Mieszkańcy wyrażali obawy. Chodzi o elektrownię w Ostrowie

Mieszkańcy osiedla Kamienice Stare w Ostrowie Wielkopolskim z mieszanymi uczuciami przyjęli informację o planowanej budowie elektrowni gazowo-szczytowej przez Polską Grupę Energetyczną (PGE). Inwestycja, która ma powstać na terenie wydzierżawionym od miasta, budzi zarówno nadzieje, jak i obawy lokalnej społeczności.

Inwestycja strategiczna, ale nie dla wszystkich

Polska Grupa Energetyczna podkreśla strategiczny charakter i skalę inwestycji, która ma wzmocnić system energetyczny kraju. Władze miasta wskazują na wymierne korzyści finansowe – wpływy do budżetu, nowe miejsca pracy i rozwój infrastruktury. Jednak wśród mieszkańców osiedla Kamienice Stare zdania są podzielone.

Wielu z nich nie sprzeciwia się samej inwestycji, ale kwestionuje jej lokalizację. Argumentują, że projekt elektrowni pojawił się niespodziewanie, bez wcześniejszych konsultacji, co wywołało duże zaskoczenie i niepokój. Główne obawy dotyczą kwestii bezpieczeństwa, wpływu instalacji na środowisko oraz potencjalnego spadku wartości okolicznych nieruchomości.

Obawy mieszkańców i odpowiedzi inwestora

Na spotkaniu zorganizowanym przez Radę Osiedla nr 6, które odbyło się 31 marca, mieszkańcy mieli okazję wyrazić swoje wątpliwości. Przedstawiciele PGE zapewniali, że elektrownia będzie bezpieczna i przyjazna dla środowiska, a lokalna społeczność odniesie korzyści z inwestycji.

Nie wszyscy dali się jednak przekonać. – „W sytuacji geopolitycznej, która teraz jest, kiedy Rosja grozi NATO, tego typu infrastruktura będzie przede wszystkim atakowana. Nie czuję się bezpiecznie” – mówiła jedna z uczestniczek spotkania. Inna dodała: – „Chciałabym usłyszeć choć jeden plus tej inwestycji, którą będę miała za płotem.”

Są jednak także mieszkańcy, którzy dostrzegają w projekcie szansę. – „Raczej to będzie bezpieczne, bo już są nowe technologie, ale nie wiemy jak to będzie działać” – skomentował jeden z nich. Inny, pan Marcin, cieszy się, że w końcu będzie mógł sprzedać swoją działkę. – „Do tej pory teren był niesprzedawalny, a teraz może PGE albo miasto będą zainteresowane.”

CZYTAJ  Chcesz nadal dostawać 800+? Musisz zrobić to

Reakcja władz miasta i przedstawicieli PGE

Władze miasta oraz przedstawiciele PGE starali się na bieżąco odnosić do wszystkich pytań i wątpliwości mieszkańców. Podczas spotkania podano szczegółowe informacje dotyczące trybu i czasu pracy elektrowni gazowo-szczytowej, planowanych zmian w przebiegu sieci energetycznej oraz finansowych aspektów inwestycji. Prezydent miasta Beata Klimek podkreśliła, że Ostrów Wielkopolski może liczyć na co najmniej 10 milionów złotych rocznie wpływów do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Urzędnicy tłumaczyli również, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego osiedla, podkreślając, że inwestycja przyniesie korzyści całej społeczności.

Urząd Miasta przedstawił także konkretne plany działań mających na celu złagodzenie obaw mieszkańców. Po pierwsze, powstanie nowa droga dojazdowa na czas budowy i późniejszego funkcjonowania elektrowni. Trasa zostanie wytyczona od strony ulicy Sadowej, co było jednym z postulatów zgłaszanych przez mieszkańców.

Po drugie, miasto zadeklarowało gotowość do wykupu gruntów od właścicieli nieruchomości sąsiadujących z terenem inwestycji. – „Pojawiały się wnioski osób zainteresowanych sprzedażą nieruchomości położonych w sąsiedztwie miejskiego terenu, na którym ma powstać elektrownia. Odnieśliśmy się pozytywnie do tych wniosków. Każdy mieszkaniec będący właścicielem czy współwłaścicielem nieruchomości przyległej, który chce tę nieruchomość sprzedać, zaproszony został do Urzędu Miasta. Będziemy prowadzić rozmowy, negocjacje” – zapowiedział wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka.

