować się nie tylko sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim odpowiedzialnością, odpornością psychiczną, uczciwością oraz silnym kręgosłupem moralnym. Funkcjonariusz policji to osoba, od której społeczeństwo oczekuje wzorowego zachowania – zarówno na służbie, jak i poza nią. Być może takie mniemanie o sobie miała młoda policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, która odbywała służbę przygotowawczą w wydziale prewencji. Niestety, jej decyzja z minionego weekendu może przekreślić przyszłość w formacji, która wymaga bezkompromisowej postawy wobec prawa.

Jak wynika z ustaleń, 20-letnia policjantka – będąc po służbie – zdecydowała się rozwozić uczestników osiemnastkowej imprezy. Funkcjonariusze, którzy otrzymali zgłoszenie, że kierująca Toyotą w miejscowości Myje (powiat ostrzeszowski) może być pod wpływem alkoholu, szybko potwierdzili te informacje. Badanie alkomatem wykazało 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W pojeździe znajdowali się także pasażerowie – w tym kilku nieletnich.

Choć funkcjonariuszka nie pełniła wtedy czynnej służby, obowiązujące zasady etyki zawodowej i odpowiedzialność karna dotyczą policjantów przez całą dobę. Działania kobiety były nie tylko nieodpowiedzialne – były przede wszystkim przestępstwem. Teraz młodą policjantkę czekają poważne konsekwencje.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

W 2025 roku prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (czyli powyżej 0,5 promila alkoholu) stanowi przestępstwo z art. 178a §1 Kodeksu karnego. Za taki czyn grozi:

  • grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat,

  • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,

  • obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (co najmniej 5 000 zł przy pierwszym przestępstwie),

  • wpis do rejestru karnego.

Dodatkowo, ze względu na pełnioną funkcję, kobieta może zostać wydalona ze służby w Policji. Zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariusz, który dopuścił się czynu godzącego w dobre imię formacji lub dopuścił się przestępstwa, może zostać dyscyplinarnie zwolniony. W tym przypadku szanse na dalsze pełnienie służby są znikome.

CZYTAJ  Fogo Unia Leszno znów za mocna – Moonfin Malesa Ostrów rozbita w derbach Wielkopolski

To smutna historia młodej policjantki, która miała przed sobą całą karierę. Niestety, jeden nieodpowiedzialny wybór może przekreślić lata przygotowań i zaufanie, które otrzymała, wstępując w szeregi służb mundurowych.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
38
0
Napisz co o tym sądziszx