Zatoki przynosowe to przestrzenie rozmieszczone po obu stronach jamy nosowej, które są uwypukleniami błony śluzowej w obrębie otaczających kości. U osób zdrowych wypełnione są powietrzem, ale u chorych może w nich występować płyn. Chore zatoki dają wiele objawów, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka. Przy badaniu zatok wykorzystywane są m.in. tomografia komputerowa i RTG. Sprawdź, czym się różnią i kiedy znajdują zastosowanie.
Tomografia i RTG zatok – co to za badania?
Tomografia komputerowa jest precyzyjnym, w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym, badaniem obrazowym, które pozwala dokładne zbadać stan zatok. Dzięki niej lekarz uzyskuje dostęp do dużej ilości informacji, na podstawie których może potwierdzić obecność płynu w jamie zatoki czy polipów lub nieprawidłowości anatomicznych. TK zatok jest szczególnie przydatna przy diagnostyce nowotworów, rozwijających się w tym obszarze, złamań czy jako badanie kwalifikacyjne przed operacjami w okolicy nosa czy zatok.
W trakcie TK zatok pacjent kładzie się na leżance i jest wsuwany w aparaturę tomografu, który wykonuje cykl zdjęć z wykorzystaniem promieniowania. Na tej podstawie komputer przygotowuje wyniki badania.
RTG zatok jest metodą obrazowania różnych schorzeń. To badanie rentgenowskie, w którym – podobnie jak w tomografii komputerowej – wykorzystywane jest promieniowanie RTG. Jest ono powszechnie dostępne, szybkie i bezbolesne. Pokazuje strukturę kości nosa i pozwala podejrzeć, czy w zatokach znajduje się płyn, co jest bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia punkcji.
W trakcie badania RTG głowa pacjenta zostaje prześwietlona za pomocą promieniowania rentgenowskiego, w wyniku czego uzyskuje się obraz zatok. Zdjęcie da się wykonać w czterech różnych położeniach nazywanych projekcjami. Lekarz radiolog może na jego podstawie wykonać opis.
Porównanie tomografii i RTG zatok – podobieństwa i różnice
W poniższej tabeli zawarliśmy najważniejsze czynniki, które różnicują badania obrazowe zatok – tomografię komputerową oraz badanie rentgenowskie.
Tomografię komputerową zatok należy uznać za bardziej zaawansowaną metodę diagnostyczną, która znajduje zastosowanie w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Natomiast po RTG lekarze sięgają celem szybkiego potwierdzenia czy postawienia diagnozy, przy możliwie niskich kosztach. Najczęściej w podstawowej diagnostyce ostrych stanów zapalnych czy urazów zlecane jest właśnie badanie rentgenowskie zatok.
Kiedy stosuje się tomografię, a kiedy RTG zatok?
Tomografia komputerowa zatok zaczyna powoli wypierać przeglądowe zdjęcia RTG. Coraz więcej placówek medycznych daje możliwość wykonania TK zatok, co przyspiesza diagnostykę pacjenta. Tomograf pozwala na ocenę struktur anatomicznych, umiejscowienia ewentualnej patologii w zatokach czy też określenie zakresu infekcji. TK znajduje zastosowanie nie tylko w samej diagnostyce, ale również przy planowaniu zabiegu, jego zakresu czy do oceny zasadności podejmowania interwencji w przypadku występowania nowotworów.
Tomografia zatok pozwala na diagnozowanie przewlekłych schorzeń. Jest preferowaną metodą badania w przypadku m.in. przewlekłego zapalenia zatok czy występowania powikłań ostrych stanów zapalnych. Może być stosowana w diagnostyce wad wrodzonych czy zmian pourazowych.
Rentgen nadal jest często stosowany przy badaniach zatok z uwagi na szybkość całej procedury, natychmiastowe wyniki i powszechną dostępność badania. W porównaniu do TK wiąże się również z mniejszą ekspozycją pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Jest podstawą przy wykrywaniu płynu w zatokach, złamań kości twarzoczaszki oraz obecności polipów w obrębie zatok.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News