Planowana elektrownia gazowo-szczytowa w Ostrowie Wielkopolskim ma powstać na 5-hektarowym terenie dzierżawionym przez PGE, w ramach większego, 29-hektarowego obszaru inwestycyjnego. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na 3–5 miliardów złotych, a jego realizacja potrwa od 3 do 5 lat.

Czy mieszkańcy osiedla Kamienice Stare pogodzą się z inwestycją? Czas pokaże. Pewne jest jedno – temat elektrowni nie zniknie z debaty publicznej w Ostrowie Wielkopolskim jeszcze przez długi czas.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

CZYTAJ  Zatrzymano dwóch mężczyzn na Konopnickiej (ZDJĘCIA)
Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
76 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roztropnie
26 dni temu

Do Marco a propos imigrantów w Ostrowie. Skąd oni się u nas wzięli ? kto ich tu sprowadził? Czy my poprzez nasze podatki ich utrzymujemy? Rodzi się wiele pytań i wiele obaw!

Ostatnio edytowany 26 dni temu by Roztropnie
OST
odpowiada  Roztropnie
25 dni temu

Sprowadzili ich Ci którzy w tv są przeciwni .

Łubudu
26 dni temu

Budujmy tak. Społeczeństwo jest zacofane.

Mieszkaniec.
27 dni temu

Mieszkańcy to juz sami nie widza co chcą. W tej osadzie zawsze będzie źle.

Tomix
odpowiada  Mieszkaniec.
23 dni temu

niech idą mieszkać do lasu….będą czuć się bezpiecznie…..wszystko by chcieli tylko daleko od nich……cywilizacja ich ominęła….

Iza
27 dni temu

Spaliny będą truć mieszkańców ul Aroniowej i granicznych z nią

po
odpowiada  Iza
27 dni temu

Wiesz czy Ci się wdaje?

jokl
27 dni temu

Tym razem trzeba po prostu ,,olać” tę grupkę i robić swoje!

rasia
odpowiada  jokl
27 dni temu

Banoszok

Glob
27 dni temu

Łaskawie mieszkańcy nie są przeciwni inwestycji, tylko nie obok nich. Dzięki, że się zgadzają, poza miejscem. Na pustyni się wybudować, może mniejsze prawdopodobieństwo sąsiedztwa czegokolwiek. Zawsze koło kogoś coś będzie, ludzie mieszkają przy lotniskach, liniach kolejowych, drogach szybkiego ruchu, różnych zakładach przemysłowych, pętlach tramwajowych, stadionach, dyskotekach, cmentarzach, krematoriach i wszyscy żyją, taki świat

mieszkaniec
odpowiada  Glob
26 dni temu

„zawsze koło kogoś coś będzie „oczywiście , ale co innego jak się świadomie na to decydujesz kupując dom czy mieszkanie za lepszą cenę ze względu na lokalizację , a co innego jest jak mieszkasz na spokojnym osiedlu i stawiają ci taki kolos ! Pewnie większość z komentujących nie wie co ma tu powstać , proponuje spojrzeć sobie w net. niedawno podobna inwestycja dokładnie za tą samą kwotę tj 4 mld , została oddana w Gryfinie , Elektrownia Dolna Odra . Przyznam że robi wrażenie . Ale czy na pewno w środku osiedla mieszkaniowego ???

bc
odpowiada  mieszkaniec
26 dni temu

To w takim razie nigdy nic „nowego” nie mogłoby powstać, bo w Polsce zawsze już ktoś jest pobudowany.
A w środku lasu to ani spalarnia śmieci ogrzewająca nory borsuków, ani krematorium (bo tam zwłoki się nie marnują), ani elektrownia nie jest potrzebna. Za przesył/przewóz trzeba by zapłacić tyle, że nie warto.

Do mieszkaniec
odpowiada  mieszkaniec
26 dni temu

Wiedzieli gdzie się budują, to są tereny inwestycyjne i wiadomo było że kiedyś coś tam powstanie.

Marcin
odpowiada  mieszkaniec
25 dni temu

jakie to osiedla mieszkaniowe!!??? to 2 ulice na krzyz z domami. Osiedle to jest na Pruslinie, albo Os. Jana Pawla 2

OST
odpowiada  Marcin
25 dni temu

na Jana Pawła były bagna , jak na Kamiennej mieszkali już ludzie człowieku .

Tomix
odpowiada  mieszkaniec
23 dni temu

a te stare kamienice to jakieś wielkie osiedle???pare chałup na krzyż i już się mają za aglomerację…

Roj
odpowiada  Glob
25 dni temu

Tereny sąsiadują z byłymi ZNTK, teraz Polski Tabor Szynowy – Wagon, to obszar przemysłowy i jeszcze kilkanaście lat temu, przy pełnej produkcji, raczej naprawach starych wagonów, właśnie w tej części zakładu były rozbierane wagony, hałas od młotków niósł się bardzo daleko. Kopciła też ciepłownia, a mimo tego ludzie wybierali tam miejsce swojego zamieszkania.

OST
odpowiada  Roj
25 dni temu

czyli najlepiej się cofać , niech hałasuje , śmierdzi , Ostrów był naprawdę fajnym miejscem do mieszkania , ale co tam, lepiej go zawalić firmami gdzie popadnie , bo przecież więcej wpływu z podatku będzie , będzie więcej kasy do wydawania,( nie było lepiej byłego ZNTK przeznaczyć na mieszkaniówkę w sercu miasta??) . Bo przecież czyjąś kasę się łatwo wydaje . A ludzie , kogo to interesuje, przecież już po wyborach.

Henio
27 dni temu

Powstanie tu elektrownia gazowa? Tylko??? Czemu nie atomowa? 01.04 pozdrawia redakcję.

ddd
27 dni temu

Wyrażający obawy mieszkańcy nie mają pojęcia, czym jest elektrownia szczytowa. Najprościej jest z punktu zająć pozycję obronną.”To je moje, nie pozwole, zróbta se u siebie elektrownie” itd, itd. Bez elektrowni szczytowych nie mają racji bytu m. innymi paneliki fotowoltaiczne na dachach. Nie mogą powstawać nowe inwestcje produkujące prąd z wiatru i słońca. Jeżeli chodzi o obawy związane z hałasem, to są one śmieszne. W przypadku zasilania gazem, to jest to naczystsze paliwo z paliw kopalnych. Nie bez przyczyny nazywane błękitnym. A w niedalekiej przyszłości Rosja nie będzie zainteresowana zniszczeniem takiej elektrowni, a bardziej tym jak dla niej sprzedać swój gaz.

Tom
odpowiada  ddd
27 dni temu

Oj naiwny – rosja to sprzeda nam prąd z elektrowni atomowych zajętych na ukrainie a poza tym gaz był cacy jak niemcy mieli nadwyżkę z handlu z ruskimi a teraz jest be. Na Ukrainie w pierwszej kolejności i z pełną premedytacją zaatakowali system energetyczny , zniszczyli elektrownie ( oprócz atomowych bo to by spowodowało katastrofę ekologiczną a tego jednak nie chcą bo potrzebują zająć ukr a nie zamienić ja w atomową pustynię) A co do czystości tego gazu to z chemii wynika że powstaje z tony gazu tyle samo CO2 co z tony węgla…

Karol3414
odpowiada  Tom
27 dni temu

No a czego nie rozumiesz z tym gazem? Właśnie tak jest, ktoś zrozumiał po niewczasie, że ruski dealer nie jest pewnym źródłem, więc trzeba jakoś ograniczyć zapotrzebowanie.

ddd
odpowiada  Tom
27 dni temu

Nie bardzo rozumiem, co wspólnego ma nadwyżka handlowa Niemiec z zakupami rosyjskiego gazu. Po drugie, równanie emisji zanieczyszczeń ze spalania gazu i węgla świadczy o ignorancji lub głupocie (do wyboru).

Ostatnio edytowany 27 dni temu by ddd
Do Tom
odpowiada  Tom
26 dni temu

Tom pozbądź się w domu instalacji i kup zapas świeczek bo prezentujesz poglądy z czasów gdy wkładano dzieci do pieca na trzy pacierze.

Ciepłownik
odpowiada  Do Tom
26 dni temu

Otóż to. Szałasik, ognisko i woda ze stawu albo rzeki. I bez pądu, komórki, komputera, TV i wszystkich udogodnień. I pełnia szczęścia gwarantowana.

Józwa Butrym
odpowiada  Tom
26 dni temu

Tylko że z gazu nie ma pyłów, które zapychają nasze płuca,

Józwa Butrym
odpowiada  ddd
26 dni temu

A wielu z nich na tym i na innych osiedlach gazem ogrzewa swoje domy i na otwartym gazie gotuje posiłki. I to ich zdaniem nie szkodzi.

76
0
Napisz co o tym sądziszx